Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Američané mají v Temelíně šanci

Společnost ČEZ chystá nový miliardový tendr na jaderné palivo pro Temelín. Westinghouse, jediný konkurent ruského Tvelu ze skupiny Rosatom, má šanci na návrat tam, kam palivo dodával již v prvním desetiletí tohoto století. S reaktory ruského typu má Westinghouse zkušenosti i odjinud.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

H. M.

14. 2. 2016 10:51
názor

Opět hloupé manažerské politicky korektní rozhodnutí. Ruské palivo je o několik levelů lepší než americké, to vám poví jakýkoliv odborník. Po problémech jaké jsme měli v Temelíně s palivem od Westinghousu, bych už tam jejich palivové tyče nikdy nevkládal. A nebyly jsme jediní, Ukrajina na tu "politikou korektnost" také doplatila. Jaderná energetiky je hodně citlivé téma a Rusové to moc dobře vědí, takže si do jaderného průmyslu nedovolí zatáhnout politiku. Je to moc dobře vidět i na případu Ukrajiny. Všichni moc dobře vědí, jak na tom ukrajinsko-ruské vztahy jsou a i přesto TVEL i nadále bez problémů dodává palivo pro ukrajinské elektrárny a spolupráce funguje i naopak, kdy ukrajinské společnosti dodávají různé komponenty pro ruské jaderné elektrárny. A vzhledem k tomu, že není problém naskladnit paliva pro jaderné elektrárny na několik let dopředu, nemá tohle rozhodnutí žádný logický důvod. Myslím, že tady spíš hraje roli lobby Ameriky...

0 0
možnosti

3. 2. 2016 0:11
Američan přitom nedávno pohořeli na Ukrajině

Pane Žižko, vám přece musí být známé, že Američané (z politických důvodů) dostali nedávno přednost před dosavadními dodavateli (Rusy) i na Ukrajině. Americké dodávky pak byly tak nekvalitní, že skončily krachem. I když Američané dost dlouho tvrdili, že oni nic, že všechno zavinili ukrajinští technici. Až když Ukrajinci pohrozili, že spor dají k posouzení mezinárodním odborníkům a obrátí se na soudy, Američané couvli a souhlasili se společnou vyšetřovací komisí. Ta jednoznačně označila za viníka problému americkou dodávku nekvalitních a nevhodných palivových článků a Američané je museli vyndat a nahradit je novými. S jakým výsledkem, se zatím neví.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

2. 2. 2016 7:44
Že by se Američani

konečně naučili dlat palivové články pro Temelín? Naposledy to celé zku rvili.....

0 0
možnosti

3. 2. 2016 0:15
Re: Že by se Američani

Ano, naposledy to celé zkur vili, ale my jim to přesto do puntíku zaplatili.

0 0
možnosti

1. 2. 2016 20:58
jak souvisí zákon o zad veř zak s krachem tendru ?

.......dodávky paliva totiž není nutné vybírat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato příliš komplikovaná norma byla jedním z důvodů, proč zkrachoval tendr na stavbu dalších dvou bloků Temelína......

Pane Žižka můžete prosím trochu osvětlit v čem je souvislost zákona o zadávání veřejných zakázeks krachem tendru ? Celkem se zdá být jasné, že důvodem je to že stavba nového zdroje je ekonomicky nezdůvodnitelná. Koneckonců i vyjádření ČEZ a zkušenosti s výstavbou nových zdrojů v USA, Finsku, Francii a křeč s rozhodnutím o výstavbě ve VB to dokazují.

0 0
možnosti

J. Křivan

1. 2. 2016 17:51
co dodat

Ta poslední věta není zrovna korektní, a navozuje automaticky řadu otázek o objektivitě autora. Pro neznalé to vypadá jako 1:1 a tak to není.

0 0
možnosti