Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Aktéři amnestie se bojí mluvit. Policie šetří korupci na nejvyšších místech.

  10:17

Z vyjádření bývalého hradního právníka plyne, že ÚOKFK se patrně zabývá podezřením na korupci v okolí exprezidenta.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

V úterý ČESKÁ POZICE informovala, že novoroční amnestii Václava Klause prošetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Jak upřesnilo Městské státní zastupitelství v Praze, úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření z trestného činu podplacení a přijetí úplatku.

Od té doby se pokoušíme získat bližší podrobnosti a reakce. Sportovně přiznejme, že jsme pokročili jen o píď. Z vyjádření bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa, který již byl ve věci podávat vysvětlení, plyne, že policie se patrně zabývá podezřením na uplácení přímo prezidenta Klause, anebo někoho z jeho okolí.

Kdo se bojí policistů?

Ani policie, ani žalobci nechtějí specifikovat, koho se prošetřování týká. ČESKÁ POZICE oslovila aktéry Klausovy amnestie s dotazy, zda už je protikorupční policie oslovila, vyzvala například k podání vysvětlení, zda vědí, že je amnestie předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení. Drtivá většina z nich však dotazy ignoruje. Zde malá inventura mlčících.

Od úterý se nepodařilo získat reakci z Institutu Václava Klause, kde nyní bývalý prezident působí a kam, jak sám říká, dochází každé ráno. Prezident je díky rozsáhlé imunitě prakticky beztrestnou osobou, přesto by měl být logicky jedním z prvních, na koho se policie obrátí se žádostí o vysvětlení. ČESKÁ POZICE se v Institutu ptala i na to, zda byli kontaktováni někteří Klausovi spolupracovníci. Otázky zatím zůstávají bez odpovědi.

Dále už třetí den nereaguje ani právník Zdeněk Koudelka – muž, na jehož výraznou roli při tvorbě finálního textu amnestie poukazují důkazy zveřejněné bývalým hradním právníkem Pavlem Hasenkopfem, s nímž o amnestii komunikoval Klausův blízký spolupracovník Ladislav Jakl. Koudelka se snažil svou spolupráci na vyhlášené amnestii vždy popírat a novinářským dotazům se vyhýbá. Stejně tak je tomu i v případě otázek na šetření ÚOKFK.

Pro mlčení se rozhodli i expremiér Petr Nečas a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Vláda svou kontrasignací Klausovu amnestii de facto posvětila, mnozí ministři však poté tvrdili, že s amnestií nebyli vůbec seznámeni. Nečas a Blažek jsou s největší pravděpodobností jediní členové vlády, kteří o Klausových úmyslech věděli jistou dobu předem, a o okolnostech vzniku amnestie by proto mohli mít nějaké informace. Ani oni ovšem nechtějí od středy říct, zda je policie žádala o informace.

Jasněji ve věci neučinil ani nový úřednický aparát Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Na Hradě by teoreticky mohly být nějaké záznamy z jednání, písemná komunikace, či jiné důkazy; úředníci, které Miloš Zeman zdědil po Václavu Klausovi, by o vzniku amnestie mohli mít poznatky i na základě osobní zkušenosti. Ředitelka tiskového odboru Hana Burianová nám sdělila pouze tolik, že KPR byla požádána o součinnost. „Pro veškeré další podrobnosti se musíte obrátit na orgány činné v trestním řízení. KPR musí zachovávat mlčenlivost jako správce osobních údajů,“ napsala ČESKÉ POZICI.

Pavel Hasenkopf: Vyšetřování vítám

Jediný, kdo byl ochoten ČESKÉ POZICI obsáhleji odpovědět, je bývalý Jaklův podřízený, právník Pavel Hasenkopf. Na ÚOKFK dorazil podávat vysvětlení během července. „Vyrozuměl jsem, že existuje podezření, že rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii, konkrétně jeho aboliční část, mohlo plně či částečně být výsledkem korupčního jednání, tj. že za přijetí takového rozhodnutí byl nabídnut úplatek buď přímo prezidentu republiky, anebo někomu z jeho okolí, kdo by případně byl způsobilý prezidenta republiky ovlivnit tak, aby takové rozhodnutí učinil,“ napsal Hasenkopf ČESKÉ POZICI. Aboliční článek umožnil zastavení některých velmi závažných hospodářských kauz, na svobodě jsou díky němu například i již jednou pravomocně odsouzení manažeři H-Systemu.

Hasenkopf byl po nástupu nového prezidenta obviněn Vratislavem Mynářem, že autorem finálního textu amnestie je on. Někdejší hradní právník poté přednesl důkazy, které jeho podíl na znění vyhlášení amnestie výrazně zpochybňují a poukazují naopak spíše právě na Zdeňka Koudelku. Proto Hasenkopf vyšetřování vítá. „Je to jediný způsob, jak vyvrátit všechna podezření. Mým výhradně osobním zájmem nadto je zcela vyvrátit podezření, že jsem duchovním původcem a tvůrcem amnestie v té podobě, v jaké byla přijata, a toho mohu dosáhnout jen tak, že vyjde najevo, kdo skutečně původcem amnestie je. K tomu policejní vyšetřování může výrazně přispět,“ napsal Pavel Hasenkopf ČESKÉ POZICI.