Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 dalmatinů pro Zemana

  18:23

Prezidentův krok s notářským ověřením podpisů nelze brát jinak než jako provokaci a manévr, jak odklonit pozornost od vlastních problémů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Kabátku z kůže puntíkatých psích štěňátek se zachtělo zlé Cruelle De Vil v pohádce 101 dalmatinů. Pejsci v celém městě však spojili síly a uvězněné čtyřnožce vysvobodili ze zajetí. Prezident Miloš Zeman z poslanců a poslankyň kůži stahovat – doufejme – nehodlá, ani věznit ve sněmovně je pravděpodobně nebude. Pravicovým zákonodárcům však zadal podobně zvrhlý úkol, jako když paní Cruella pověřila své zlodějíčky ukradením štěňat.

Jak známo, hlava státu požaduje, aby poslanci pravicových stran donesli na Hrad 101 podpisů podporujících pravicový kabinet – a ověřených notářem! Až pak je prý ochoten uvažovat o tom, že pověří Miroslavu Němcovou případným sestavením vlády. Dovedeme pochopit, že na základě zkušeností s chováním řady poslanců v uplynulých třech letech Zeman nechová v jejich slova důvěru. Přesto nelze brát prezidentův požadavek vážně, a to ze dvou důvodů: zaprvé by popřel sám sebe, zadruhé se mu takový krok nehodí do jeho strategie.

Kdyby totiž Němcová skutečně přinesla ověřených 101 hlasů, jak by pak prezident vysvětlil, proč si na notáře nevzpomněl už na konci června a místo Němcové (která i tehdy tvrdila, že má dostatek podpisů) jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka? A kdyby Němcová se sběrem ověřených hlasů uspěla, Zeman a lidé z prezidentské kanceláře by již neměli jak vyvíjet tlak na ČSSD, které by se sestavením pravicové vlády jistě ulevilo. Alespoň na chvíli by to uhasilo vnitrostranickou rozmíšku, zda Rusnokův kabinet podpořit, či nikoliv.

Nezapomínejme ani, že Zeman balónek s notářským ověřením vypustil ve chvíli, kdy není vůbec vyloučeno, že Rusnokova vláda ve sněmovně důvěru získá. ČESKÁ POZICE již několikrát u lidí blízkých Zemanovi či přímo od jednoho z ministrů narazila na přesvědčení, že kabinet projde. A ještě jedna věc: i kdyby se poslanci k podpisu před notářem zavázali, nic to neznamená. Za týden či dva se situace může změnit, a daný poslanec se rozhodne jinak.

Vzpomeňme dále na „tyjátr“, když si prezident zval do Lán předsedy sněmovních stran ke konzultaci, jak postupovat po pádu Nečasovy vlády. Ve skutečnosti měl již tou dobou připravený plán na vytvoření „své“ vlády a názory šéfů stran musel pouštět druhým uchem ven. Že by se nyní choval jinak? Těžko. I kdyby Němcová podpisy přinesla, Zeman by byl schopen pověřit druhým pokusem opět Rusnoka.Co bude Zeman požadovat příště, kdyby se mu potvrzení od notáře zdálo jako měkký nástroj? Směnky?

Hradní šťouchanec nelze brát jinak než jako provokaci, arogantní demonstraci síly či manévr, jak odklonit pozornost od závažnějších problémů – třeba že se šéfem Úřadu vlády stal místopředseda „jeho“ SPOZ Radek Augustin.

Zeman svým požadavkem připomněl Věci veřejné, jejichž vedení v roce 2010 hodlalo pokutovat částkou sedmi milionů korun poslance, kteří by hlasovali jinak, než jak nařídí straničtí „hlavouni“. Co bude Zeman požadovat příště, kdyby se mu potvrzení od notáře zdálo jako měkký nástroj? Směnky?

Poslanci by si notářský štulec neměli nechat líbit. Třeba při Zemanových budoucích návštěvách Poslanecké sněmovny by ho na oplátku před vstupem do budovy mohli nechat jenom tak čistě formálně dýchnout do balónku. Bylo by to méně divné než jeho notářský „vejmysl“.

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...