14. července 2009 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Centrum Budapešti opět ožije hudebním festivalem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sziget 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sziget 2008 | foto: Reprofoto

PRAHA Už za měsíc přivítá maďarská Budapešť každoroční svátek hudby - Sziget Festival. Letošní sedmnáctý ročník (od 12. do 17. srpna) bude opět patřit mezi nejvýznamnější středoevropské festivaly. V minulosti na festivalu hrály kapely formátu Radiohead, Oasis, Jamiroquai a Franz Ferdinand.

Letošní ročník je ve znamení populárních Faith No More, jejichž návrat na pódia se těší velmi pochvalným referencím. Budou mít tu čest celý festival uzavírat a lze očekávat, že minimálně tento festivalový den bude nekompromisně vyprodán.

Faith No More: Ashes to Ashes (živě)

Před nimi stihnou zahrát další slibná jména populární hudby - např. levicoví Manic Street Preachers, radou Rádia Wave oblíbení Primal Scream a naživo strhující The Prodigy. Velká jména taktéž doplňují dospívajícím publikem milovaní Placebo, The Offspring a Ska-P. Náročnějšího fanouška jistě potěší účast Turbojugend, Calexico, Buena Vista Social Club, Woven Hand anebo bláznivého Squarepushera.

Primal Scream: Swastika Eyes (živě)

Na oficiálním webu festivalu (www.sziget.hu/fesztival) se již nachází i přesný rozpis kapel pro největších pět pódií, který je doplněn i sedmi menšími. Zkušenosti velí, že ani tento počet není úplný a jistě se na některém z nich najde místečko i pro nějakou českou kapelu (z celkových víc než tisíce účinkujících).

Česká republika v seznamu oficiálních prodejců opět chybí, ale to by nemělo návštěvníky odradit - na webu lze vstupenku zakoupit online (sziget.interticket.com). Její cena je 180€ a platí pro všech šest festivalových dní (včetně nultého). Taktéž existuje bezkempová (150€), karavanová (120€) a denní vstupenka (40€).

Jan Bína, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz