Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A soutěž o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrává…

Evropa

  10:31

V hlasování na webu Bankovnipoplatky.com vybrali lidé jako nejnesmyslnější poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat.

Načasování publikace výsledků ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek snad ani nemohlo být vhodnější – vzápětí poté, co skončilo reportování loňských, leckdy rekordních, zisků největších tuzemských bank (bankovní sektor jako celek loni vydělal 63,9 miliardy korun). Velkou měrou, řádově v desítkách miliard korun, se na jejich výdělcích podílejí právě bankovní poplatky. A který z nich považují lidé za nejnesmyslnější?

V osmém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, jejímž organizátorem je server Bankovnipoplatky.com a mediálním partnerem ČESKÁ POZICE, lidé vybrali za vítěze poplatek za zjištění zůstatku na účtu přes bankomat. „Klientům jednoznačně vadí, že musejí platit i za zjištění stavu na vlastním účtu, a to často vyšší poplatek, než je samotný výběr z bankomatu, což je hotovostní operace, která je pro banky nejdražší,“ říká provozovatel antipoplatkového webu Patrik Nacher.

V pořadí druhý skončil poplatek za vedení úvěrového či hypotečního účtu. V současné době jde o hodně mediálně propíraný poplatek, proti němuž se spojilo několik aktivit a spotřebitelských iniciativ, které hromadně vystoupily proti bankám. „Z hlediska logického vývoje této ankety očekávám, že tento poplatek bude favoritem na vítězství v příštím ročníku,“ dodává Nacher.

Pětici – dle klientů – nesmyslných poplatků doplnily ve finálovém hlasování na třetím místě poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, na čtvrtém poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking a na páté výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou.

V nejbližších dnech se dozvíme ještě vítěze podkategorie nejabsurdnější nařízení či návrh z Evropské unie, a také jméno nejabsurdnějšího lichváře pro rok 2012. Toho vybere odborná porota projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Jak se vydělává na poplatcích? (údaje za rok 2012)

BankaČistý ziskČisté příjmy z poplatků a provizí
Česká spořitelna16,4 miliardy Kč11,8 miliardy Kč
ČSOB14,2 miliardy Kč5,5 miliardy Kč
Komerční banka14 milard Kč7 miliard Kč

Pramen: tiskové zprávy bank

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!