16. srpna 2010 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Černý týden v Brně – kino Art nabídne temný svět filmů noir

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Film bratrů Coenů Muž, který nebyl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film bratrů Coenů Muž, který nebyl | foto: Reprofoto

BRNO Černý týden plný temných příběhů mohou uprostřed léta prožít návštěvníci brněnského městského kina Art. Dramaturgie připravila pro filmové labužníky sérii snímků žánru film noir, které spojuje ponurá poetika.

"Malá přehlídka noirových filmů nabízí v šesti dnech šest variací na tento stále inspirující žánr," uvedla Jana Fantová z Brněnského kulturního centra.

Pro film noir jsou typické ponuré a nebezpečné scenérie nočního velkoměsta, pocity bezvýchodnosti, zmaru a obrazy zkorumpované společnosti. Hrdina bývá nejistý, eticky nepevný, často v osidlech osudové ženy. Film noir je obvykle spojován také s neokázalým černobílým obrazem.

Klasické období žánru je vymezeno necelým dvacetiletím mezi lety 1940 až 1958, kdy vzniklo asi 300 titulů. Filmová tvorba se tehdy protnula s takzvanou drsnou školou detektivní literatury. Brněnský festival má na programu snímky Hluboký spánek a Maltézský sokol ze 40. let, v nichž filmaři adaptovali knihy nejznámějších zástupců drsné školy - Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta.

V obou filmech si hlavní roli detektiva Phila Marlowa, respektive Sama Spadea, zahrál slavný Humphrey Bogart. Britskou tvorbu v duchu film noir zastupuje Třetí muž z roku 1949.

Podle dramaturgie brněnských městských kin je film noir žánr, který v různých obměnách žije i v současnosti. V kině Art tak promítnou také "neonoirový" film Žár těla z roku 1981.

"Přehlídku uzavírají dva novější snímky, které si s noirovou poetikou spíše pohrávají: Kaurismäkiho Smlouva s vrahem z roku 1990 a Muž, který nebyl od bratří Coenů z roku 2001," uvedla Fantová. Přehlídka trvá ode dneška do 21. srpna.

Lidovky.cz, ČTK