Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Á osmička, která vozila Paroubka i Janouška

  10:01

Limuzína není první indicií přiživující spekulace o spojitosti LEV 21 s Romanem Janouškem. Z tohoto pohledu je zajímavé i sídlo strany.

Velkolepá oslava stopatnáctého výročí od založení strany národních socialistů musela v sobotu 31. března v pražském Obecním domě Jiřímu Paroubkovi trochu zhořknout. Objevila se totiž zpráva o limuzíně Audi A8, která v minulosti vozilo nejen Jiřího Paroubka, ale nyní i kmotra Romana Janouška.

Expremiér se po odchodu z ČSSD snaží s novým subjektem Národní socialisté – levice 21. století (LEV21) vzkřísit zašlou slávu československých „brkounů“, pod nohama mu však „lupou klacíky“, které kolem jeho projektu vzbuzují nejapné otázky. Jednou z nich je od samého zrodu LEV 21 spekulace, zda straně více či méně nepomáhá na svět Roman Janoušek.

Audina

Sobotní vydání deníku Právo přineslo informaci, že limuzína Audi A8, která Romana Janouška odvezla od policejního výslechu a buransky nedala přednost na „stopce“, v minulosti vozila tehdejšího předsedu ČSSD a lídra „protitopolánkovské“ opozice Jiřího Paroubka. Dokonce ho tento stroj v roce 2007 odvezl na svatbu s paní Petrou. Web Novinky.cz pak v průběhu soboty přinesl zprávu, že podle svědka, který si nepřál být jmenován, parkoval tento automobil poblíž sídla Paroubkovy nové partaje.

„Někdy před třemi lety jsem s tím autem přestal jezdit, respektive nikdy mi nepatřilo, takže to spojení Paroubkovo vozidlo je velmi nepatřičné. Auta, které jsem vlastnil v minulosti – a toto jsem nevlastnil – když jsem prodal, tak mě srdečně už nezajímalo, co se s nimi děje,“ reagoval Paroubek pro ČT24.

„Pokud mi paměť dobře slouží, zmíněný automobil měl již tehdy, tedy v roce 2008, naježděno více než 200 tisíc kilometrů, a proto jej také sociální demokracie dala pryč. Pokud tedy dnes někdo pátrá po majiteli a minulosti vozu, měl by se obrátit na někdejšího volebního manažera strany Jaroslava Tvrdíka nebo bývalého ústředního tajemníka strany Jiřího Havlíčka. Ti by jistě měli mít přehled, co se s vozem dělo poté, kdy jej ČSSD přestala využívat,“ uvedl Paroubek na webu národních socialistů.

Paroubek ČESKÉ POZICI sdělil, že by ho zajímalo, zda Právo disponuje důkazy o zaparkovaném Audi před sídlem jeho strany.

Kóta Radlická 58

ČESKÁ POZICE loni v září informovala o zajímavých souvislostech kolem sídla Paroubkovy vznikající nové strany v Radlické ulici na pražském Smíchově. V článku Myšák Paroubek jsme uvedli, že dům vlastní společnost Eukaryota, která je majitelem bezmála třísetmetrového bytu v exkluzivním komplexu Myšák Gallery. Spekuluje se, že skutečným majitelem této prvotřídní rezidence je právě Janoušek. (Mimo jiné zakladatel společnosti Medea Kultur, která v tomto komplexu vlastní další tři byty.) Členy dozorčí rady společnosti Eukaryota jsou Tomáš Raška a Jan Koťátko, majoritní akcionáři investiční skupiny Natland Group, v jejímž vlastnictví je i společnost Prominecon (bývalý Navatyp). Tuto firmu veřejnosti po nedávném zveřejnění odposlechů mezi Janouškem a exprimátorem Pavlem Bémem netřeba představovat.

Paroubek na podzim v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že případné pouto s Janouškem by jistě vyvolalo negativní reakce. Janoušek ale prý s domem, ani s projektem LEV 21 neměl a nemá nic společného. Stranické sídlo dostal podle Paroubka na starost ústřední tajemník strany Jaroslav Andres. S tímto severočeským podnikatelem a bývalým majitelem firmy Sequest jsme se v lednu dostali do slovní přestřelky kvůli chaotickému a nejasnému sponzoringu národních socialistů.

Nezapomínejme také na Paroubkovo dlouholeté angažmá na pražské radnici v letech 1990 až 2005. Po roce 2002 zastával Paroubek post ekonomického náměstka primátora Pavla Béma (ODS). Jiří Paroubek tyto „Janouškovské“ spekulace odmítá. V průběhu dubna podle něho strana zveřejní své sponzory za první čtvrtletí. Nakonec nám bývalý premiér vzkázal: „Zanechte trapných spekulací a držte se fakt.“

ČESKÁ POZICE se sponzorování nové strany Jiřího Paroubka věnovala obšírně v těchto článcích:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!