Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Češi by měli vyměnit sádlo za olivový olej, říká slovinský šéfkuchař

Česká kuchyně

  6:00
Slovinský šéfkuchař Primož Škerjanec se rozhodl, že se usadí v Česku a otevře si tu malou rodinnou restauraci s tradičními slovinskými pokrmy. „Nejraději připravuji jídla, která se vaří pomalu a dlouho. V podstatě jsou to převážně jednoduchá jídla, ale uvařená správně. Mám rád guláše, pomalu pečené maso, kterému se u nás říká „peka“, nebo ryby vařené ve speciálním hrnci. Česká kuchyň je na mě příliš těžká,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Primož Škerjanc, slovinský šéfkuchař a majitel restaurace Nenasyta foto: Archiv Primože Škerjance

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodl vařit zrovna v Praze?
Bylo to náhodou. Do Prahy jsem přijel kvůli práci v marketingu, ale už delší dobu jsem uvažoval o tom, že změním profesi a vrátím se ke své původní. Chtěl jsem vařit. Otevřít si malou restauraci, kde by hosté byli mými přáteli. Chtěl jsem se jim věnovat, jako se věnuji rodině. Měl jsem odvahu splnit si sen a teď jsem velmi spokojený, že dělám to, co mám rád. 

Lidovky.cz: Chutná vám česká kuchyně? Které jídlo nejvíce?
Měl jsem příležitost ochutnat velmi dobrou českou kuchyni, především tedy mimo Prahu. Mám rád zvěřinu a domácí klobásy. Ale česká kuchyně obecně je na mě moc tučná. Myslím, že kdyby Češi používali více olivového oleje a méně sádla, bylo by to lepší. 

Vaření chce v Česku každý očůrat, lidé to ale poznají, říká šéfkuchař

Lidovky.cz: Jaké pokrmy připravujete nejraději?
Nejraději připravuji jídla, která se vaří pomalu a dlouho. V podstatě jsou to převážně jednoduchá jídla, ale uvařená správně. Mám rád guláše, pomalu pečené maso, kterému se u nás říká „peka“, nebo ryby vařené ve speciálním hrnci. To je slovinská specialita, ale vlastně se tak ryby připravují na celém Balkáně. V létě rád griluji. Mám rád mořskou kuchyni. 

Lidovky.cz: Myslíte si, že slovinská gastronomie je na vyšší úrovni než česká?
Vliv na slovinskou kuchyni má maďarská, rakouská a italská gastronomie, proto je také slovinská kuchyně velice rozmanitá. Nemůžu říct, že je na vyšší úrovni, ale na Slovinsku je možná na vyšší úrovni povědomí lidí o tom, co je zdravé. Jaký vliv mají potraviny na naše zdraví, vitalitu, energii. Na Slovinsku už nějakou dobu kupuje většina lidí eko potraviny. V Česku začal být tento trend populární až v poslední době. 

Houby (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Kde všude jste vařil předtím, než jste zakotvil v Praze?
Většinou v malých restauracích všude možně po světě. Mám rád malé podniky. 

Lidovky.cz: Jaké suroviny máte nejraději?
Čerstvé, sezonní, divoké. Houby a lesní ovoce, divoký chřest, pampelišky, medvědí česnek a bylinky. Bylinky miluji. Čerstvou zeleninu a maso v bio kvalitě. A v létě houby a lesní plody od českých farmářů. Léty prověření slovinští dodavatelé naši restauraci zásobují vybranými lahůdkami (divoký chřest, artyčoky na jaře, čerstvé bílé lanýže na podzim a v zimě čerstvé bio salát). Další delikatesy - čerstvé ryby, solené i marinované ančovičky, divoké kapary, bio citrony, čerstvé středozemní bylinky a koření máme z dalmatského ostrova Vis. Jednoznačně preferuji produkty z malých farem vyráběné podle tradičních postupů, v menším množství a s respektem k přírodě.

Lidovky.cz: V jakém případě byste v restauraci vrátil jídlo?
Vždy, když nechutná dobře. Stalo se mi, že jsem v michelinské restauraci v Praze dostal studeného humra. Okamžitě jsem ho vrátil. 

Lidovky.cz: Slovinskou gastronomii ovlivnily kuchyně okolních států. Které jídlo byste označil za národní?
Jotu - slovinskou hustou polévku z kysané řepy, brambor a fazolí s pršutem a uzeným masem a jídla z pohanky. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!