Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple připravuje elektronickou peněženku

Afghánistán

  8:01

Kalifornská společnost si nechala patentovat technologii, jež umožňuje platit mobilními telefony.

Nedávné představení nového iPadu sice nepřineslo žádné zásadní novinky, ale je zřejmé, že si koncern Apple chce udržet pozici trendsettera v oboru IT i po smrti geniálního vizionáře a nesnesitelného perfekcionisty Steva Jobse. Zatímco iPhone 4S doprovázela revoluční, ač ne stoprocentně funkční hlasová asistentka Siri, pátá generace chytrého telefonu z kalifornské dílny by mohla zvrátit způsob, jímž platíme.

Spekulací, jak bude nová „pětka“ vypadat a co všechno bude umět, je v současné době v oběhu víc než teorií o konci světa. Blogy od Afghánistánu až po Zimbabwe sní o futuristickém designu, holografickém displeji i laserové klávesnici. Spekuluje se také o všemožných i nemožných iAplikacích, jež by v dalším chytrém telefonu dělaly společnost vylepšené umělé inteligenci Siri a podobně jako ona koncem minulého roku podpořily prodej nového přístroje. V této souvislosti internetová komunita již nějakou dobu na webu diskutuje o technologii, která by umožnila platit appláckými mobilními telefony.

Pokud bychom dali na internetové drby, bude se nová aplikace Applu jmenovat iWallet (iPeněženka) a bude úzce propojená se službou iTunesPevnou půdu pod nohama dostaly sny bloggerů 6. března 2012, kdy americký patentový úřad společnosti Apple udělil patent číslo 8 127 982, jež se přímo týká technologie placení pomocí mobilního telefonu s NFC (Near Field Communications) čipem. Near Field Communication je komunikační technologie sloužící k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost, dle standardu do 20 centimetrů. A mluví se o ní jako o náhradě kreditní karty a vstupence do fantastické budoucnosti mobilních telefonů v roli elektronických peněženek.

Co se týká digitálních plateb, byla kalifornská dílna snů zatím značně zdrženlivá a první krůčky nechala na jiných (PayPal, Square, Google a spol.). Teď už však její CEO Tim Cook zřejmě nemíní déle zaostávat a rozhodl se vzít NFC do vlastních rukou. Pokud bychom dali na internetové drby, bude se nová aplikace Applu jmenovat iWallet (iPeněženka) a bude úzce propojená se službou iTunes.

Na své domovské stránce by uživatel měl najít veškeré informace o svých platebních kartách, účtech, příkazech, včetně nových zpráv od své banky a podobně. Pokud by chtěl zaplatit, stačilo by telefon přidržet u čtečky a transakce by se jednoduše, a doufejme i bezpečně uskutečnila. iWallet by mohl spolupracovat i s řadou dalších aplikací uvnitř mikrokosmu společnosti Apple, což by mohlo značně usnadnit například platbu lístků do kina anebo objednávání zboží přes internet.

Technologie umožňující mobilní platby sice dosud neopustily embryonální stadium, ale už dnes lze počítat s tím, že se po porodu z ratolesti vyklube multimiliardový byznys. A všichni víme, že na devět nul je Apple expert. Pokud kalifornský koncern opravdu vstoupí do tohoto odvětví, bude jej již brzy ovládat. Skeptikům bych doporučil 30. kapitolu z biografie Steva Jobse ITUNES STORE. Je-li minulost prologem budoucnosti a Applu se v případě iWallet podaří vybudovat podobně mocný ekosystém, jako je ten založený na synergii hardwaru (iPhone) a softwaru (iTunes, případně iWallet), stěží bude chtít v roce 2020 někdo platit jinak.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!