7. června 2010 21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cenu Olgy Havlové získal lékař Jiří Kříž, zahráli mu i Plastici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Cenu Olgy Havlové získal lékař Jiří Kříž z motolské nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu Olgy Havlové získal lékař Jiří Kříž z motolské nemocnice | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Cenu Olgy Havlové, která se uděluje lidem se zdravotním handicapem pomáhajícím ostatním, převzal lékař Jiří Kříž, primář Spinální jednotky při klinice rehabilitace v pražské motolské nemocnici. Výbor dobré vůle jej ocenil za to, že i přes svůj handicap pomáhá lidem po úrazech. Slavnostní vyhlášení držitele Ceny Olgy Havlové 2010 se konalo v kostele Pražská křižovatka v rámci oslav 20. výročí založení výboru.

"Pro mě je to úžasná věc, jednak si velmi cením Výboru dobré vůle a samozřejmě i paní Olgy Havlové, která výbor založila. Myslím, že všechny aktivity, které provádějí, mají velký význam," řekl Kříž při
příležitosti přebírání ceny. Samo ocenění v podobě bronzové sochy Olbrama Zoubka "Povzbuzení" podle něj napovídá, že nejen pro něj, ale pro všechny podobně handicapované je důležité, aby se vrátili do aktivního života, věnovali se nejen rehabilitaci, ale i práci, své rodině a případně studiu.

Oceněný Jiří Kříž
Cenu Olgy Havlové získal lékař Jiří Kříž z motolské nemocnice

Jiří Kříž původně pracoval jako ortoped. Následkem úrazu na lyžích před osmi lety se dostal na invalidní vozík, přesto dál pracuje jako lékař. "Pomáhá lidem, kteří prodělávají po nějakém úraze rehabilitaci, a má k nim blízký vztah," řekla Monika Granja z Výboru dobré vůle.

Poděkování získal bývalý prezident ČR Václav Havel za svůj přínos občanské společnosti. Uděleno bylo i řadě dalších spolupracovníků výboru, jak významným dárcům, tak i projektům, které podle výboru zasluhují pozornost a ocenění.

Koncert skupiny The Plastic People of the Universe byl překládán do znakové řeči
Koncert The Plastic People of the Universe byl překládán do znakové řeči

"Každý rok je volba obtížnější," řekla ředitelka výboru Milena Černá.
"Dozvídáme se o mnoha skvělých lidech, kteří jsou ve svém okolí známí svou statečností a obětavostí. Potvrzuje to naše přesvědčení, že člověk může dobře žít jen skrze druhé lidi a pro ně," dodala.

Veřejnost mohla kandidáty na šestnáctý ročník ceny nominovat do 23. dubna. V nadaci se sešlo celkem 17 nominací, o výběru laureáta rozhodla porota.

Výbor dobré vůle založila v dubnu 1990 první Havlova manželka Olga, po níž je cena pojmenována. Olga Havlová, která zemřela v lednu 1996 po těžké nemoci, cenu poprvé vyhlásila v roce 1995. Oceněním chtěla upozornit na život lidí se zdravotním postižením.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz