Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Češi rozesmáli i rozplakali Berlinale

Česko

Češi se do hlavní soutěže neprobojovali, mají ale tři zástupce v sekci Forum: filmy Osmdesát dopisů, Nesvatbov a Dům

BERLINALE BERLIN Osmdesát dopisů jsou autobiografickým ohlédnutím režiséra Václava Kadrnky na dětství v končící normalizaci a na korespondenci rodičů rozdělených železnou oponou. Poetický film ukazuje očima chlapce houževnatou snahu matky dostat povolení vystěhovat se i se synem za otcem do Anglie. Kadrnka vypráví minimalisticky, téměř beze slov – čistým, klasickým stylem, tradičním záběrováním, s citem pro výstižný detail.

Možná právě nadčasovost obsahu i formy zaujala dramaturgy Berlinale, aby snímek zařadili do programu. „Kdyby se to nestalo, tak ten film nikdy nedokončím,“ říká Kadrnka. Pětkrát totiž žádal o podporu Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, marně. „Komise to zdůvodňovala tím, že ten film je příliš artový, jindy, že jsem nedal na jejich výhrady... Je smůla, že tam sedí komise, která jiný než svůj způsob uvažování o filmové řeči nechápe.“

Lidé z Berlinale Kadrnku oslovili na loňském festivalu v Karlových Varech, kde film prezentoval v nehotovém tvaru. „Jsem jim strašně vděčný,“ vzpomíná režisér. „Sekce Forum se mi navíc líbí, znám filmy z předchozích ročníků, filmaři, které mám rád, v ní začínali. A na můj film se už teď taky nahlíží jinak, ozvaly se mi další festivaly... Je to zvláštní, nikam jsem se netlačil, měl jsem skromnější cíle: třeba ten film vůbec dodělat.“

Z reakcí diváků na Berlinale je Kadrnka nadšený. „Chodili za mnou lidé s podobnou životní zkušeností a bylo vidět, že jsem se dotkl něčeho, co velmi dobře znají. Měli slzy v očích a chytré dotazy. Největší problém pro mě byl, abych se nerozbrečel taky.“ Druhým z českých filmů na Foru je „dokumentární komedie“ Eriky Hníkové Nesvatbov, jež se věnuje nezadaným třicátníkům na východoslovenské vsi, které se její starosta snaží spárovat. I toto téma s německým publikem zarezonovalo. „I v Německu se prý lidé málo žení a vdávají a mají málo dětí,“ říká autorka snímku. „Podle prognóz tu bude v roce 2040 víc Turků a přistěhovalců než etnických Němců, takže tu poslední roky probíhá vládní propaganda, aby se Němci víc množili.“

Divácký i mediální zájem o Nesvatbov byl enormní. Režisérka poskytla rozhovory pro dlouhou šňůru televizí a rádií a odpovídala v dlouhých besedách po projekcích. „Kinosály byly velké a plné a lidé reagovali skvěle, tleskali i v průběhu filmu,“ říká režisérka. „Otázky kladli zajímavé, ptali se třeba hodně na formu a na způsob natáčení, to v Čechách není obvyklé.“ Trojici uzavírá debut slovenské režisérky Zuzany Liové Dům – drama o konfliktu v rodině na vesnici na severním Slovensku. Miroslav Krobot hraje otce, jenž pro své dvě dcery zaťatě staví dva domy, i když mají Eva i Jana o své budoucnosti úplně jiné představy. Jedna žije s mužem, kterému otec nemůže přijít na jméno, druhá se po maturitě chystá odjet jako au-pair do Londýna... Film těží z nenápadných, ale silných hereckých výkonů a má potenciál zaujmout mezinárodně zejména díky zachycení dynamiky vztahů uvnitř rodiny, která bývá podobná nezávisle na národnosti.

Tuzemským filmům a filmařům na Berlinale opět poskytuje zázemí a podporu České filmové centrum (ČFC), které má svůj stánek na trhu European Film Market. „Tyhle tři filmy ze sekce Forum jsou docela různorodé, ale mají společnou vysokou úroveň,“ říká Jan Černík z ČFC. „Upoutaly hodně pozornosti a zájmu jak o ty jednotlivé filmaře, tak o český film jako takový. Kontaktují nás třeba producenti, kteří shánějí doporučení na nějaký svůj český protějšek. Snažíme se jim dát reference formou DVD, informace o předchozí tvorbě konkrétních lidí, předáváme kontakty. Náš zájem je i to, aby u nás vznikalo víc koprodukcí, aby se český filmový průmysl víc otevřel zahraničí.“

Markéta Šantrochová z ČFC dodává: „Čeští filmaři u nás mají profesní zázemí. Když už se na festival kalibru Berlinale dostanou, je důležité je podpořit a zaštítit, aby mohli využít svůj potenciál. Jsme v Berlíně pravidelně, víme, jak to tu chodí, můžeme efekt jejich účasti tady multiplikovat.“

O autorovi| VOJTĚCH RYNDA, Zpravodaj LN v Berlíně

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!