Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cenzura po čínsku? Mříže. Zadržujeme hongkongské knihkupce, přiznal Peking

USA

  12:09
HONGKONG - Čínská policie poprvé přiznala, že zadržuje tři hongkongské vydavatele a knihkupce, kteří byli od loňského roku pohřešováni. Trojice pracovala pro knihkupectví Causeway Bay Books, které vydává brakovou literaturu o soukromém životě nejvyšších čínských představitelů. Bojovníci za lidská práva již dříve obvinili ze zmizení knihkupců Peking.

Zakázaná literatura. Knihy o životě Si Ťin-pchinga na hongkongských pultech. foto: ČTK

ROZHOVOR K TÉMATU:

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

„Svobodný Hongkong není na pořadu dne. Ale nevzdáme se,“ říká Ma Jai, známá tvář boje Hongkongu za svobodu.

Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

Čínská policie ve čtvrtek oznámila, že tři ze zmizelých knihkupců jsou v pevninské Číně vyšetřováni kvůli podezření z nelegální činnosti. Evropský parlament vyzval, aby byli dotyční propuštěni. „Vyzýváme k okamžitému propuštění uvedené trojice a také dalších osob, které byly svévolně zadrženy za to, že v Hongkongu uplatňovaly svá práva svobody projevu,“ napsal Evropský parlament v prohlášení.

Spojené státy již v pondělí apelovaly na Čínu, aby zmizení knihkupců vysvětlila. Zadržení trojice kritizovaly také organizace pro lidská práva, včetně Amnesty International.

Kuej Min-chaj v čínské televizi.
„Kde je Li Po?“ Demonstranti s protestními transparenty a portréty...

Výpověď pod nátlakem

Zmizelý vydavatel z Hongkongu plakal v čínské televizi. Opilý prý zabíjel

Čtvrtý člen firmy Gui Minhai, který má i švédské občanství, zmizel v říjnu během dovolené v Thajsku. V lednu vystoupil v čínské televizi a s pláčem vysvětlil, že se vydal sám čínským úřadům v souvislosti se smrtelnou dopravní nehodou, která se stala před 11 lety. Aktivisté bojující za lidská práva vyjádřili podezření, že Gui mluvil pod nátlakem.

Největší znepokojení vzbudil případ pátého z pohřešovaných jménem Lee Bo, který má údajně také britské občanství. Zmizel totiž v prosinci přímo na území Hongkongu a spekuluje se, že ho mohli unést agenti čínské centrální vlády. Lee po čase poslal faxem dopis kolegovi, v němž prohlašuje, že do Číny odjel dobrovolně a že „spolupracuje se zainteresovanými stranami“. Také v tomto případě existuje podezření, že byl obyvatel Hongkongu ke své výpovědi donucen.

Přátelé knihkupců uvedli, že by jejich pronásledování mohlo souviset s připravovanou knihou o milostném životě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Autor knihy Xi Nuo, který žije ve Spojených státech, žádá po Číně propuštění mužů. „Nejsou za to zodpovědní, zodpovědný jsem já,“ zdůraznil.

Autor: