Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou pro Tibet? Organizace vyrobila spot, kterým může naštvat Čínu i Zemana

Česko

  6:05
PRAHA - Organizace MOST, pracující na osvětě ohledně situace v Tibetu, vydala video o smyšlené situaci, jak by to vypadalo, kdyby čínský voják našel v buddhistickém klášteře českou vlajku. „Pozor! Sdílením tohoto videa naštveš Čínu,“ začíná první obraz videa. „Herci se pro spot vybírali na trhu se slepicemi,“ řekl o projektu jeho tvůrce.

Ukázka z video spotu organizace MOST Pro Tibet foto: MOST Pro Tibet

„Primárním cílem videa bylo zaujmout tu část veřejnosti, který se neztotožňuje se směřováním naší zahraniční politiky, a také vůbec s naší politickou reprezentací,“ vysvětlila popud k natočení Gabriela Gazdíková, koordinátorka zahraničních projektů organizace. „Měl také zaujmout, možná i mírně šokovat. Má lehce provokativní nádech, ovšem lidskoprávní situace v Tibetu je také dosti alarmující, a právě proto jsme se rozhodli udělat krok mimo tradiční rámce marketingu. Prostě jsme chtěli vyzkoušet, jak to zapůsobí,“ vysvětlila.

Češi podporují Tibet sami od sebe

Ve videu se dostáváme do prostor buddhistického kláštera, před kterým sedí tibetští mniši. Ke klášteru přijíždí čínský voják, který si všimne tibetské vlajky. Rozčileně ji strhne, a začne mnichům spílat. „Kdo to sem pověsil? Čí to je? Mluv, ty pse!“ osočí se voják na mnichy. Avšak klíčový moment videa přijde, až když zjistí, že je na zadní straně této vlajky našitá ta česká.

Čínský voják poté vejde do prostor kláštera a začne ničit jejich majetek. V šuplíku najde fotografii dalajlamy a Václava Havla s nadpisem: „Češi jsou pro Tibet“. V rohu místnosti v televizi zrovna běží reportáž o Miloši Zemanovi, který na kamery ukazuje Krtečka na znak díků Číně.

Váš prezident nemá o Tibetu správné informace, říká neteř lámy, který zemřel v čínském vězení

Čínskému vojákovi je to nejasné a rozhodne se okamžitě volat mluvčímu prezidenta České republiky Jiřímu Ovčáčkovi. Požaduje vysvětlení. „Na čem jsme se domluvili při poslední návštěvě?“ začne rozhovor voják. Postava představující mluvčího Jiřího Ovčáčka se v čínském jazyce vymlouvá a znovu potvrzuje, že Česká republika nebude podporovat Tibet. Souká to ze sebe velmi pomalu. „Mluv, ovce,“ křičí voják. Nakonec Ovčáček přiznává, že někteří Češi podporují Tibet sami od sebe. Voják se nato zlostí rozkřičí na celé Himaláje a tibetský mnich se jenom usmívá a mává na pozdrav pomáhajícím Čechům.

Vzkazem „Připoj se k tisícům Čechům, kteří podporují Tibeťany,“ video končí. V závěru mluví k Čechům a žádá je, aby i nadále podporovali Tibeťany, a to finančními prostředky, s nimiž organizace Most Pro Tibet pomáhá místním obyvatelům.

Byl to punk

Organizace MOST

Posláním organizace MOST Pro Tibet je od roku 2004 podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, tibetských seniorů, buddhistických mnichů a mnišek a nomádů. Zabývá se rozvojovou pomocí v indickém Himálaji a Tibetu, podporuje místní komunity a školy i řemeslné tradice. Pro českou veřejnost a žáky škol pořádá pravidelné kulturně vzdělávací akce jako každoroční Festival ProTibet, který se realizuje až ve 30 městech po celém Česku, nabízí přednášky, workshopy a výstavy.

