9. února 2009 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ceny Grammy ovládl Plant s Kraussovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bývalý frontman Led Zeppelin Robert Plant a americká bluegrassová zpěvačka a houslistka Alison Kraussová na předávání Grammy zabodovali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý frontman Led Zeppelin Robert Plant a americká bluegrassová zpěvačka a houslistka Alison Kraussová na předávání Grammy zabodovali. | foto: ČTK

LOS ANGELES/NEW YORK Hudební ceny Grammy jsou rozdány. Největší úspěch zaznamenalo neobvyklého duo Plant-Kraussová a Rapper Lil Wayne. Bodovali také Coldplay se svojí písní Viva la Vida a s albem ze kterého píseň pochází.

Hudební ceny Grammy se udělovaly v noci na dnešek v Los Angeles. Cenu za nejlepší album loňského roku získala deska Raising Sand neobvyklého dua, v němž se sešli bývalý frontman Led Zeppelin Robert Plant a americká bluegrassová zpěvačka a houslistka Alison Kraussová. Skladba z tohoto alba Please Read The Letter získala Grammy také za nejlepší nahrávku roku.

Skladbu Viva la Vida britské rockové skupiny Coldplay ocenila Americké hudební akademie cenou pro nejlepší píseň loňského roku. Album Coldplay s názvem Viva la Vida or Death and All His Friends bylo rovněž vyhlášeno nejlepší rockovou deskou.
Skupina Coldplay si odnesla cenu za skladbu Viva la Vida.
Favorit letošních Grammy, Rapper Lil Wayne nominovaný na osm cen, dostal za desku Tha Carter III ocenění pro nejlepší rapové album. Už z první poloviny vyhlašovacího galavečera si odnesl tři Grammy - jako nejlepší sólový zpěvák rapu ve skladbě A Milli, za nejlepší rapovou skladbu Lollipop a za spolupráci na skladbě Swagga Like Us, kde se představil spolu s dalšími rappery Jayem-Z, T.I. a Kanyem Westem.

Objev roku? Adele
Objevem roku byla vyhlášena 21letá britská soulová zpěvačka Adele, vůbec první držitelka britské ceny kritiků, která toto ocenění dostala ještě před tím, než vydala vlastní album.

Grammy za nejlepší R&B album si z nočního ceremoniálu odnesla za svoji první desku Jennifer Hudsonová. Zpěvačka, jejíž matku, bratra a synovce loni v říjnu zavraždil její bývalý švagr, při přebírání zlatého gramofónku řekla se slzami v očích, že děkuje své rodině "v nebi i těm, kteří jsou dnes se mnou". Po rodinné tragédii se držitelka Oscara stáhla do ústraní, z něhož vystoupila až před týdnem, kdy před finálovým zápasem ligy amerického fotbalu zazpívala americkou hymnu.

Alternativní Radiohead
Za nejlepší alternativní album získala Grammy deska In Rainbows britské skupiny Radiohead. Popovým zpěvákem roku byl za píseň Say vyhlášen John Mayer, nejlepší zpěvačkou v této kategorii se stala Adele.

Na pódiích haly Staples Center se při doprovodném koncertu vystřídaly hvězdy současného anglo-amerického hudebního nebe, z nichž řada vystoupila v netradiční spolupráci s kolegy z jiných žánrů nebo i generací. Chlapecká rocková kapela Jonas Brothers nominovaná na objev roku si například zahrála s legendárním Steviem Wonderem. S duetem se představily i konkurentky o přízeň nejmladších posluchačů, 16letá popová zpěvačka Miley Cyrusová a o tři roky starší country-popová zpěvačka Tylor Swiftová. Rockeři z Radiohead si ke spolupráci přizvali studentskou pochodovou kapelu.

Ve společnosti rapperů Jaye-Z, T.I., Lila Waynea a Kanyeho Westa na jevišti zaujala i těhotná 31letá britská zpěvačka Mathangi "Maya" Arulpragasamová známá pod uměleckým jménem M.I.A., která vystoupila i přesto, že jí lékaři na dnešek vypočítali datum porodu.

Program koncertu musel být na poslední chvíli změněn, protože 90 minut před jeho začátkem oznámila policie, že vyšetřuje dvakrát nominovaného zpěváka Chrise Browna z ublížení na zdraví. V noci na neděli se ho údajně dopustil na blíže neidentifikované ženě. Brown i jeho dlouholetá partnerka, zpěvačka Rihanna, své vystoupení na koncertu zrušili. V programu je nahradili Justin Timberlake, Al Green, Boyz II Men and Keith Urban, kteří zazpívali Greenův klasický hit Let's Stay Together.

Ceny Grammy za hudební a vydavatelské počiny uděluje Americká hudební akademie na základě hlasování svých 12.000 členů ve 110 kategoriích od rapu, folku, gospelu po jazz a klasickou hudbu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz