Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Bankovní ústavy se z finanční krize nepoučily

Řada velkých bankovních institucí se před celosvětovou finanční krizí na podzim 2008 dopustila tří smrtelných hříchů – pýchy, závisti a nestřídmosti – a kvůli svému nezodpovědnému chování téměř zbankrotovala. Nakonec musely být zachráněny z peněz daňových poplatníků. Dnes je zřejmé, že svět tuto finanční lekci příliš na vědomí nevzal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

16. 2. 2016 10:00
Naopak poučily, vědí, že teď si mohou dělat co chtějí,

protože v nouzi je stát doplní penězi daňových poplatníků. Domnívám se, že problém je v tom, že jak banky, tak státy, jsou řízeny zaměstnanci. Nikde člověk nevidí soukromého vlastníka, který by něco riskoval, třeba jen ztrátu dobrého jména. A zaměstnanci, jak nám pěkně ukázal pan Hušák na Sazce, mají jiné zájmy, než majitelé (dnes fondy akcionářů, které jsou řízeny opět zaměstnanci) a daňoví poplatníci. Jsou totiž velmi rozdrobení a nejsou schopni se zorganizovat, jak to dělají manažeři ve svých pracovnách. I proto vidíme tolik setkání politiků (co rozhodují o penězích daňových poplatníků) a bank (kteří rozhodují o penězích vkladatelů). No a k tomu si přidejte cedulové banky, které tisknou (dnes již obrazně, protože stačí enter) peníze, jako o život.

Takže poučení závěrem: je lepší mít rum ve sklepě, než peníze v bance (jakékoliv). A až zruší papírové a kovové peníze, nastane doba směnného trhu. Prostě rum za boty atp.

0 0
možnosti

B. Rudolf

18. 2. 2016 8:49
Re: Naopak poučily, vědí, že teď si mohou dělat co chtějí,

Vekmi výstižné.

0 0
možnosti

K. Preuss

15. 2. 2016 11:56
Poznání a měření rizik

Výtečný článek. Ale problém je staršího data. Již v roce 1993 na tato rizika upozornil Dominic Casserley ve své pozoruhodné knížce "Facing up to the Risks". Tam je nejen konstatování problému, ale i pojmenování zásadních přístupů umožňujících řešení (přece jen se mi zdá, že přirovnání ke schopnostem medicíny před pár stoletími tak zcela neplatí - pokud jde o teoretické poznání, pokud se praktické implementace poznání týče, nelze než s autorem zcela souhlasit)

0 0
možnosti

P. Zdenek

15. 2. 2016 10:50
Čemu se autor diví?

Se státními penězi je nynější vývoj nevyhnutelný. Banky byly při minulé krizi ujištěny, že si mohou dělat, co chtějí a stát je zachrání. Klienti bank byli ujištěni, že si nemusí lámat hlavu s výběrem banky, protože je stát ochrání. Být zodpovědný se nevyplácí. No a národní banky zrychlily tisk falešných peněz.

Jediný správný způsob je přechod k soukromým krytým penězům.

0 0
možnosti

Goeg

14. 2. 2016 21:12
Autorovi dekuji za skvely clanek

Skvely clanek, dekuji. Cetl jsem jednim dechem. Asi pred tydnem jsem se dival na "Inside job". Film byl ale natoceny v roce 2010 a tento clanek shrnuje vyvoj poslednich let a potvrzuje skepticismus zaverecne casti filmu: nikdo z velkych hracu nebyl hnan k zodpovednosti, regulace nad velkymi bankami byla posilena pouze na papire a jede se dal. Dalsi velka bankovni krize je pouze otazkou casu. Jeste jednou diky autorovi za vyborny clanek.

0 0
možnosti

14. 2. 2016 16:17
Letošní rok s ropnou krizí ...

...po napadení Syrie Tureckem a SA, do toho Irán s ropou jen za eura a nikdy za dolary, klesající Čína a od začátku roku (45 dní!) pokles akcií celosvětově o 10%...to nevypadá vůbec dobře.... držme si klobouky, může být hodně potištěného toaletního papíru . :-(

0 0
možnosti

14. 2. 2016 10:29
A o tom to je.

Banky a bankovní domy "musely" být socialisticky zachráněny z peněz daňových poplatníků? Nemusely! kdo se jakkoliv provinil, měl zkrachovat. Mám za to, že pokud by se to takto dělo, žádná finanční krize by ani nevznikla. A že banky opakují stejné chyby? Proč by to nedělaly? Spoléhají totiž na to, že budou znovu "zachraňovány" z peněz daňových poplatníků. Tady je pravá příčina všech finančních krizí.

0 0
možnosti