Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Češi nechtějí mít potíže. Prostě Pelíšky

Česko

ROZHOVOR S Katie Schoultz o britském protikorupčním zákoně a o tom, že „podmazávání“ je ve zdejším regionu normální

Britská právnička Katie Schoultz žije v Česku deset let. Poslední dobou přednáší o britském protikorupčním zákoně. „Možná není úplně pravděpodobné, že se vás týká – ale je to pravděpodobnější, než si myslíte,“ varovala minulý týden tuzemské členy Britské obchodní komory.

* LN Když jste mluvila o novém britském protikorupčním zákoně, zahájila jste poznámkou, že znáte české prostředí, protože znáte Karlovy Vary – a publikum se chápavě smálo.

Potřebovala jsem je trochu vyladit a rozehřát...

* LN Čím si Karlovy Vary vysloužily korupční pověst?

Jiná města myslím nemají tak vizuální symbol, jaký si každý může prohlédnout na YouTube – myslím karlovarskou „losovačku“ (předvádí dlouhé šmátrání v losovacím koši). Proto ten zvláštní status.

* LN Zdá se vám, že zde chybí přísnější zákon na potírání korupce?

Ale české zákony nejsou špatné. Je v nich v podstatě všechno, co tam má být. Nástroje jsou v pořádku, jen vymáhání je nedostatečné. Což se možná mění.

* LN Proč myslíte?

Když to pan Nečas říká... Možná je to jen snaha vylepšit si pověst, ale pokud vláda zavádí trestní odpovědnost právnických osob, může to být známka změny.

* LN Do této chvíle jsem po pravdě řečeno netušil, žeOECD i americký protikorupční zákon tolerují drobné „podmazávání“ (facilitation payment)...

...považují je za mírnou formu korupce, která je v zásadě tolerovatelná. V Německu je dokonce možné si je dát do daňových nákladů.

* LN Od jaké výše končí „podmazávání“ a začíná korupce?

Nemají přesně definovanou výši. Jde spíš o to, že jde o urychlení úřední procedury, která už stejně běží. Platíte za něco, nač máte zákonný nárok, jen to potřebujete urychlit. Nový britský zákon je však netoleruje.

* LN Pracujete tu deset let. Řekla byste, že na českém trhu jsou tyto drobné platby rozšířené?

Myslím, že v celém zdejším regionu. Nevidím v tom rozdíl mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem... Vnímá se to jako součást byznysu. A pokud to děláte pro rodinu a máte příležitost, bere se to téměř jako povinnost.

* LN Pokud je nějaká viditelná hranice, pak mezi „novou“ a „starou“ Evropou?

Asi ano. Ne že byste na takové platby v Británii nenarazil: děje se to, ale ne běžně. Proto je Británie na žebříčku Transparency dvacátá a Česká republika třiapadesátá.

Cokoli, co je rozmařilé

* LN Je britský protikorupční zákon nejpřísnější na světě?

Podle všeho ano. Má širší záběr a dalekosáhlejší dopad než americký zákon o korupčních praktikách v zahraničí (Foreign Corrupt Practices Act, FPCA), který byl předtím považován za celosvětový vzor a měřítko. Britskému zákonu o úplatcích se říká „FPCA na steroidech“.

* LN Jaká je reakce českého publika, když jim říkáte, že i jich se může týkat? Když jste mluvila k tuzemským členům Britské obchodní komory, byly vidět v zadní řadě spíš skeptické úsměvy.

To si neříkají jen Češi, ale všichni: jak může takhle široce pojatý zákon fungovat v praxi? Existují i úvahy, že Británie si jen potřebuje vylepšit pověst po skandálu British Aerospace, za který to schytala z mnoha stran.

* LN To byly úplatky pro členy saúdskoarabské královské rodiny kvůli kontraktu na obří dodávky zbraní – přičemž vyšetřování později Blairova vláda zastavila s odvoláním na národní zájmy...

Británii tehdy tvrdě kritizovala i OECD, takže tenhle zákon je možná taková britská snaha přeleštit si výlohu. Ale když se díváte na stránky Úřadu pro potírání závažné korupce (Serious Fraud Office, SFO), který bude na zákon dozírat, berou to zjevně vážně. A přáli by si nějaký skalp, který by jim přinesl publicitu a následně možná i zvýšení rozpočtu. Nějakou velkou, světově známou společnost.

* LN Na zákonu je překvapivý jeho rozsah: může se týkat korupce kdekoli na světě. A zasáhl by nejen britské Tesco za jeho podnikání v Česku, ale teoreticky by mohl popotahovat Škodu Auto, kdyby ji napadlo uplácet v Číně.

Přesně tak, stačí určitá spojitost s Británií.

* LN Takže se týká společností, které tam mají dceřiný podnik...

Dokonce ani to není nutné. Teoreticky stačí, když v Británii uskutečníte jediný obchod. Prostě využíváte britský trh.

* LN Dobrá, ale stejně: co je Britům do toho, co dělá česká firma v Číně – není to primárně věc pro českou a čínskou policii? Kde je v tom britský zájem?

Když chce být česká firma spojena s britským trhem, využít jeho dobré jméno, musí se podle toho chovat. Britský zájem je na tom, aby jejich trh měl čistou pověst.

* LN Na přednášce jste upozorňovala, že nejde jen o peníze v obálce, ale i běžné firemní pozornosti, různá výjezdní zasedání a akce. Třeba že kdybyste vzala manažerku z Teska na společný nakupovací víkend do Paříže, nemusel by to být dobrý nápad. Co je taková běžná evropská praxe, na kterou je nutné si dát pozor?

Cokoli, co je nepřiměřené nebo nějak rozmařilé. Jednáte o dodávkách pro továrnu v Číně a vezmete své obchodní partnery na dvoutýdenní výlet – Peking, Velká čínská zeď a pak jedno odpoledne v továrně... Tady je nepřiměřenost očividná: to jsou pak prázdniny, nikoli práce. Jinak ale hodně záleží na kulturním kontextu.

* LN To je zajímavé, jak vás taky napadla jako první Čína.

No, obchoduje tam hodně českých firem a podle Transparency International je to riziková země, na jejich žebříčku vnímání korupce je 78. ze 179 zemí.

Úplatek: leda zdivočelý exces

* LN Zákon postihuje právnické osoby, mohou dostat pokutu do neomezené, třeba i likvidační výše, a manažeři mohou končit ve vězení. Ale mohou vyváznout, pokud prokážou účinný protikorupční program. Jak by měl vypadat? Například zdejší Tesco ho má výborný, podle jejich právničky Jitky Součkové má jeho další, rozšířená část začít platit od léta. Bude se týkat i tak běžných věcí jako vánoční dárky od dodavatelů pro nákupčí a manažery.

Protože jde často o drahé věci, mohly by být vnímány jako korupce, takže Tesco předem upozorňuje, že případné dárky vydraží na charitu. A pokud chtějí dodavatelé poslat pozornost, ať dají rovnou dar té charitě. SFO doporučuje několik principů, které má vzít firma v úvahu. Firmy mohou vyváznout, pokud prokážou, že samy zavedly kupříkladu vnitřní pravidla pro whistleblowers (lidi hlásící podezření).

Zaměstnanci by měli mít trénink a ve firmě by měl být někdo, komu je možné důvěrně zavolat a nahlásit, pokud se děje něco podezřelého.

* LN Dává vám jako právničce smysl trestní odpovědnost právnických osob? Může firma ručit za všechny své lidi?

Může vytvořit protikorupční kulturu. Jistěže společnost nemůže ručit za všechny; může se pokaždé najít jeden ničema. Ale firma musí podle britského zákona ukázat, že to byl zdivočelý exces, nikoli norma. A to mi smysl dává: je to cesta, jak se může změnit firemní kultura. Když jsou manažeři spoluodpovědní za to, co se ve společnosti děje, nemůže jim být všechno jedno.

* LN Někteří britští právní komentátoři psali, že zákon bude pes, co výstražně štěká, ale zase tolik kousat nebude. Přece jen – nebude to v praxi tak, že pokud se čin stane v cizině, je to věc pro tamní policii? A že pokud česká policie úplatkářství stíhat nebude, nepustí se do toho ani Britové a budou respektovat českou jurisdikci?

Nevidím absolutně žádný důvod, proč by to Britové nemohli stíhat. Místní vyšetřování je fajn, jeho nasbírané důkazy lze určitě využít, ale žádné překážky, konflikt jurisdikcí tady nevidím. Myslím, že půjde o to, jestli konkrétní firma dělá dost obchodů v Británii, aby mohla sloužit jako dobrý, atraktivní cíl.

* LN Nemyslíte, že pokud by byla společnost opravdu velká a důležitá jako British Aerospace, opět dojde na „britské zájmy“?

OECD podle článku 5 úmluvy o potírání korupce říká, že národní ekonomické zájmy nemohou sloužit jako ospravedlnění. Ani podle nového zákona to už není možné. Je fakt, že dnešní britská vláda se tváří jako přátelská k byznysu, možná by se jim snažili pomoci, však také účinnost zákona odsouvá...

* LN Už měl platit loni, pak letos v dubnu. Ale ani to teď není pravděpodobné? V dubnu ne, ale myslím, že letos platit začne. Bylo by těžké hledat důvody pro další a další odklady. Teď se čeká na prováděcí předpis, doporučení pro firmy a úřady.

Takhle to aspoň ohlásil ministr spravedlnosti Ken Clarke, který byl dlouho stínovým ministrem pro obchod; tři měsíce poté by měl zákon začít platit.

Jak jen to říct pozitivně?

* LN Myslíte, že Češi mají problém hlásit korupci?

Ano. Generalizace jsou špatná věc, ale opravdu mám pocit, že Češi – jak to říct pozitivně? – nejsou tak agresivní proti korupci. Nechtějí dělat potíže. Chtějí mít klidný život; prostě Pelíšky.

Když přednáším, je to klasika: nikdo v publiku se nechce ptát. Je přitom cítit, že mají spoustu otázek. Ale neptají se, snad aby se neztrapnili, nevypadali před ostatními lidmi hloupě.

* LN To bude naším školstvím.

To už mi také někdo zrovna minulý týden říkal: Že ve třídě není zvykem povzbuzovat k otázkám. To je přece hrozné.

Slýchám, že základní školy nechtějí přijímat děti ze soukromých anglo-českých školek, protože by mohli být moc pokročilí a vyrušovat. „Dejte si je na soukromou školu, sem je neposílejte.“

* LN Mimochodem, slyšela jste, jak je tady těžké otevřít třeba jen malou cizojazyčnou školku pro děti? Je to možná vůbec nejtěžší byrokratická procedura.

Získat všechna ta povolení: hygiena, hasiči, stavební úřad... evakuační plány, jako kdybychom se připravovali na sovětskou invazi...

Podle českých předpisů školka potřebuje pro každé dítě určitý počet čtverečních metrů a odpovídající oplocený venkovní pozemek. Rozumím, že tady jde o zájem dětí, ale jak to uděláte v centru velkých měst? Jak máte legálně otevřít školku nebo jesle třeba na Praze 1? Přitom tam existují, někdo tedy musel se zdravým rozumem uvážit všechny okolnosti a přivřít oko.

Vím, že máte velkorysou podporu pro matky na mateřské - bavím se o tom s jinými cizinkami. Jen výsledek je pak takový, že na ni chodí zásadně jen ženy a omezuje to jejich příspěvek domácnosti.

* LN Takže kdyby šlo o školku, možná byste malé, nepatrné podmazání...

Ne. Ale je pravda, že otevřít si malý podnik – to je asi situace, na niž je nejlépe vidět, jak úplatky mohou pomoci. Když úřad trvá na tom, že nemá prostor pro vlastní úvahu, odmítá vidět smysl toho všeho a urputně se drží svého výkladu předpisů.

***

Jak máte legálně otevřít školku na Praze 1? Přitom tam existují: někdo musel se zdravým rozumem uvážit všechny okolnosti a přivřít oko.

Když se díváte na stránky Serious Fraud Office, který bude na zákon dozírat, berou to zjevně vážně. A přáli by si nějaký skalp.

Životopis Katie Schoultz se narodila 2. května 1972 v anglickém Bostonu. Absolvovala práva v Oxfordu (1993) a postgraduálně v Nottinghamu. Pracovala jako právnička v Londýně (1995–1999) a New Yorku (1999–2001). Od roku 2001 žije v České republice. Šest let byla specialistkou na obchodní právo v pobočce White & Case; v roce 2007 se osamostatnila. Zabývá se především velkými developerskými projekty a smlouvami ohledně nemovitostí.

Autor: