Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Akademii věd povede další čtyři roky Drahoš

  16:33

Prezident Klaus jmenoval profesora Jiřího Drahoše šéfem Akademie věd ČR na nové funkční období. Najde se pak jeho zdatný následník?

Třiašedesátiletý Jiří Drahoš řídí prestižní instituci od roku 2009. Mandát má do roku 2017. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Je to jisté. Akademii věd ČR povede v dalších čtyřech letech Jiří Drahoš, jenž je v čele prestižní instituce od roku 2009. Tehdy našel jedinou vyzývatelku – profesorku Evu Sykovou, dnešní senátorku. Profesor Drahoš, který pro druhé volební klání nenašel soka, byl zvolen předsedou již loni v prosinci na akademickém sněmu. Z přítomných volitelů bylo 172 pro, čtrnáct proti a deset se zdrželo hlasování.

Jejich rozhodnutí dnes potvrdil prezident Václav Klaus, když Drahoše jmenoval předsedou. „Já jsem tomu rád, že to takhle pokračuje,“ sdělil prezident Klaus. Dosud byl jediným předsedou AV ČR, jenž obhájil post, Rudolf Zahradník. Instituci vedl v letech 1993-2001.

Drahoš má v Akademii věd silné postavení, pere se za její zájmy. Je to kultivovaný, slušný člověk. Výborný chemik, profesor VŠCHT, zkušený vědecký manažer a ředitel jednoho z akademických ústavů v letech 1996-2003. Přesto je s podivem, že tak výjimečná instituce, jakou Akademie věd je (a chce být), nevygenerovala dalšího uchazeče, který by měl zájem ji vést. „Není to dobře. Všichni si ale spočítali, že proti Drahošovi nemají šanci,“ řekl ČESKÉ POZICI jeden z 53 ředitelů ústavů Akademie věd.

Za předsednický „monopol“ nejspíš není rád ani sám Drahoš; zvítězit bez konkurence, to zkrátka nevypadá pěkně. Panu profesorovi se sluší pogratulovat a celé instituci, která se podílí na velkých unijních projektech typu Extreme Light Infrastruture (ELI) nebo biovědního střediska BIOCEV, přát, aby se za tři roky objevili silní kandidáti, kteří nabídnou Akademii věd hned několik vizí jejího rozvoje a z nichž si po roce 2017 budou moci vědci vybrat.

S novým fórem za průmyslníky

Podle programového prohlášení, které přikládáme v PDF, hodlá Drahoš stabilizovat postavení Akademie věd a spolupracovat s veřejnou správou, vysokými školami i podnikatelskou a aplikační sférou. Drahoš ve středu podle ČTK uvedl, že chce založit fórum pro spolupráci akademiků s průmyslem, což by mělo zlepšit vzájemnou komunikaci. Fóra se mají účastnit generální ředitel Siemensu Eduard Palíška či rektoři Univerzity Karlovy a ČVUT.

Václav Klaus: Protože jsem z Akademie vyšel, pořád na ni v dobrém vzpomínám a velmi mě zajímá, co se v ní dějeDrahošovým hlavním „vnitřním cílem“ zůstává zvýšení výkonu pracovišť akademie. „Často zdůrazňuji, že AV ČR je nejvýkonnější institucí v českém výzkumném prostředí. Jde však o to, aby se Akademie věd a její pracoviště staly respektovanými evropskými vědeckými centry s vysokou úrovní dosahovaných výsledků,“ píše v prohlášení Drahoš. Uvedl také, že bude usilovat o změnu hodnocení vědeckých výsledků – takzvaného kafemlejnku.

„Akademie věd se těší mé nadstandardní pozornosti, protože jsem z akademie vyšel, pořád na ni v dobrém vzpomínám a velmi mě zajímá, co se v ní děje,“ uvedl při předání dekretů prezident Klaus. Kdo ví, třeba po roce 2017 Drahoš zamíří opačným směrem.

Jak známo, post předsedy Akademie věd je společenským výtahem par excellence. Bývalé šéfce Heleně Illnerové nabízeli prezidentování v roce 2003, profesoru Václavu Pačesovi třeba i loni, jak prozradil v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ, stejně tak i Drahošově protikandidátce z předminulých voleb – profesorce Sykové. Zatím je „jen“ v Senátu. Drahoš nad ní vyhrál 188:27.

Související články:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...