Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Až nás k prolomení limitů těžby dotlačí Německo...

Dvě témata diskusí o energetice v Německu a Česku spolu nesouvisejí jen zdánlivě: zostření sporu mezi Bavorskem a německou vládou o postavení spojovacích vedení velmi vysokého napětí mezi severem s větrnými elektrárnami a průmyslovým jihem. A u nás otázka prolomení těžebních limitů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dokončení

Jinak pane Novotný ještě k nadpisu Vašeho příspěvku bych podotkl. Jsem pracovníkem Akademie věd a pracuji v základním výzkumu, který není ani financován a ani není závislý na energetice. Je pochopitelně závislý na prosperitě této země a tedy i efektivitě a kvalitě její energetiky. A protože jsem se už setkal s lidmi, kteří nemají znalosti, neumí myslet, diskutovat a když jim dojdou argumenty, tak začnou osočovat autora, už jsem musel na takové výpady reagovat, takže si dovolím odkázat: http://blisty.cz/art/58159.html

0/0
17.2.2015 23:58

Pokračování

3) Ano, využívání jaderné energie není bez rizika, Ano došlo k třem velkým haváriím. Ovšem z nich TMI a Fukušima neměly žádné oběti, ty byli pouze v Černobylu. Zatímco třeba velkých havárií přehrad byly stovky a z nich třeba největší v Evropě měla 2000 obětí. Jádro patří ke zdrojům s nejmenším počtem obětí na jednotku vyprodukované elektřiny. Podrobněji zde: http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-nejen-pri-posouzeni-rizika-je-nejdulezitejsi-srovnani

4) Vyhořelé palivo se už částečně využívá v podobě paliva MOX a procento jeho využití bude stoupat s rozšiřováním využívání rychlých reaktorů. Je fakt, že díky dostatku čerstvého paliva není zatím příliš velký ekonomický tlak na rychlejší rozjezd v této oblasti. Jinak o posledním vývoji v této oblasti zde: http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/transmutace/BN800_spusteni_CNS_final.htm

0/0
17.2.2015 23:51

Re: koho chleba jí, toho píseň zpívá ?

Nevím, co bych měl jako autor vysvětlit, protože u pátého bodu se mi zobrazuje pouze začátek. Takže alespoň k tomu co vidím.

1) Nevím, kde je v tomto mém článku a všech dalších, které jsem kde publikoval, nějaká klimatická alarmistická hysterie? Na druhé straně, to, že uhelné elektrárny mají významné emise jiné než CO2 může každý vidět, když se zvláště při inverzi koukne z hřebene Krkonoš zvláště na polskou stranu. Faktem také je, že u nás uhlí v relativně krátké době dojde a je třeba je něčím nahradit.

2) Cituji z článku: "Německo může Energiewende uskutečnit bez hrozby nedostatku výkonu i produkce zdrojů. Má k tomu dostatek fosilních elektráren, jak provozovaných, tak ve výstavbě." Jak jste z toho vydedukoval, že tím myslím vysokou pravděpodobnost rozpadu sítě. Jiná věc je ovšem ohrožení přetoky elektřiny pří nadprodukci z větrných parků na severu. A to je fakt.

0/0
17.2.2015 23:35

Re: je to o úhlu pohledu..

Ano pane Pragerz, jde o opravdu úhel pohledu. Toto vše, co popisujete, mohlo však být učiněno bez Energiewende (bez odstavování jádra). A pokud by Energiewende nebyla a šlo by pouze o efektivní podporu náhrady fosilních paliv jinými zdroji, tak by dokonce bylo více finančních prostředků na tyto kroky. Takže dnes by Německo mělo nižší podíl uhelné elektřiny a nižší emise (nemám ani tak na mysli CO2, ale skutečně škodlivé emise) a za nižší náklady. Takže Energiewende je z ekologického i ekonomického hlediska opravdu debakl.

0/0
17.2.2015 23:10
Foto

koho chleba jí, toho píseň zpívá ?

1)

Skalní zastánci jádra (včetně některých jaderných vědců),  přijali alarmistickou hysterii o rozhodujícím vlivu lidstva a energetiky zvlášť na globální oteplování nekriticky za svou - co tak najednou, že přijali argumentační styl zelených aktivistů vydávajících fotografie smutných ledních medvědů na tajících krách za vědecký důkaz ....?

2)

O vysoké pravděpodobnosti rozpadu sítí při realizaci odklonu od jádra jsou přesvědčeni, nicméně žádný rozpad sítě v důsledku změn energetiky v Evropě se zatím nekonal.

3)

O extrémní NEpravděpodobnosti vážné havárie s tavením paliva jaderné elektrárny jsou přesvědčeni, nicméně UŽ DOŠLO nejméně ke třem (TMI, Černobyl, Fukušima) z toho u 2 s vysokou radiační zátěží na okolí (Černobyl, Fukušima).

4)

O tom, že jsou již velmi blízko k provoznímu a ekonomicky výhodnému využití vyhořelého paliva nás přesvědčují vědci již několik desetiletí, nicméně vyhořelé palivo je reálně nevyřešeným problémem jaderné energetiky na celém světě.

5)

Autor by měl konkrét

0/0
16.2.2015 21:05
Foto

Pragerz

je to o úhlu pohledu..

Stavět to tak, že energiewende je debakl, protože neumožnilo snižování emisí jadernými zdroji, přičemž odstranění těchto zdrojů bylo jedním z hlavních cílů, je tak trošku postavené na hlavu.

pár aspektů toho debaklu (kromě již zmiňovaného poklesu spotřeby uhlí a emisí v r. 14 +k tomu, že rok 2014 byl hist. nejteplejší se hodí dodat to, že z 15ti nejteplejších jich tuším 14 bylo od roku 2000..).

hromada regionů produkujících více elektřiny z OZE než spotřebují http://c1cleantechnicacom.wpengine.netdna-cdn.com/files/2013/06/100eeRegionen.jpg

jen letošní produkce z větru za leden nějakých 10k GWh místo loňských cca 7k GWh. http://www.gtai.de/GTAI/Navigation/EN/Meta/press,did=1175202.html

To že došlo k masivním poklesům v ceně technologií OZE a ty se staly nejprogresivnějším sektorem v energetice jistě další aspekt debaklu..

0/0
15.2.2015 13:42

Pokračování

3) To, kolik jaderné elektřiny reálně nakonec nahradí OZE, prostě uvidíme. Nemá cenu se teď přít. Ovšem i kdyby podle Vaší vize nahradila všechnu, tak to znamená nejméně deset let stagnace snižování fosilní produkce elektřiny v Německu a spoustu emisí nejen CO2. A to při obrovském úsilí, mohutné výstavbě a růstu cen elektřiny. Zatímco, kdyby Energiewende nebyla a německé jaderné bloky by velmi lacino produkovaly nejméně jedno desetiletí a pravděpodobně i dvě elektřinu (bloky jsou postaveny, jejich uhlíková stopa už byla realizována), tak mohlo probíhat už nyní a i v následujícím desetiletí dost dramatické snižování využití fosilní elektřiny v Německu i regionu. Prostě z ekologického hlediska je Energiewende totální debakl.

0/0
12.2.2015 18:56

Re: Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Dovolil bych si přece jen ještě pár poznámek k Vaší reakci:

1) Plánovat něčeho odstavení nemusí toto odstavení ještě znamenat. Na druhé straně určitě bude možné na severu některé bloky odstavit, pokud se je podaří zálohovat vodními zdroji v Norsku. Ten jeden kabel do Norska, schopný přenést něco málo přes 1 GW by se mělo do roku 2020 podařit uvést do provozu.

