Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Až nás k prolomení limitů těžby dotlačí Německo...

Dvě témata diskusí o energetice v Německu a Česku spolu nesouvisejí jen zdánlivě: zostření sporu mezi Bavorskem a německou vládou o postavení spojovacích vedení velmi vysokého napětí mezi severem s větrnými elektrárnami a průmyslovým jihem. A u nás otázka prolomení těžebních limitů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

16. 2. 2015 21:05
koho chleba jí, toho píseň zpívá ?

1)

Skalní zastánci jádra (včetně některých jaderných vědců),  přijali alarmistickou hysterii o rozhodujícím vlivu lidstva a energetiky zvlášť na globální oteplování nekriticky za svou - co tak najednou, že přijali argumentační styl zelených aktivistů vydávajících fotografie smutných ledních medvědů na tajících krách za vědecký důkaz ....?

2)

O vysoké pravděpodobnosti rozpadu sítí při realizaci odklonu od jádra jsou přesvědčeni, nicméně žádný rozpad sítě v důsledku změn energetiky v Evropě se zatím nekonal.

3)

O extrémní NEpravděpodobnosti vážné havárie s tavením paliva jaderné elektrárny jsou přesvědčeni, nicméně UŽ DOŠLO nejméně ke třem (TMI, Černobyl, Fukušima) z toho u 2 s vysokou radiační zátěží na okolí (Černobyl, Fukušima).

4)

O tom, že jsou již velmi blízko k provoznímu a ekonomicky výhodnému využití vyhořelého paliva nás přesvědčují vědci již několik desetiletí, nicméně vyhořelé palivo je reálně nevyřešeným problémem jaderné energetiky na celém světě.

5)

Autor by měl konkrét

0 0
možnosti

17. 2. 2015 23:35
Re: koho chleba jí, toho píseň zpívá ?

Nevím, co bych měl jako autor vysvětlit, protože u pátého bodu se mi zobrazuje pouze začátek. Takže alespoň k tomu co vidím.

1) Nevím, kde je v tomto mém článku a všech dalších, které jsem kde publikoval, nějaká klimatická alarmistická hysterie? Na druhé straně, to, že uhelné elektrárny mají významné emise jiné než CO2 může každý vidět, když se zvláště při inverzi koukne z hřebene Krkonoš zvláště na polskou stranu. Faktem také je, že u nás uhlí v relativně krátké době dojde a je třeba je něčím nahradit.

2) Cituji z článku: "Německo může Energiewende uskutečnit bez hrozby nedostatku výkonu i produkce zdrojů. Má k tomu dostatek fosilních elektráren, jak provozovaných, tak ve výstavbě." Jak jste z toho vydedukoval, že tím myslím vysokou pravděpodobnost rozpadu sítě. Jiná věc je ovšem ohrožení přetoky elektřiny pří nadprodukci z větrných parků na severu. A to je fakt.

0 0
možnosti

Pragerz

12. 2. 2015 9:48
Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Pravda, článek Agory je trošku optimistický (rozbral to např pan Morris zde http://www.renewablesinternational.net/was-2014-the-turning-point-for-the-energiewende/150/537/84529/ ) - na to jsem bohužel narazil až po vložení odkazu sem.

Každopádně v budoucích letech plánují odstavení (do roku 25) nějakých 10ti uhelných elektráren, pochopitelně především na severu.

S vedením S-J asi problémy budou, navíc Bavorsko má ultrapřísné podmínky pro nové větrné el. - zrovna kvůli tomu vyrostl soudní spor http://www.germanenergyblog.de/?p=17901

Kabel do Norska by měl být do roku 20 http://uk.reuters.com/article/2015/02/10/norway-germany-cable-idUKL5N0VK2PY20150210

O tom že "jejich nahražení nelze realizovat OZE" opravdu přesvědčený nejsem. Svědčí o tom i rekordní přírůstek instal výkonu vět. el. v minulém roce. Pokud bude například v Bavorsku nárůst nejen podílu ale i celkové produkce ze zdrojů fosilních, nepředpokládám, že by v konečných číslech překonal pokles ve zbytku DE.

Na celkové emise naví

0 0
možnosti

12. 2. 2015 18:53
Re: Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Dovolil bych si přece jen ještě pár poznámek k Vaší reakci:

1) Plánovat něčeho odstavení nemusí toto odstavení ještě znamenat. Na druhé straně určitě bude možné na severu některé bloky odstavit, pokud se je podaří zálohovat vodními zdroji v Norsku. Ten jeden kabel do Norska, schopný přenést něco málo přes 1 GW by se mělo do roku 2020 podařit uvést do provozu.

2) Ovšem to jeden kabel a je otázka, kolik Norsko bude schopno a ochotno zajistit těch záloh pro Německo. Kabely z Norska mají propojit Dánsko, Velkou Británii ... Vždy si při tom vzpomenu na vyděšený pohled představitele Norské akademie věd na tom jednání před čtyřmi lety, když mu tam němečtí představitelé sdělili, že německá energetika chce využít Norska, jak své baterie.A jak se ohradil, že Norsko kvůli Německu nezabetonuje kompletně svou krásnou přírodu a neprotká ji vedeními.

