Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

Češi dovolili soupeři obrat

Hokejisté Finska rozhodli o vítězství v O2 areně také čtyřmi proměněnými přesilovkami

PRAHA Ani napotřetí nedokázali čeští hokejisté v této sezoně porazit reprezentaci Finska. Před vyprodanou O2 arenou ztratili vedení ve třetí třetině, když jim soupeř nasázel tři góly a zápas vyhrál 5:3. Reprezentantům se tak nepodařilo divákům vynahradit neúčast Jaromíra Jágra, který se ze Švédských her omluvil pro nemoc.

„Finové hráli velice dobře. Měli lepší pohyb,“ chválil soupeře trenér Vladimír Růžička. Ještě po dvou třetinách měli zápas lépe rozehraný domácí. Díky dvěma trefám kapitána Petra Čajánka a jedné brance Radima Vrbaty vedli 3:2, ale třetí část jasně ovládl soupeř. V poslední patnáctiminutovce překonal gólmana Miroslava Kopřivu hned třikrát. „Všechno se jim dařilo a nám se na ně už nepodařilo dotáhnout,“ litoval člen první formace Vrbata.

Hosté rozhodli o svém vítězství díky skvělé hře v početní výhodě. Finové vstřelili čtyři ze svých pěti branek v přesilové hře. „Hráli je dobře, jednoduše. My v oslabení dělali chyby, vyráželi puky, a pak šli dva nebo tři hráči proti kotouči. V tom byl náš největší problém,“ vysvětlil kouč.

Příčiny neúspěchu ale Růžička neviděl v počtu vyloučených. Finové totiž hráli přesilovek šest, Češi dokonce o jednu víc. „Nebyla to nedisciplinovanost. Ono to tak někdy vyplyne ze hry. Kluci se snažili a moc chtěli, navíc se hrálo doma, až začali dělat chyby,“ poznamenal Růžička.

Dva góly Čajánka netěšily Podle Čajánka se soupeři v závěru dařilo vše, na co sáhl. „Jeden gól byl tečovaný, další střela přes beka, při třetím nás vyšachovali do prázdné branky,“ kroutil hlavou kapitán. Čajánkovi nespravily náladu ani dvě vstřelené branky. „To byla práce spoluhráčů. U prvního gólu přišla perfektní přihrávka od Leoše Čermáka, při druhém kluci vybojovali puk před brankou. Je to hlavně jejich zásluha,“ chválil raději spoluhráče. Zápas se také mohl vyvíjet jinak, kdyby v 16. minutě proměnil Jaroslav Bednář trestné střílení, které bylo nařízeno za faul na Skuhravého. „Před nájezdem jsem říkal, že je špatný led a puk by se na něm mohl postavit. Přesně to se v posledním momentu stalo,“ popsal lídr extraligového bodování, proč jeho sólo neskončilo gólem. „Jsem naštvaný sám na sebe. Kdybych penaltu dal, zápas se mohl vyvíjet jinak,“ litoval Bednář.

Svěřenci trenéra Růžičky budou o další body do Euro Hockey Tour bojovat zítra, kdy se ve Stockholmu utkají s domácím výběrem.

***

Další informace na straně 22

Česko 3 Finsko 5

Branky a nahrávky: 6. Čajánek (Čermák), 21. R. Vrbata (Bednář), 34. Čajánek (Kůrka, Krstev) - 9. Voutilainen (Immonen), 32. Niinimaa (Voutilainen), 47. Haataja (Laaksonen), 52. Kapanen (Hentunen), 55. Pyörälä (Kapanen). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Blümel, Kalivoda (oba Česko). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:4. Diváci: 16 324 (vyprodáno). Třetiny: 1:1, 2:1, 0:3. Sestava Česka: Kopřiva - Rachůnek, Čáslava, Krstev, Barinka, Kutlák, Platil, Němec, Skrbek - Bednář, J. Hlinka, R. Vrbata - Irgl, Marek, Netík - Kůrka, Čermák, Čajánek - Kumstát, Skuhravý, V. Nedorost. Další zápas Švédských her: Švédsko - Rusko 4:3. Pořadí Euro Hockey Tour: 1. Rusko 17, 2. Finsko 10, 3. ČESKO 8, 4. Švédsko 7