Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ruský konvoj je u ukrajinských hranic, buduje stanový tábor

Vladimír Putin

  13:42aktualizováno  16:56
MOSKVA/KYJEV - Ruský humanitární konvoj dorazil bezprostředně k ukrajinským hranicím. Téměř tři stovky vozidel se podle ukrajinských médií zastavily v malé ruské obci Doněck, která leží vzdušnou čarou jen asi dva kilometry od hranic. Po silnici je to osm kilometrů k hraničnímu přechodu Izvaryne, který je už řadu týdnů pod kontrolou východoukrajinských povstalců.

Ruský konvoj dorazil k ukrajinským hranicím. foto: Reuters

Posádky ruských kamazů údajně u hranic budují stanový tábor, kde podle všeho budou chtít nocovat, napsala agentura Unian. V ukrajinských médiích se šíří informace, že konvoj doprovázejí ruské bitevní vrtulníky a za ním se k hranicím blíží vojenská kolona. Podobné zprávy se objevují i v hlášeních západních korespondentů, kteří ruskou kolonu doprovázejí.

Hraniční přechod Izvaryne a ruská pohraniční obec Doněck.

Hraniční přechod Izvaryne a ruská pohraniční obec Doněck.

Vojáky chráněná pohanka

Podle informace zpravodaje britského listu The Daily Telegraph nad kolonou hlídkují nejméně dva ruské vojenské vrtulníky. Moskevská zpravodajka listu The Financial Times Courtney Weaverová na Twitteru napsala, že ruský konvoj má vojenskou ochranu.

Podle ukrajinských médií jsou posádky nákladních vozidel sestaveny z demobilizovaných ruských výsadkářů, pozná se to prý podle charakteristického tetování. Weaverová uvádí, že řidiči vozidel se označují za dobrovolníky, případně armádní veterány.

S obsahem svého nákladu prý obsluha ruských tahačů nedělá žádné tajnosti. Novináři směli nahlédnout do několika z nich, kde objevili balíky pohanky a spací pytle.

Do Kyjeva a Moskvy ve čtvrtek zamířil zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), aby tam jednal o osudu ruského konvoje. Laurent Corbaz, který má v MVČK na starosti operace v Evropě a střední Asii, chce v metropolích Ruska a Ukrajiny zdůraznit "přísně humanitární roli" Červeného kříže a to, že dodávka pomoci strádajícím obyvatel nesmí být politizována.

VÍCE ZDE:

Rusko a Ukrajina se zřejmě ještě stále nedohodly na podmínkách překročení hranic. Kyjev například žádal přeložení nákladů z ruských kamionů na "neutrální" vozy a také trvá na tom, že na rozdávání pomoci budou dohlížet zástupci MVČK a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Ukrajinská vláda ve čtvrtek oznámila, že z Kyjeva, Dněpropetrovska a Charkova vypraví vlastní konvoje s humanitární pomocí pro Luhanskou oblast. Podrobnosti o nákladu ale podle AP neupřesnila.

Ano sankcím

  • Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil v závěrečném čtení návrh zákona o zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům.
  • Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týden sdělil, že na seznamu je 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska, které "financují terorismus". Sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku či se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny.
  • Zákon dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin.

Válka pokračuje

Na východě země mezitím pokračují boje. Reuters uvedl, že do blízkosti centra Doněcka dnes poprvé dopadly dělostřelecké granáty, což vyvolalo evakuační poplach pro civilisty. Ostřelování podle AFP ohlásil i Luhansk, kde prý během 24 hodin zahynulo 22 civilistů. Tuto bilanci ale prozatím není možné nezávisle ověřit.

Co zbylo z mého domova? Muž z Doněcka si prohlíží svůj příbytek zničený během...

Putin: Pro zastavení krveprolití uděláme vše

Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy anektovaného Krymu prohlásil, že  Rusko udělá vše pro to, aby krveprolití na východní Ukrajině zastavilo.

„Uděláme všechno, co je v našich silách, aby ten konflikt skončil co nejdříve,“ řekl Putin a dodal, že "musíme rozvážně, důstojně a účinně pracovat na budování naší země, ne na tom, abychom ji odřízli od okolního světa. Musíme se sjednotit a mobilizovat, ale ne kvůli válce či jinému druhu střetu..., ale pro tvrdou práci ve jménu Ruska.“

Analytici však podotýkají, že vzbouřeným separatistům ubývají vojenské síly. V uplynulých týdnech navíc přišli o významné vůdce: v červenci opustil povstalecké vedení Rus Denis Pušilin, šéf doněckého „Nejvyššího sovětu“, jenž se své funkce vzdal údajně z osobních důvodů a nyní žije v Moskvě. Před týdnem rezignoval i vůdce doněckých separatistů Alexandr Borodaj a samozvaný „ministr obrany“ Doněcké lidové republiky Igor Girkin, známější pod přízviskem Strelkov, byl ve středu vážně zraněn.

Zatím posledním povstaleckým vůdcem, který opustil svou funkci, je samozvaný guvernér Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov. Ruská zpravodajská stanice Rossija 24 ve čtvrtek informovala, že Bolotov, stejně jako výše zmínění majitel ruského pasu, rezignoval ze zdravotních důvodů. Kvůli zranění údajně nemůže dál plnit své povinnosti. Bolotov v citovaném prohlášení dodal, že by ho měl nahradit dosavadní "ministr obrany" povstalecké republiky Igor Plotnickij.

Svůj odchod z funkce nicméně označil za dočasný. "Jsem obyvatel Luhansku, je to můj domov a budu pokračovat v boji za naše společné ideály," řekl Bolotov, který se narodil v jihoruském Taganrogu na pobřeží Azovského moře. Termín svého možného návratu do funkce neuvedl. V projevu však uznal, že situace povstalců je složitá a že oblasti hrozí humanitární katastrofa.

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov (uprostřed)...
Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj (uprostřed)...
Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím...
Povstalecký vůdce Denis Pušilin.

Zleva po směru hodinových ručiček: Valerij Bolotov, Alexandr Borodaj, Denis Pušilin a Igor Girkin-Strelkov.

Zpravodajské agentury již dříve uvedly, že povstalecké vedení se rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. Chce tak prý podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice.

Autoři: ,