130 let
Koncern Raytheon je výrobcem řízených střel typu Tomahawk.

Koncern Raytheon je výrobcem řízených střel typu Tomahawk. | foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Avizoval americký akciový trh eskalaci konfliktu v Sýrii?

  •   21:58

Ceny akcií zbrojařských firem Raytheon, Northrop Grumman i Lockheed Martin se odpoutaly vzhůru od indexu S&P 500 už okolo 27. června.

Mezi 50 největšími americkými korporacemi dle tržní kapitalizace není ani jedna zaměřující se výhradně na výrobu zbraňových systémů. Totéž platí i pro pořadí podle objemu tržeb.

Teprve na pomezí první a druhé padesátky lze objevit společnost Boeing. Ta však má zhruba dvě třetiny tržeb z výroby civilních dopravních letadel a jen třetinu z vojenského programu. Zbytek první pětky zbrojního průmyslu – společnosti Lockheed Martin, Raytheon, General Dynamics a Northrop Grumman – jsou až ve druhé stovce.

Navzdory tomu vývoj ceny akcií tří z nich – Lockheed Martin, Raytheon a Northrop Grumman – je zajímavý a obtížně vysvětlitelný. Začaly totiž znovu růst dva až tři dny po chemickém útoku na východním okraji syrského Damašku. Nic zvláštního, bylo by možné dodat. Co jiného očekávat, je-li pravděpodobný raketový útok z torpédoborců amerického vojenského námořnictva, jež se po 21. srpnu přemístily k východním břehům Středozemního moře.

Kapitalizace války

Pět torpédoborců třídy Arleigh Burke dokáže odpalovat řízené střely typu Tomahawk (BGM/RGM-109) vyráběné koncernem Raytheon na cíle vzdálené 1500 kilometrů. Pokud se k nim připojí letadlová loď Harry Truman nacházející se aktuálně v Rudém moři a k útoku budou použita letadla, Lockheed Martin, Raytheon i Boeing budou následně moci doplňovat vyprázdněné sklady amerického letectva a námořnictva bombami a raketami typu GBU-39 a AGM-158 JASSM.

Válku lze v současném světě kapitalizovat stejně jako výrobu jogurtů či pracího prášku„Během libyjského konfliktu v roce 2011 sehrály tomahawky klíčovou roli v operaci a Raytheon získal v červnu 2012 zakázku ve výši 338 milionů dolarů na doplnění těch, které byly předtím použity v konfliktu,“ uvedly před několika dny různé investiční webové stránky krátký a samozřejmý komentář Williama R. Loomise, ředitele americké investiční společnosti Stifel Nicolaus. Válku lze v současném světě kapitalizovat stejně jako výrobu jogurtů či pracího prášku.

Do konce srpna se však v investičních komentářích a doporučeních nikde neobjevilo upozornění na jiný a poněkud mysteriózní fakt, který staví pravděpodobný vnější zásah v Sýrii do zvláštního světla. Ceny akcií firem Raytheon, Northrop Grumman i Lockheed Martin vzrostly prakticky paralelně o 15 až 20 procent oproti stagnujícímu indexu S&P 500 i akciím IT koncernů, jako je Microsoft či IBM (nikoli však Apple), nebo ropných společností, například Chevron či Exxon Mobile.

Ceny akcií této zbrojařské trojky se však od indexu celého trhu neodpoutaly a nezamířily vzhůru ani ve druhé, ani v první polovině srpna, ale okolo 27. června – dva měsíce předtím, než se syrský konflikt vyvinul do současného stadia internacionalizace. A jen několik dnů předtím, než se v jednom ze tří strategicky nejvýznamnějších blízkovýchodních států – Egyptu – na scénu spektakulárně vrátila armáda.

Vývoj ceny akcí zbrojařských společností Lockheed Martin a Northrop Grumman a indexu S&P 500 od 31. prosince 2012 do konce srpna 2013 (americké dolary):

Graf podle Bloombergu v3

Několik otazníků

Výsledky těchto tří zbrojařských firem za druhé čtvrtletí 2013 byly oznámeny 23. a 24. července, mohly tedy hrát jen zanedbatelnou roli – žádné velké zbrojní kontrakty ani v USA, ani jinde ve světě nebyly v těchto týdnech podepsány. Co zbývá jiného než tři, pět, deset otazníků.

Několik dnů předtím než Egypt a Sýrie vstoupily do krvavého léta 2013, začaly strmě růst akcie amerických zbrojařských firemNěkolik dnů předtím, než Egypt a Sýrie vstoupily do krvavého léta 2013, které vejde do učebnic historie a geopolitiky, začaly na pozadí nikterak prorůstového amerického akciového trhu strmě růst akcie amerických zbrojařských firem i jejich P/E poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii.

Jako by byla eskalace válečného konfliktu v Sýrii – pro naprostou většinu obyvatel Země neviditelná a schovaná za horizontem stejně jako budoucnost – do jejich ceny od konce června nějak zakalkulovaná. Jako by se tato válka v její současné podobě ohlásila předem, kdy pro ni ještě neexistovala žádná viditelná příčina.

P. S.: Děkuji kolegu PeSovi za pozornost a bystrý úsudek, byly jeho.

Autor: Jan Čuřík
  • Vybrali jsme pro Vás