18. prosince 2008 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Česká pošta - instituce sama pro sebe

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 16. 12.: Česká pošta prodělala v Rusku

Koncem minulého týdne proběhla médii informace, že pošta opět zdražuje některé své služby. Důvodem prý je potřeba peněz na investice. Předtím chtěla, a asi stále chce, rušit malé úřady v obcích – důvod: prý se nevyplatí. Už při zveřejnění úvah o rušení  jsem si říkal proč taková snaha o šetření, když před pár lety byla pošta schopná půjčit soc.dem. vládě miliardu na důchody? Peněz přeci musí mít dost i na to, aby zajistila poštovní služby  lidem v těchto malých obcích. Dnes se dočítám, že rizikově investovala 400mil. Kč a nejspíš o ně přijde. Asi to zaplatí opět ti co služby přímo či nepřímo potřebují – tedy my všichni.

            Můj, laický názor na fungování pošty, zvláště  státního podniku, je takový, že pošta by neměla generovat žádný zisk – peníze získané z jejích služeb by měly pokrýt její náklady (a to i v těch nejmenších obcích) a investiční a další rozvoj. Nic víc. A zamýšlený převod na akciovku a privatizace by v tomto oboru měla být tabu.

            Zatím pošta, a tím i stát, mám předvádějí, jak jsou institucí jen pro sebe a ne pro občany této země – každý má jistě své bohaté zkušenosti. Já osobně se jejím budovám snažím vyhýbat co největším obloukem.

Ivan Veselý, Praha
  • 0Diskuse