Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Balkon může cenu nemovitosti zvednout až o několik set tisíc korun

  11:31
V průběhu pandemie se ukázalo, že mít možnost strávit nějaký čas venku, aniž by člověk musel z bytu, je značnou výhodou. Lidé využívají tyto prostory pro grilování, relaxaci, ale i pro pěstování bylinek nebo zeleniny. Byty, které mají balkon, terasu či předzahrádku, jdou mnohem rychleji na odbyt než ty, které tento luxus nenabízejí.

Na velikosti a monumentalitě mu přidává chytrá hra prázdných a plných hmot i kompaktní tvar s vykonzolovanými lodžiemi. foto: Libor Stavjaník/Toast

Mít alespoň malý kousek přírody u bytu a mít možnost dostat se na vzduch – přání mnoha Čechů, které potvrzují zkušenosti developerů a realitních kanceláří. Byty, které mají balkon, terasu či předzahrádku, jdou mnohem rychleji na odbyt než ty, které tento luxus nenabízejí. Dle analýzy Asociace českých stavebních spořitelen může balkon zvednout cenu nemovitosti až o několik set tisíc korun. V průběhu pandemie se ukázalo, že mít možnost strávit nějaký čas venku, aniž by člověk musel z bytu, je značnou výhodou.

Lidé využívají tyto prostory pro grilování, relaxaci, ale i pro pěstování bylinek nebo zeleniny. Někde lze najít dokonce pískoviště, skluzavky či prolézačky pro děti. „Zájem o byty s předzahrádkami nebo větším venkovním prostorem roste už delší dobu. Během pandemie se z nich ale stalo horké zboží,“ potvrzuje trend Michaela Tomášková, výkonná ředitelka největšího pražského developera, společnosti Central Group.

Dvakrát víc než loni

Obdobně hovoří konkurence. Ze zkušenosti developerské společnosti Ekospol vyplývá, že kupci nových bytů preferují ty vybavené balkonem, terasou nebo předzahrádkou. „Byty, které je nemají, zůstávají v cenících developerů mnohem déle – a některé jsou úplně neprodejné,“ říká Evžen Korec, šéf společnosti Ekospol. Dodává, že dotaz, zda má byt balkon, terasu či předzahrádku, patří k prvním, které zájemci o nové bydlení vysloví. „Někteří developeři včetně Ekospolu už byty bez nich ani nenabízejí,“ tvrdí Korec.

Výhodou bytů v přízemí jsou předzahrádky. Společnost Central Group uvádí, že letos prodala dvakrát víc bytů s předzahrádkami než za stejné období loni. Zatímco u starších projektů byla velikost předzahrádky průměrně 65 metrů čtverečních, u nových je téměř o 20 metrů čtverečních větší.

Zájem o venkovní prostory u bytu je i u staršího bydlení. „U staré cihlové zástavby, kde se balkony vyskytují sporadicky, výrazně zvyšují zájem o konkrétní byt,“ říká Renata Lichtenegerová, mluvčí M&M Reality Holding. Výhodou bytů v přízemí jsou předzahrádky. Společnost Central Group uvádí, že letos prodala dvakrát víc bytů s předzahrádkami než za stejné období loni. Zatímco u starších projektů byla velikost předzahrádky průměrně 65 metrů čtverečních, u nových je téměř o 20 metrů čtverečních větší.

„Největší venkovní prostor máme na Střížkově v projektu Viladomy Roudnická. U jednoho z bytů má venkovní prostor více než 440 metrů čtverečních, a je tak pětkrát větší než samotný byt,“ tvrdí Michaela Tomášková. Zatímco dříve to prý byla rarita, dnes už takové velké venkovní prostory u nových bytů nejsou nic neobvyklého.

Zvelebování či rekonstrukce

Jak vyplývá z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen, balkony, terasy a předzahrádky se ze skladišť a sušáren proměnily v plnohodnotnou venkovní místnost. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebování či rekonstrukce těchto prostor. Jejich úpravy se pohybují v rozmezí od několika stovek až po desetitisíce korun.

Balkony, terasy a předzahrádky se ze skladišť a sušáren proměnily v plnohodnotnou venkovní místnost. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebování či rekonstrukce těchto prostor.

Asociace uvádí, že na balkony a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb či zasklívání, instalace stínění či posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií.

„Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Část těchto financí byla použita i na vybudování závěsných balkonů u bytů, kde původně venkovní prostor nebyl. „Po jeho pořízení může hodnota nemovitosti vzrůst až o několik set tisíc korun,“ tvrdí Šedivý.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...