Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Balvín převzal štafetu, čistí kulturní instituce

  8:04

Ve čtvrtek skončil šéf Národního divadla. Premiér Rusnok však ministrovi kultury nařídil, aby ředitele do funkce zase vrátil.

foto: © ČTKČeská pozice

Ministři vlády Miloše Zemana berou své resorty útokem. Po zemětřesení v Českých drahách, které má na svědomí ministr dopravy Zdeněk Žák, ve čtvrtek převzal štafetu ministr kultury Jiří Balvín. Odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana, který se ujal funkce 1. srpna, a tak ve svém křesle strávil pouhých pár hodin.

Aktualizace: V pátek ráno informoval web Aktuálně, že ministerský předseda Jiří Rusnok nařídil Balvínovi, aby Buriana vrátil do vedení divadla. Následující text, který jsme publikovali ve čtvrtek odpoledne ponecháváme v původním znění. Připravuje rozsáhlešjší komentář.

Tiskové prohlášení ministra Balvína k Burianově odvolání působí jako špatný vtip. Šéf Národního divadla prý neprošel veřejným výběrovým řízením. „Jenom tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí,“ napsal ministr. Coby člen kabinetu, který neprošel volbami ani sněmovním hlasováním o důvěře, se tak Balvín vlastně pouští přesně do těch kroků, které sám odsuzuje.

Burian se naopak hájil slovy, že prošel výběrovým řízením před komisí odborníků. Na protest proti jeho odvolání rezignovalo i vedení Opery Národního divadla a Státní opery Praha, stejně tak šéf činohry. A již během pátku se (například podle Buriana) očekává odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, který se měl funkce ujmout v září. Sám Balvín to v krátkém rozhovoru s ČESKOU POZICÍ nechtěl potvrdit.

ČESKÁ POZICE: Už víte, zda zítra po vaší schůzce odvoláte i ředitele Národní galerie Jiřího Fajta? Kvůli tomu se s ním scházíte?

JIŘÍ BALVÍN: Ne.

ČESKÁ POZICE: Ne ve smyslu „neodvoláte“, nebo ve smyslu „nevíte“?

JIŘÍ BALVÍN: Nevím, ještě jsem s ním nejednal.

ČESKÁ POZICE: Takže o tom, zda skončí, se rozhodnete až podle zítřejší schůzky?

JIŘÍ BALVÍN: Ano.

ČESKÁ POZICE: Čili uvažujete o tom, že by skončil?

JIŘÍ BALVÍN: Neuvažuju. Musím nejdřív mluvit s panem docentem Fajtem, jako jsem dnes mluvil s panem docentem Burianem.

Ministři Zemanovy vlády jsou od svého nástupu v personálních změnách velice aktivní. Jak už ČESKÁ POZICE psala, rozsáhlé čistky se očekávají i ve státních a polostátních firmách, v Pozemkovém fondu ČR, ve společnosti Řízení letového provozu nebo v mimorozpočtových fondech. 

Personální aktivity prezidentské vlády rozlítily většinu politických stran zastoupených ve sněmovně (přehled reakcí přinesla ČTK). Nejostřejší reakci předvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která webu lidovky.cz řekla, že nyní má její strana o důvod víc hlasovat proti Zemanově vládě a nehodlá se před hlasováním ani scházet s jejím premiérem Jiřím Rusnokem.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...