17. června 2008 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu designového bienále získala Kasia Korczaková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Práce  vítězky Kasii Korczakové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce vítězky Kasii Korczakové | foto: www.kasia-korczak.com

BRNO Velkou cenu 23. ročníku Mezinárodního bienále grafického designu Brno získala za soubor publikací výtvarnice Kasia Korczaková z Nizozemska. Další ceny putují do Velké Británie, Mexika a Rakouska. Cenu za tvorbu písma získal Čech Tomáš Brousil.

Brno se dneškem stává centrem současného grafického designu z celého světa. Bienále potrvá do října. Výstavám designu patří všechny paláce Moravské galerie v Brně. V Uměleckoprůmyslovém muzeu najdou zájemci hlavní výstavu soutěžních prací. Soutěž obeslalo 162 autorů z 27 zemí, odborná porota mohla vybírat z 600 děl.

U Korczakové ocenila porota celistvost a vysokou úroveň díla v Práce Tomáše Brousila.oblasti grafické úpravy publikací různého charakteru. Hlavní cenu v kategorii knih získal Angus Hyland z Británie. Ocenění za úpravu časopisů a novin obdrželi Mexičané Erick Beltrán a Eduardo Barrera. Za digitální média porota ocenila rakouské uskupení Lichtwitz. Designér písma Brousil je jediným oceněným Čechem v hlavních kategoriích.

Porota tentokrát neudělila cenu v kategorii obalů CD, DVD a dalších médií. "Úroveň přihlášených prací nedosáhla kvality odpovídající mezinárodní přehlídce tohoto rozsahu," uvedli porotci.

Brněnská přehlídka se koná pravidelně od roku 1963. Podle představitelů Moravské galerie patří k nejvýznamnějším a nejstarším bienále v oboru. Předloni se držiteli velké ceny stali Portugalci Artur Rebelo a Liza Ramalhová.

Aktuální bienále, které potrvá ode dneška do 19. října, je věnováno
především ilustracím a písmu v knihách, časopisech, novinách a digitálních médiích. Toto téma se na bienále pravidelně střídá se zaměřením na plakát, firemní, informační a reklamní grafiku.

Lidovky.cz, ČTK