Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čerstvá historie je i genocida či válka v Kongu

Česko

KIGALI/PRAHA Rwandskému prezidentovi se dnes vyčítá leccos – že pronásleduje a potírá své oponenty atd. – ale zdaleka nejvíc podíl na podnícení zvěrstev, která se s menšími či většími dozvuky odehrávají dodnes v sousední Demokratické republice Kongo. Za vším je etnický konflikt, který stál i za jednou z nejkrvavějších kapitol v dějinách Rwandy, tzv. rwandskou genocidou v roce 1994. A v jeho centru kmeny Hutuů a Tutsiů.

V roce 1994 byli ve Rwandě u moci Hutuové, kteří zmasakrovali něco mezi půl milionem a milionem lidí (drtivá většina mrtvých byli Tutsiové, ke kterým patří i Kagame). Letité napětí mezi kmeny vystupňovala občanská válka, která vypukla v roce 1990. Hutuové tehdy prohlašovali, že si je chtějí Tutsiové zotročit, a že jim proto musejí vzdorovat, a to „za každou cenu“. Samotné hromadné vraždění pak odstartovalo sestřelení letadla, ve kterém cestoval tehdejší rwandský prezident Juvénal Habyarimana.

O dva roky později se pak etnické napětí rozšířilo i do sousední Demokratické republiky Kongo. Rwandští Hutuové, vyhnaní ze země po vítězství Tutsiů, zakotvili v uprchlických táborech hned za hranicemi a odtamtud dál podnikali válečné výpravy do Rwandy. Záhy se spojili s Ozbrojenými silami Zaire (tehdejšího Konga) a začali bojovat i proti Tutsiům žijícím na území Konga. To se ale nelíbilo tehdy už tutsijské Rwandě ani dalšímu sousednímu státu Ugandě, které poslaly do země žoldáky a pomohly tak rozpoutat tzv. první konžskou válku, která si vyžádala životy více než 200 tisíc lidí.

Rwanda se angažovala i v tzv. druhé konžské válce, která začala v srpnu roku 1998 a je považována za nejničivější konflikt od dob druhé světové války.

Konflikt sice formálně skončil před sedmi lety, lokální boje ale přetrvávají.

Obrázek

RWANDA

ŠIMON / LN

Autor: