Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Češi si myslí, že tmavší med je lepší. Je to přesně naopak, říká včelař

Lidé

  6:35
Včelaření a medu se věnuje více než dvacet let, tradici mu v rodině předal jeho děda. O medu a včelách mluví se zanícením a velkým zájmem. "Slušný český včelař do medu nic nepřidává, a tím myslím i cukr. Bohužel někteří včelaři jsou schopní používat cukerný roztok i během sezóny, a to proto, aby navýšili medný výnos. Tyto medy většinou končí ve výkupech a posléze na pultech našich obchodů," říká včelař Jiří Smolík. Je jedním z mála, kdo produkuje med v té nejčistší podobě. Jak takový med vypadá a v čem se liší?

Plástečkový med vzniká tak, že se do včel vloží prázdný rámek či jen horní loučka a včely musí vše udělat samy bez pomoci včelaře. foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Včelaření se věnujete více než dvacet let. Kolik včelstev vlastníte?
Momentálně mám 145 včelstev a moje matka, která mě naučila včelařit, má 59 včelstev. Takže se momentálně starám dohromady o 204 včelstev.

Lidovky.cz: Kolik času strávíte péčí o včely v průběhu jedné sezóny?
To nelze přesně říci, ale čistě prací okolo včel je to pěti až šesti měsíců. Poté dalších šest měsíců dělám přípravu na další sezonu. Takže se dá říci, že kromě Vánoc celý rok.

Lidovky.cz: Dá se dnes ještě koupit med, do kterého se nepřidávají žádné další látky? Jak je možné, že se v Česku jako jediné řešení v boji proti varroáze používají jedy?
Odpověď na první otázku - určitě dá. V České republice je zakázáno používat ve včelaření antibiotika. Slušný český včelař do medu nic nepřidává, a tím myslím i cukr. Bohužel někteří včelaři jsou schopní používat cukerný roztok i během sezony, a to proto, aby navýšili medný výnos. Tyto medy většinou končí ve výkupech a posléze na pultech našich obchodů. Nejlepší volbou, jak získat čistý med, je přímo od ověřeného včelaře. Když navštívíte včelaře, hodně se ptejte a chtějte hodně vidět. Já osobně bych se ptal, z jakých plástů je med vytočen a vůbec v jakých podmínkách se vytáčí. Občas se člověk nestačí divit, v jakých prostorách včelaři med vytáčí. Taktéž bych si med nikdy nekoupil ve sklenici od okurek. Sklenice by měla být vždy nová s novým víčkem. Co se týče léčení jedy, nemyslím si, že je to jediné řešení, ale bohužel je to povinné. Léčit jedy je nařízeno státem, konkrétně veterinou.

Jiří Smolík se včelaření věnuje přes dvacet let

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že včelařský svět v tomto ohledu pokročil a nová zjištění dávají za pravdu alternativním způsobům?
Asi ano, ale v této republice je to běh na dlouhou trať.

Lidovky.cz: Kdo je za tuto situaci zodpovědný?
Za tuto situaci jsou z mého pohledu zodpovědní jak sami včelaři, tak stát. Pro mě osobně je problém nedisciplinovanost některých členů a striktní nařízení veteriny. Léčení je vždy nařízeno přesně na konkrétní datum, což je podle mě nesmysl. Jakékoliv léčení se musí provádět v reakci na zdravotní stav včelstva a ne podle určeného data. Praxe je taková, že když je léčení nejdůležitější, což je v červenci, lze velmi jednoduše použít takzvané biopřípravky. Někteří včelaři, a není jich málo, nejsou ochotni toto udělat a vesele používají chemii i v sezoně. Má to několik důvodů. Buď se jim nechce, nebo nemají čas, ale bohužel spousta z nich není ochotna investovat do těchto biopřípravků. Přitom investice do jednoho včelstva je asi 20 korun.

Lidovky.cz: Jak si vysvětlujte fakt, že se o tom, co se děje se včelami a medem, mluví ve společnosti tak málo?
Ve společnosti se o tom mluví dost, ale na veřejné úrovni se toho moc neděje.

Lidovky.cz: Jak to děláte, abyste nemusel na své včely používat pesticidy?
Pesticidy musí používat každý včelař. Nakazuje mu to veterinární nařízení.

Lidovky.cz: Co si má člověk představit pod pojmy jako panenský a plástečkový med?
Paneský med je „med z plástů toho roku vystavěných, avšak matkou nezakladených“. Znamená to, že do medníku vložíte rámek s mezistěnou, včely na ní postaví plást, ten zanesou medem, který se poté vytočí. Tento med je v podstatě čistý nektar bez zbytků po včelách a bez zbytků léčiv. Plástečkový med vzniká tak, že se do včel vloží prázdný rámek či jen horní loučka a včely musí vše udělat samy bez pomoci včelaře.

Včelstvo má většinou jednu královnu. Je však možné, že po nějaký čas jsou ve...
Jiří Smolík má momentálně 204 včelstev

Lidovky.cz: Začal jste včelařit tradičně - nechal jste včely na divokých plástech bez rámečků, tak jako kdyby tvořily plásty kdekoli jinde v přírodě. Jaké to má výhody a nevýhody?
Bohužel nezačal. Divokou stavbu budu včelám umožňovat zatím jen v medníku. Zatím jsem se specializoval na panenský med. Panenský med se dá vyprodukovat za relativně slušnou cenu, kterou je český zákazník ochoten zaplatit. Med z divokého díla si vzhledem pro svou vyšší cenu své zákazníky ještě hledá, ale díky narůstající poptávce si myslím, že je vše na dobré cestě. Na divokou stavbu se specializuje můj bratr Václav.

Lidovky.cz: Mohl byste popsat, jak probíhá stáčení medu z pláství v rámečcích a jak v tomto případě, kdy plástve rámeček nemají?
Med z rámečků se vytáčí v medometu, zatímco med z divoké stavby se musí vymačkat nebo vylisovat.

Lidovky.cz: Jaké látky med obsahuje a čím jsou pro člověka přínosné?
To záleží na druhu medu. Květové medy obsahují větší množství enzymů, zatímco medovicové obsahují více minerálů a dalších minimálně pět set různých látek. Jen pro příklad jsou to vitamíny A, B2, B1 , B6 , B12, C, H, K, D, E a další, aminokyseliny, pyl, vonné látky, jednoduché cukry, voda, dextriny atd. Navíc každý med je originál a obsahuje něco jiného.

Lidovky.cz: Jaká je teplota ve včelím úlu?
Okolo plodu asi 36 stupňů. V okolním prostoru se teplota mění dle ročního období a množství včel.

Lidovky.cz: Jaké členy má včelstvo a jaká je jejich funkce?
Včelstvo má většinou jednu královnu. Je však možné, že po nějaký čas jsou ve včelstvu královny dvě. K tomu dochází zejména na podzim, kdy si některá včelstva dělají tichou výměnu královny. Od dubna do října jsou ve včelstvu trubci. Jejich počet se pohybuje někde mezi 300 až 600 kusy na včelstvo v letních měsících. Nesmíme zapomenout na dělnice. Jejich funkce v úlu je různá. Záleží na věku. Hned po vylíhnutí se včela (mladuška) stává uklízečkou. Asi tři dny pobývá na plástu a uklízí. Poté se z ní stává krmička a kojička, což trvá asi sedm dní. Po asi deseti dnech života se u včel aktivují voskové žlázy a po dobu sedmi dnů produkují velké množství vosku. Po té několik dní stráží úl a je z ní strážkyně a v konečné fázi se z ní stane létavka, kterou je až do smrti. Pokud však včelstvo přijde z nějakého důvodu o létavky, může se část včel změnit na létavku bez ohledu na věk a naopak létavka na kojičku.

