Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americká měna zabrala, hospodářské oživení je křehké

USA

  4:10

ČNB si podle viceguvernéra Mojmíra Hampla může dovolit počkat se zvyšováním úroků, aby neohrozila vývoj domácí ekonomiky.

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám. foto: © ReutersČeská pozice

Kdo věří v posilování americké měny, v uplynulém týdnu se konečně dočkal. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a špatná data z amerického trhu práce odstartovaly výprodej komodit, pokles akciových trhů a posílení dolaru. Zda jde o prognózovaný obrat ve prospěch americké měny, nelze v tuto chvíli s určitostí říci. Avšak oživení ekonomiky v USA a Evropě je založeno na velmi křehkých základech a návrat do předkrizových časů bude nějakou chvíli trvat.

Pro českou měnu byl klíčový čtvrtek, kdy zasedala Česká národní banka. Zajímavé bylo i zveřejnění statistik o maloobchodních tržbách a zaměstnanosti. Vůči euru koruna po celý týden stagnovala a pohybovala se kolem hranice 24,20 Kč za euro. Krátkodobé oslabení nastalo pouze ve středu. Naopak v pátek se koruna přiblížila hladině 24 Kč. Podobný vývoj lze čekat i v příštím týdnu.

Ve vztahu k americké měně se koruna v první polovině týdně obchodovala v relativním poklidu. Zlom nastal ve čtvrtek po půl třetí odpoledne při tiskové konferenci ECB, kdy dolar raketově posílil o 30 haléřů. Polská měna vůči koruně mírně oslabila k hranici 6,10 koruny za jeden zlotý.

Vlastní linie ČNB

Zasedání ČNB překvapení nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly beze změny a na současných rekordně nízkých hodnotách se drží již dvanáct měsíců. Česká národní banka, na rozdíl od svých evropských kolegyň, drží vlastní linii měnové politiky a nenechává se ovlivnit utahováním měnových šroubů, které přichází z okolních států. Podle vyjádření viceguvernéra Mojmíra Hampla si ČNB může dovolit se zvyšováním sazeb počkat, aby zbytečně neohrozila vývoj domácí ekonomiky. V pátek byly zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách za březen. Meziměsíčně nastal reálný pokles o 1,1 procenta a prodej byl nejslabší od počátku roku.

Také na zasedání ECB byly úrokové sazby ponechány beze změny, avšak na úrovni 1,25 procenta. Překvapením byl následný projev prezidenta ECB Jeana-Claudea Tricheta, který vyzněl v mírnějším tónu, než se očekávalo. Červnové zasedání nutně nemusí znamenat očekávané zvýšení sazeb. Na výroky, jež zazněly na tiskové konferenci, euro reagovalo výrazným oslabením a dostalo se až k hranici 1,45 dolaru.

Během jednoho dne se ceny ropy Brent sesunuly o 12 dolarů za barelOslabení eura bylo umocněno zveřejněním nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které nedopadlo pro americký trh práce příznivě. V této souvislosti dramaticky zlevnila ropa, která zaznamenala nejvyšší historický propad. Během jednoho dne se ceny ropy Brent sesunuly o dvanáct dolarů ke 109 dolarům za barel. Klesaly rovněž ceny ostatních komodit a ztráty zaznamenaly i klíčové akciové indexy.