2) Ovšem to jeden kabel a je otázka, kolik Norsko bude schopno a ochotno zajistit těch záloh pro Německo. Kabely z Norska mají propojit Dánsko, Velkou Británii ... Vždy si při tom vzpomenu na vyděšený pohled představitele Norské akademie věd na tom jednání před čtyřmi lety, když mu tam němečtí představitelé sdělili, že německá energetika chce využít Norska, jak své baterie.A jak se ohradil, že Norsko kvůli Německu nezabetonuje kompletně svou krásnou přírodu a neprotká ji vedeními.

0/0
12.2.2015 18:53
Foto

Pragerz

Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Pravda, článek Agory je trošku optimistický (rozbral to např pan Morris zde http://www.renewablesinternational.net/was-2014-the-turning-point-for-the-energiewende/150/537/84529/ ) - na to jsem bohužel narazil až po vložení odkazu sem.

Každopádně v budoucích letech plánují odstavení (do roku 25) nějakých 10ti uhelných elektráren, pochopitelně především na severu.

S vedením S-J asi problémy budou, navíc Bavorsko má ultrapřísné podmínky pro nové větrné el. - zrovna kvůli tomu vyrostl soudní spor http://www.germanenergyblog.de/?p=17901

Kabel do Norska by měl být do roku 20 http://uk.reuters.com/article/2015/02/10/norway-germany-cable-idUKL5N0VK2PY20150210

O tom že "jejich nahražení nelze realizovat OZE" opravdu přesvědčený nejsem. Svědčí o tom i rekordní přírůstek instal výkonu vět. el. v minulém roce. Pokud bude například v Bavorsku nárůst nejen podílu ale i celkové produkce ze zdrojů fosilních, nepředpokládám, že by v konečných číslech překonal pokles ve zbytku DE.

Na celkové emise naví

0/0
12.2.2015 9:48

Dokončení

z fosilních paliv neovlivnilo. Je to dáno tím, že v podstatě nově produkovaná elektřina nahradila odstavené jaderné zdroje. Nových 80 GW se nemohlo neprojevit, takže dokonce přírůstek produkce z obnovitelných zdrojů je vyšší než úbytek z jádra, ale ne o moc. A odstavení hlavní části jaderných zdrojů proběhne až teď. A jejich nahrazení už nelze realizovat nárůstem obnovitelných zdrojů. Tam už prostě chybí prostor a není to jen těmi chybějícími vedeními. Budou je muset bohužel nahradit fosilní zdroje. A o tom je ten můj článek.

0/0
11.2.2015 22:06

Re: Trošku jiný pohled..

Vážený pane Pragerz, když už tady uvádíte podrobnější údaje z Agoru, tak bych to trochu rozvedl. Vezměme údaje z roku 1990, 1995, 2000, 2005, 2010 a 2014. Z hnědého uhlí byla pro uvedené roky hodnota vyrobené elektřiny: 171 TWh, 143 TWh, 148 TWh, 154 TWh, 146 TWh a 156 TWh, celková výroba z fosilních paliv 348 TWh, 331 TWh, 361 TWh, 361 TWh, 352 TWh a 325 TWh. Pokud se podíváme na těžbu a využití hnědého uhlí, tak je vidět, že v roce 2014 je hodnot druhá nejvyšší z uvedených. Ono i v ostatních letech (neuvedených) to trochu fluktuuje, ale v principu zůstává na stejné úrovní. Což je podstatný rozdíl oproti tomu, co se dělo v Česku, kde je znatelný pokles. Celková produkce elektřiny z fosilních paliv je sice v roce 2014 nižší než v předchozích letech, ale o nepříliš velkou hodnotu. Navíc i ve zprávě na těchto stránkách se uvádí, že značný dopad mělo to, že poslední dvě zimy jsou velmi mírné. Je tak vidět, že postavení 40 GW fotovoltaiky a 40 GW větrných zdrojů, téměř produkci elektřiny

0/0
11.2.2015 22:02
Foto

Pragerz

Trošku jiný pohled..