Pro vytvoření videa organizaci motivoval Jan Látal z tvůrčí skupiny Družina. „Zabývají se vývojem a výrobou veřejně prospěšných kampaní. Jejich tvorba se nám líbila, oslovili jsme je a Honza Látal měl hned od začátku jasnou vizi námětu a pomoc nám nabídl,“ řekla Gazdíková.

„Natáčelo se v téměř nedostupném himalájském klášteře. Dokodrcal jsem se tam s technikou po dvou dnech jízdy na motorce přes horská sedla ve výšce přes 4000 metrů nad mořem,“ popisoval průběh natáčení režisér Látal. „Hlavního herce jsme vybrali den před natáčením na místním trhu u stánku se slepicemi. O ostatní role se postarali mniši tamního kláštera. Byl to šílený punk, ale stálo to za to. Jsem moc rád, že mi to MOST Pro Tibet umožnil,“ říká. Podle Látala se scény z Pražského hradu, tedy Jiřího Ovčáčka a Miloše Zemana, dotáčely později v Praze.

Obavy z reakcí

„Co se týče ohlasu, měli jsme popravdě – za tým MOSTu – trochu obavy, že se strhne vlna negativních komentářů, protože jsme šli vědomě trochu za běžný rámec neziskových organizací. Nechtěli jsme urazit, ale zároveň jsme měli chuť zkusit něco nového,“ komentovala Gazdíková původní obavy.

Fotografie roku: Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta
Návštěvu čínského prezidenta provázejí protesty. Nejčastějším je vyvěšení...

„Měli jsme velkou důvěru také v Honzovy zkušenosti. Ten výsledek nás hodně překvapil. Samozřejmě se našlo pár lidí, kterým spot přijde zavádějící a neadekvátní, ale překvapivě se z něj stal opravdu virální materiál a zafungovalo to geniálně,“ popisuje. „Často to byl adrenalin, jsme ale velice vděční za tuto zkušenost a pozitivní ohlas.“

V Zemanův den

Spot byl uveřejněn jenom pár hodin poté, co prezident Zeman ohlásil svou druhou kandidaturu. Rovněž se jednalo o den „Vlajka pro Tibet“, jenž každoročně připomíná povstání proti čínské správě, při němž v roce 1959 zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů.

„Jsme moc rádi, že se to podařilo vypustit v takto příhodnou dobu, kdy se sešlo dohromady oznámení pana prezidenta Miloše Zemana o kandidatuře na další období a zároveň na den Tibetu,“ podotkla Gazdíková.

Česko-tibetské vztahy

„Vůbec nejstarší písemné svědectví o Tibetu zanechal v roce 1330 misionář zvaný bratr Oldřich – po matce Ital, po otci Čech. Další významný moment je z roku 1955, kdy čeští filmaři Vaniš a Sís dovezli jako poslední svědci starého Tibetu unikátní filmové a fotografické záběry. Poté byla země uzavřena a zdevastována a jejich obrazové svědectví patří ke světovému unikátu. Lidé si zřejmě nejvíce pamatují pozvání dalajlamy prvním polistopadovým prezidentem Václavem Havlem v roce 1990. Setkání proběhlo na oficiální úrovni, což byl tehdy ve světové politice průkopnický čin,“ připomněl historii česko-tibetských vztahů Petr Ďásek z organizace MOST.

„Takže by se s nadsázkou dalo říci – vztahy s Tibetem jsou po staletí na nejlepší úrovni. Nyní se krátkodobě pár pragmatiků kloní (někdy to vypadá, že klaní) kvůli finančnímu či jinému zisku k jedné z nejsilnějších ekonomik světa. Otázkou je, jaký užitek může našemu občanovi čínský model přinést. Můžeme však sdělit, jakou pomoc přináší čeští občané. Více než 20 miliony korun podpořili v posledním desetiletí tibetské utečence v Indii, pomohli zhruba čtyřem tisícům Tibeťanům. Politici se mění, ale lidská solidarita zůstává dál,“ dodal.