Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cena za sůl v lidském těle a za invaze z Česka

Česko

PRAHA Biochemik Jiří Friml si minulé úterý přivezl z Hamburku 750 tisíc eur, tedy asi 18,5 milionu korun. Ještě štědřeji dotovaná ocenění převzali ve středu v Praze další dva čeští vědci: biochemik Pavel Jungwirth má 25 milionů, biolog Petr Pyšek dokonce třicet.

Za českými rostlinami pojede až na jih Afriky Profesor Friml dostal Körberovu cenu přezdívanou malá Nobelovka (více v textu Rostliny porostou podle přání člověka), Jungwirth s Pyškem získali Akademickou prémii. Každoročně ji uděluje předseda Akademie věd výzkumníkům z této instituce.

„Těší mě, že jsem první terénní biolog, který Prémii dostal,“ ocenil profesor Pyšek. V Botanickém ústavu se zaměřuje na studium invazivních rostlin. Na rozdíl od většiny kolegů se ovšem nesoustředí na „vetřelce“, kteří pronikli k nám, ale zkoumá druhy, jež se z Česka vydávají kolonizovat svět. Letos zahájil Petr Pyšek terénní výzkum v Severní Americe a „nakouknul“ také na Nový Zéland. Chystá se pracovat třeba na jihu Afriky. Výpravy do zahraničí mu usnadní i získaných třicet milionů, do výzkumu je může investovat během následujících šesti let.

Docent Jungwirth se na Ústavu organické chemie a biochemie zabývá působením solí v lidském těle. S nadsázkou říká, že vlastně zkoumá moře v člověku. Ostatně studiu kapiček mořské vody se Pavel Jungwirth v minulosti věnoval.

Nyní na molekulární úrovni studuje, jaký vliv mají ionty různých solí na bílkoviny, DNA nebo buněčné membrány. Ve speciálních v počítačových programech pak simuluje jejich dlouhodobé vzájemné působení. Docent Jungwirth věří, že sůl může lidské tělo ovlivnit zásadním způsobem.

Autor: