31. května 2010 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Červen bude deštivý a polojasný, postupně se ale oteplí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Déšť (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Déšť (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko čeká deštivý, ale poměrně teplý červen. První dny měsíce přinesou opět vydatné deště, na povodněmi sužované Moravě by se měly znovu rozvodnit některé toky. Celý měsíc se ponese ze znamení oblačné nebo polojasné oblohy. Poslední dekáda ale slibuje teploty až 28 stupňů Celsia.

Na začátku měsíce bude zatažené až oblačné počasí s deštěm nebo přeháňkami, postupně se ale oteplí, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V dalších dnech bude převážně pršet. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.Na východě země očekávají meteorologové další vydatné srážkové úhrny. Silně pršet bude od prvního červnového dne hlavně ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, hladiny řek mohou podle výstrahy ČHMÚ vystoupat až na první stupeň povodňové aktivity.

Zejména lidé na Moravě vzhlížejí k dešťovým mrakům s velkými obavami. Už před dvěma týdny se tudy přehnaly ničivé povodně, nejhůře byl zasažen právě Moravskoslezský kraj. Způsobená škoda se odhaduje na téměř pět miliard korun, povodně si vyžádaly jednu oběť.

Nejnižší noční teploty klesnou v první červnové dekádě na 14 až pět stupňů Celsia, nejvyšší denní vystoupají nejprve na deset až 15 stupňů. Postupně se ale začne oteplovat a rtuť teploměru by se mohla zastavit až na 20 až 25 stupních.

V době od 10. do 20. června přetrvá nad republikou oblačné až polojasné počasí místy s přeháňkami a také bouřkami. Denní teploty se ale vyšplhají na velmi příjemné letní teploty, ke konci období teploměry ukážou přechodně až 27 stupňů Celsia.

Poslední dekáda bude opět ve znamení poměrně velké oblačnosti s teplotami mezi 18 až 24 stupni. Na konci měsíce se obloha rozjasní a teploty se ustálí mezi 22 až 28 stupni. I poslední červnový týden budou provázet občasné přeháňky nebo bouřky.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz