Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi odhalují příčiny úspěchu rostlin vetřelců

Česko

PRAHA Dostatek zdrojů a méně přirozených nepřátel - tyto dva mechanismy považované za hlavní příčiny „nájezdů“ nepůvodních rostlin působí ruku v ruce. Prokázal to výzkum amerických a českých ekologů publikovaný v on-line edici významného časopisu Proceedings of the National Academy of the United States of America.

Vědci z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Agricultural Research Service University of North Carolina zjistili, že zmíněné faktory působí souběžně, díky studiu houbových a virových onemocnění 243 rostlinných druhů evropského původu, které nyní úspěšně pronikají na území Spojených států amerických. Rychle rostoucí rostliny zvyklé z původního domova na vlhká a dusíkatými živinami bohatá stanoviště (tedy prostředí se snadno dostupnou „potravou“) jsou náchylnější k houbovým a virovým chorobám. Při invazi do nových oblastí však tyto druhy „následuje“ mnohem méně škůdců než rostliny ze stanovišť na zdroje chudých. To napomáhá jejich šíření. Tento výsledek přispívá k vysvětlení, proč jsou „nájezdy rostlinných cizinců“ nejnebezpečnější v prostředí bohatém na živiny, které je nejčastěji vytvářeno lidskou činností, uvádí tisková zpráva AV ČR.

„Je známo, že rostlinné druhy si s sebou do nového regionu nepřinesou většinu nepřátel, které v oblasti původního rozšíření přirozeným způsobem regulují velikost jejich populací a brání jim tak převládnout nad ostatními rostlinami,“ vysvětluje vedoucí autorka studie Dana Blumental z Agricultural Research Service.

„Naše studie jako první ukazuje, že to, kolika nepřátel se druh při invazi zbaví, závisí na typu rostliny. Ve výhodě jsou rychle rostoucí druhy z narušovaných stanovišť, které mají samy o sobě předpoklady k rychlému šíření. Bohužel jsou to přesně ty druhy, které mají největší užitek z probíhajících globálních změn, které s sebou přinášejí zvyšování obsahu CO2a eutrofizaci (hnojení) půd.“

„Invazní, rychle rostoucí druhy tak vlastně získávají dvojitou výhodu - zvýšené množství zdrojů jim umožňuje vytlačit pomalu rostoucí rostliny, ale také rychle rostoucí původní druhy, protože ty jsou ve svém přirozeném prostředí regulovány působením svých přirozených nepřátel,“ říká Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích.

„Toto zjištění nám pomáhá lépe pochopit dramatické invaze některých rostlinných druhů a naznačuje, že současné globální změny, jako je narušování krajiny člověkem a její obohacování živinami, budou nadále doprovázet masivní invaze rostlinných druhů v různých částech světa,“ dodává český botanik.

Ze zvyšování obsahu oxidu uhličitého těží nejvíc druhy, které se dokážou rychle šířit

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...