0 0
možnosti

Pragerz

11. 2. 2015 12:38
Trošku jiný pohled..

Když už uvádíte tu Agoru, proč nezmíníte například toto?

http://www.agora-energiewende.org/topics/the-energiewende/detail-view/article/trendwende-in-der-energiewende/

trošku jiný obrázek než je dojem z Vašeho článku..pár základních za poslední rok:

Spotřeba elektřiny dole o 3,8% při růstu HDP 1,4% a rekordním státním exportu- ten rostl dokonce o 3,4% viz http://www.zeit.de/wirtschaft/2015-02/export-import-deutschland-statisches-bundesamt Produkce el. z Č uhlí na 2. nejnižší úrovni od r. 90 (pokles byl i u hnědého, pravda u plynu pokles podstatně znatelnější). Celkově pokles emisí (opakuji při hosp růstu).. U cen elektřiny došlo již loni k dalšímu poklesu cen na burze, letos se očekává pokles i cen pro privátní sektor..(ceny elektřiny pro domácnosti v předešlých letech sice významě rostly, nicméně stále méně než ceny plynu či topného oleje).

dle tohoto

http://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.496368.de/diw_econ_bull_2015-06-1.pdf to na nárůst emisí DE energ. jaksi nevypadá ani

0 0
možnosti

11. 2. 2015 22:02
Re: Trošku jiný pohled..

Vážený pane Pragerz, když už tady uvádíte podrobnější údaje z Agoru, tak bych to trochu rozvedl. Vezměme údaje z roku 1990, 1995, 2000, 2005, 2010 a 2014. Z hnědého uhlí byla pro uvedené roky hodnota vyrobené elektřiny: 171 TWh, 143 TWh, 148 TWh, 154 TWh, 146 TWh a 156 TWh, celková výroba z fosilních paliv 348 TWh, 331 TWh, 361 TWh, 361 TWh, 352 TWh a 325 TWh. Pokud se podíváme na těžbu a využití hnědého uhlí, tak je vidět, že v roce 2014 je hodnot druhá nejvyšší z uvedených. Ono i v ostatních letech (neuvedených) to trochu fluktuuje, ale v principu zůstává na stejné úrovní. Což je podstatný rozdíl oproti tomu, co se dělo v Česku, kde je znatelný pokles. Celková produkce elektřiny z fosilních paliv je sice v roce 2014 nižší než v předchozích letech, ale o nepříliš velkou hodnotu. Navíc i ve zprávě na těchto stránkách se uvádí, že značný dopad mělo to, že poslední dvě zimy jsou velmi mírné. Je tak vidět, že postavení 40 GW fotovoltaiky a 40 GW větrných zdrojů, téměř produkci elektřiny

0 0
možnosti
Prolistoval jsem Energetickou (r)evoluci

na stránkách Greenpeace. Jediné, s čím souhlasím, je využití kondenzačního tepla v elektrárnách k vytápění domácností. To má smysl. Jinak je celý dokument směsí čísel a procent, o kolik se co změní a kolik čeho bude. Ani mimo tento dokument žádná technická studie zdrojů. Propagační letáky. U jaderek zapomněli zmínit, že dnes existují technologie na přepracování jaderného odpadu a jeho znovuvyužití, tedy redukci množství. Na druhou stranu buďme rádi, že někomu na ekologii záleží a vytváří jakýsi tlak na společnost.

0 0
možnosti

J. Václav 261

11. 2. 2015 10:03
Ekologům vadí jaderné elektrárny hlavně proto.

že se v nich vůbec nevyznají. Je to primitivizmus podobný odmítání parního stroje, protože připomíná ďábelský stroj, který syčí a základem je oheň. Technicky vzdělaný člověk propaguje moderní energie, kterých bude do budoucna ještě více. Jaderná energie je sice nebezpečná, ale to je i každý automobil. Budeme tedy podle ekologů raději chodit pěšky?

0 0
možnosti
co vadí ekologům na jaderkách?

Byl bych rád, kdyby mi to někdo vysvětlil. Nelíbí se mi představa, že budu mít u zadku nádobu k jímání metanu.

0 0
možnosti

11. 2. 2015 9:30
Re: co vadí ekologům na jaderkách?

Horší bude povinná hrachová kaše. :-)

0 0
možnosti

10. 2. 2015 21:47
Rozbor negativních dopadů německé cesty

Velice pěkný rozbor problémů Bavorska s Energiewende a situace okolo vedení velmi vysokého napětí napsal Petr Nejedlý: http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-pozvolne-prozreni-z-iluze-zelene-energetiky-p0z-/p_ekonomika.aspx?c=A150207_215526_p_ekonomika_wag

0 0
možnosti

J. Václav 261

10. 2. 2015 20:06
Nabízí se souvislost, že celá snaha našich

uhlobaronů, počítá s tím, že německou krizi vyřeší svými dodávkami, za slušné ceny. Ti uhlokopové v průvodech s mávátky to rádi zbaští.

0 0
možnosti

10. 2. 2015 19:16
Zelené šílenství

Lidstvo zanikne ze zcela banálních příčin - bude poslouchat nesvéprávné a nechá soudy s nimi devastovat svou budoucnost.... a ještě budeme zoufale říkat -"zlatej islám"...

0 0
možnosti