Lidovky.cz

Apple zatím s Googlem prohrává souboj na mapách světa

  12:13

Nejen Pražský hrad na Strahově, ale i papírny místo tokijského letiště. Nové mapy od Applu firma evidentně došívala hodně horkou jehlou.

Apple sklidil za své mapy v nové verzi operačního systému spoustu „pochvalných“ příspěvků. Tento se například objevil na serveru Mashable.com. foto: Česká pozice

Je to tady. Apple v pátek oficiálně začal v Japonsku prodávat nový telefon iPhone 5. Před osmou ráno stála na tokijské Ginze před hlavním stanem Applu fronta 260 lidí. Od čtvrtka je také možné stahovat novou verzi operačního systém iOS6. „Upgrade“ tradičně přináší mnoho novinek, nicméně v centru pozornosti uživatelů se nepochybně ocitla změna systému map a navigace. Apple totiž v aktualizované verzi přechází z map od Googlu na mapy vlastní. Mělo ji provázet mnoho novinek, zejména pak hlasová navigace a zobrazení 3D. Apple dlouho nový system map představoval, v prezentaci vypadal úchvatně.

V USA jsou možná mapy bezproblémové, ale soudě dle reakcí, jinde často čeká uživatele oproti mapám od Googlu značný diskomfort.  Například česká verze podle serveru Lupa.cz postrádá oproti té minulé informace o veřejné dopravě; rovněž není podporován Street View. Za podrobnější prozkoumání ale jistě budou stát i české mapy jako takové.

Apple v aktualizované verzi operačního systému iOS6 přechází z map od Googlu na mapy vlastní a zatím je to problém

Při pohledu z perspektivy čerstvé japonské zkušenosti je důvod se obávat, že problém map jen u „Hradu na Strahově“ končit nemusí. V Japonsku se totiž Apple uvedl neexistujícím názvem stanice vlaků na jedné z tokijských linek, místo tokijského letiště Haneda umístnil výrobce papírového zboží, koncern Daio, nebo zrcadlově obrátil výstupy z jedné z nejvytíženějších linek městské a příměstské dopravy, stanice Šindžuku.

Zatímco prvním dvěma chybám se člověk ještě zvládne zasmát a chápat je jako porodní bolesti nového systému, třetí pochybení je bohužel fatální. Zde už přirozená korekce chyby nemusí fungovat ani u Japonců. Cizince, kterých se v okolí monotónně vyhlížejícího Šindžuku vyskytuje požehnaně, pak zmate docela.

Ztraceno v překladu, tolerance 300 km

To, co aktuálně probíhá na japonském Twitteru, lze těžko nazvat jinak než veřejnou popravou applovských map systému iOS6. „Mapy jsou vo hubu“; „Nainstaloval jsem iOS6, ale mapy jsou zlé. Třeba žádné info o zácpách. Nejde nějak nechat iOS6, ale jen mapy používat staré? Je to škoda, byla to moje nejvíce používana aplikace.“; „Pozastavit a vydat opravu“ atd. Podle jedné z uživatelek japonského Twitteru pak v čínské mutaci iOS6 na satelitních snímcích neexistuje nic kromě Číny. Mezi obyvateli Twitteru nechybí ani diskuze, jak na novém iPhone 5 řešit používání map přes Google Maps otevírané v prohlížeči Safari.

Velkým problémem je ale také vyhledávání. Oproti Googlu nabízí nový systém značně omezený počet hledatelných bodů a hesel. Tragedií pak je, pokud zadáte místní název nikoliv ve znacích, ale v latince. Japonština bohužel tuhle možnost umožňuje a Google se s ní dokázal vypořádat v mezích možností bravurně. Pro majitele dosavadních iPhonů tak Japonsko ztrácelo půvab země, kterou je možné pro sebe objevovat a kde se lehce dá i bloudit. To mapy od Applu vrací adrenalin zpět do hry.

Při zadání v latince nenajde nová mapa Tokijskou věž ani slavný duhový most Rainbow Bridge spojující v Tokijském zálivu město s ostrovem Odaiba. Při dotazu na sochu legendárního psa „Hačiko“, který léta letoucí „čeká na svého pána“ před stanicí Šibuja a slouží tak podobně jako u nás místo srazu „pod koněm“ na Václavském náměstí, nabídne Apple destinaci bratru 300 kilometrů od hledaného cíle.

Podle jedné z uživatelek japonského Twitteru v čínské mutaci iOS6 na satelitních snímcích neexistuje nic kromě Číny

Pokud se Applu povedl takovýhle zásek u ekonomicky třetího nejsilnějšího jazyka, kterým mluví opravdu početná armáda milovníků nakousnutého jablíčka, jsem docela zvědav, jak dopadly méně významné řeči včetně fonetiky v češtině.

Druhy na vyhynutí?

Často se mluví o tom, že díky mobilním telefonům se aktuálně mezi elektronické druhy ohrožené vyhynutím zařadily dva přírůstky. Jednoúčelové navigace a jednoduché digitální fotoaparáty. K likvidaci druhého zmiňovaného přispěl velkou měrou právě Apple svým „telefonem“. Teď se bude mít co ohánět, aby právě mapy nevehnaly jeho jinak věrné ovečky do náruče konkurenci.

Situace jistě nebude hned kritická. Apple je nejen telefon, ale i životní styl, zákazníky má věrné, nějaký čas na rekorekci dostane určitě. Náladu skalního příznivce tak asi velmi dobře vystihuje tweet uživatele TELLA_D: „V mapách je spousta chyb. Jenže ze všech chyb se lze poučit a následně na nich vychovat funkční systém. Chce to čas. Takže tak za dva roky se na mapy Applu opravdu těším. Do té doby si ponechávám ,dar přítele Googla‘.“

Apple to jistě nemá lehké a aplikace jako taková není špatná. Jejím největším handicapem je fakt, že k uživatelům přichází nedodělaná poté, co si je firma rozmazlila mapami, jež Google prošpikoval informacemi propojenými se svým vyhledavačem. A to je velmi nepříjemná konkurence. Nicméně Apple se už jednou dal na vojnu, tak bojovat musí. Bude zajímavé sledovat, s čím přijde během nejbližších dní. Klopýtnutí šampiona každopádně znamená zpestření závodu. Může je také motivovat ke znatelně lepšímu výkonu, nebo k obnovení spolupráce s mistrem v disciplíně, kterou sám ještě zcela nezvládá. Otázkou jen zůstává, která varianta pro nás uživatele bude ta lepší.

Autor:
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.