Když už uvádíte tu Agoru, proč nezmíníte například toto?

http://www.agora-energiewende.org/topics/the-energiewende/detail-view/article/trendwende-in-der-energiewende/

trošku jiný obrázek než je dojem z Vašeho článku..pár základních za poslední rok:

Spotřeba elektřiny dole o 3,8% při růstu HDP 1,4% a rekordním státním exportu- ten rostl dokonce o 3,4% viz http://www.zeit.de/wirtschaft/2015-02/export-import-deutschland-statisches-bundesamt Produkce el. z Č uhlí na 2. nejnižší úrovni od r. 90 (pokles byl i u hnědého, pravda u plynu pokles podstatně znatelnější). Celkově pokles emisí (opakuji při hosp růstu).. U cen elektřiny došlo již loni k dalšímu poklesu cen na burze, letos se očekává pokles i cen pro privátní sektor..(ceny elektřiny pro domácnosti v předešlých letech sice významě rostly, nicméně stále méně než ceny plynu či topného oleje).

dle tohoto

http://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.496368.de/diw_econ_bull_2015-06-1.pdf to na nárůst emisí DE energ. jaksi nevypadá ani

0/0
11.2.2015 12:38
Foto

K61a79r78e67l 93P80l39í52h91a47l 2509465338941

Prolistoval jsem Energetickou (r)evoluci

na stránkách Greenpeace. Jediné, s čím souhlasím, je využití kondenzačního tepla v elektrárnách k vytápění domácností. To má smysl. Jinak je celý dokument směsí čísel a procent, o kolik se co změní a kolik čeho bude. Ani mimo tento dokument žádná technická studie zdrojů. Propagační letáky. U jaderek zapomněli zmínit, že dnes existují technologie na přepracování jaderného odpadu a jeho znovuvyužití, tedy redukci množství. Na druhou stranu buďme rádi, že někomu na ekologii záleží a vytváří jakýsi tlak na společnost.

0/0
11.2.2015 12:03

J. Václav 261

Ekologům vadí jaderné elektrárny hlavně proto.

že se v nich vůbec nevyznají. Je to primitivizmus podobný odmítání parního stroje, protože připomíná ďábelský stroj, který syčí a základem je oheň. Technicky vzdělaný člověk propaguje moderní energie, kterých bude do budoucna ještě více. Jaderná energie je sice nebezpečná, ale to je i každý automobil. Budeme tedy podle ekologů raději chodit pěšky?

0/0
11.2.2015 10:03

Ekologům nic. Ekologistům všechno -

že jsou velké, že skutečně dodávají, ýe jsou na rozdíl od jejich OZE řiditelné... Prostě všecko.

0/0
11.2.2015 9:47

Re: co vadí ekologům na jaderkách?

Horší bude povinná hrachová kaše. :-)

0/0
11.2.2015 9:30
Foto

K28a60r45e37l 66P62l26í77h29a78l 2819775638211

co vadí ekologům na jaderkách?

Byl bych rád, kdyby mi to někdo vysvětlil. Nelíbí se mi představa, že budu mít u zadku nádobu k jímání metanu.

0/0
10.2.2015 23:23

Rozbor negativních dopadů německé cesty

Velice pěkný rozbor problémů Bavorska s Energiewende a situace okolo vedení velmi vysokého napětí napsal Petr Nejedlý: http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-pozvolne-prozreni-z-iluze-zelene-energetiky-p0z-/p_ekonomika.aspx?c=A150207_215526_p_ekonomika_wag

0/0
10.2.2015 21:47

J. Václav 261

Nabízí se souvislost, že celá snaha našich

uhlobaronů, počítá s tím, že německou krizi vyřeší svými dodávkami, za slušné ceny. Ti uhlokopové v průvodech s mávátky to rádi zbaští.

0/0
10.2.2015 20:06

Zelené šílenství

Lidstvo zanikne ze zcela banálních příčin - bude poslouchat nesvéprávné a nechá soudy s nimi devastovat svou budoucnost.... a ještě budeme zoufale říkat -"zlatej islám"...

0/0
10.2.2015 19:16