Lidovky.cz: Jak daleko od úlu včela létá a podle čeho se orientuje?
Standardní dolet je okolo tří kilometrů, ale je zjištěno, že to může být i osm a více. Včely se orientují hlavně podle slunce, ale to je na samostatný článek.

Od dubna do října jsou ve včelstvu trubci. Jejich počet se pohybuje někde mezi...

Lidovky.cz: Na trhu se objevují vysoce ceněné druhy medu s přívlastky „horský“, či „lesní“. Je to marketingový tah nebo se skutečně jedná o druhy se speciálním, kvalitativně vyšším složením?
Horský med? Co je to? Z čeho je to? Možná z hor, ale jestli je tento med z květů nebo z medovice si člověk může jen domýšlet. Většina těchto přívlastků je jen marketingový tah. Dle mého názoru je třeba napsat, z čeho med je a až jako přívlastek dodat odkud je. V naší republice jsou povoleny jen tři názvy druhových medů. Bud květový, květový pastový nebo medovicový. K těmto názvům lze přidat přívlastek horský nebo jakýkoliv jiný, ale často to není úplně tak pravda. Kupříkladu med „pampeliškový“. Nevím, jak se tento med získává, jak naučit včely, aby létaly jen na pampelišku nebo hlavně na pampelišku. No mám se asi ještě co učit.

Lidovky.cz: Má barva medu výpovědní hodnotu o jeho kvalitě?
Ne. Kupříkladu akátový med je téměř čirý a je velice chutný a zdravý. Dle mého názoru nejvíce záleží na vůni a na chuti. Barva nevypovídá o ničem zásadním. Většina Čechů si myslí, že čím tmavší med, tím lepší, ale je to přesně naopak. Čím je světlejší, tím je lepší.

Lidovky.cz: Co to je cukernatění medu?
Takzvané cukernatění se odborně nazývá krystalizace. Je to přirozená vlastnost medu. Všechny české medy musí zkrystalizovat, kromě akátového. Pokud ne, je něco špatně. Každý med krystalizuje jinak dlouho. Květový velmi rychle, dá se říci, že do týdne je zkrystalizovaný. Medovice vydrží až několik měsíců nezkrystalizovaná. Nejdéle vydrží akátový med.

Lidovky.cz: Co obsahuje med, který je stále tekutý a nikdy neztuhne - nezcukernatí?
Pokud to není akátový med, tak je asi čínský, anebo silně přehřátý.

Rámek - dřevěný rám, díky kterému lze snadno manipulovat s jednotlivými plásty.

Mezistěna – je tenká deska vylisovaná z vosku, která vyplňuje rámek. Z obou stran má vylisovaný vzor šestiúhelníků, na které včely staví své buňky.

Lidovky.cz: Kolik kilogramů medu zkonzumujete za rok?
Já osobně tak pět kilo, ale pracuji na zlepšení. Zrušil jsem cukr v kuchyni a sladím jen medem, i kávu. Nově dodáváme med i do cideru od F. H. Prager, takže piju s medem už i alkohol.

Lidovky.cz: Máte včely rád, nebo k nim nemáte jiný, než účelový vztah?
Samozřejmě mám rád včely.

Lidovky.cz: Kolik žihadel za sezónu dostanete?
To přesně nevím, ale je červen a dostal jsem jich už tak okolo dvou set.

Lidovky.cz: Čeho si na včelách jako tvorech nejvíce vážíte?
To je těžká otázka, ale asi jejich společenství jako takového. Každá včelka má svou funkci a bez otázek ji plní. Pokud nějaká včelka vypadne, tak ji jiná nahradí. Tento systém u lidí bohužel moc nefunguje.

Lidovky.cz: A čeho si nejvíce vážíte na lidech?
Poctivosti a přátelství. Poctivých lidí je zatraceně málo a přátel ještě míň.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.