Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Banky loni poskytly rekordní objem hypoték ve výši 250 miliard korun

  9:49
Prosinec sice běžně bývá z hlediska hypotečních bank průměrným měsícem, ale loni to neplatilo. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex byl co do objemu poskytnutých hypoték – 29,5 miliardy korun – druhým nejsilnějším měsícem v historii sledování. Nemalý vliv na to měly lákavé úrokové sazby, které ve srovnání s listopadovými ještě klesly.

Hypoteční šílenství, které poznamenalo většinu loňského roku, se ještě vystupňovalo v jeho závěru. I když běžně bývá prosinec z hlediska hypotečních bank průměrným měsícem, loni to neplatilo. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex byl co do objemu poskytnutých hypoték druhým nejsilnějším měsícem v historii sledování. Nemalý vliv na to měly atraktivní úrokové sazby, které ve srovnání s listopadovými ještě klesly.

Loni v listopadu se průměrná úroková sazba dle ukazatele Fincetrum Hypoindex dostala po více než třech letech pod dvouprocentní hranici, na 1,98 procenta. Kdo z klientů hypotečních bank ale vyčkal s úvěrem až na prosinec, tomu měsíční splátka vyšla ještě příznivěji. V prosinci totiž průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů činila 1,96 procenta.

Pomoc i České národní banky

„Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla již devět měsíců v řadě. Pokles ale přibrzdil. Zatímco v květnu a červnu loňského roku klesala průměrná sazba ještě o devět bazických bodů, v prosinci to bylo již pouze o dva bazické body,“ komentuje vývoj Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. V příštích měsících se zřejmě dočkáme otočení trendu.

Za rekordním nárůstem je především zájem Čechů o řešení vlastního bydlení a velmi nízké úrokové sazby, které od loňského dubna prakticky stále klesaly. Pomohla ale i Česká národní banka, jež zmírnila doporučení pro poskytování hypoték.

„Větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika se promítnou do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst,“ je přesvědčena Veronika Hegrová z Hyponamíru.cz. Hypoteční banky v Česku poskytly v prosinci hypotéky za 29,5 miliardy korun. „Přestože poslední měsíc roku nepatří zpravidla co do objemu poskytnutých hypoték k nejsilnějším měsícům roku, loňský prosinec se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu a překonal i velmi silný listopad,“ dodal Sýkora.

Prvenství na pomyslném žebříčku patří listopadu 2016. Tehdy se objem hypoték vyšplhal na téměř 29,7 miliardy korun. Za celý loňský rok, jak uvádějí statistiky Hypoteční banky, největšího poskytovatele úvěrů na bydlení, dosáhl objem hypoték 250 miliard korun, nejvíc v české historii. „Za rekordním nárůstem je především zájem Čechů o řešení vlastního bydlení a velmi nízké úrokové sazby, které od loňského dubna prakticky stále klesaly,“ soudí Jan Sadil, člen představenstva skupiny ČSOB, do níž spadá i Hypoteční banka.

Pomohla ale i Česká národní banka, jež zmírnila doporučení pro poskytování hypoték. Zrušila limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu a umožnila poskytovat hypotéky až do 90 procent z hodnoty zastavené nemovitosti. Loni došlo i na zrušení daně z nabytí nemovitosti kupujícím ve výši čtyř procent. I to mohlo hrát roli v rozhodnutí pořídit si vlastní bydlení.

Růst cen nemovitostí i za pandemie

Za historickým objemem poskytnutých hypoték v loňském roce ale stojí hlavně nabobtnání průměrného úvěru na bydlení. Za uplynulých dvanáct měsíců se podle Fincentrum Hypoindexu průměrná výše hypotéky zvýšila o 365 646 korun. A od listopadu 2016, kdy se usadila nad dvěma miliony korun, vzrostla průměrná výše hypotéky v Česku již o více než 900 tisíc korun, tedy přes 30 procent za čtyři roky.

Růst cen nemovitostí se nezastavil ani za pandemie. Dle Eurostatu se jen ve třetím čtvrtletí loňského roku zvýšily ceny bytů o 2,6 procenta, zdražovaly rychleji než v předchozích čtvrtletích. V meziročním srovnání dosáhl růst cen bytů na tuzemském trhu 8,4 procenta.

Jen za prosinec 2020 se úvěr na bydlení zvýšil o téměř 80 tisíc korun. Průměrná hypotéka na konci loňského roku činila 2,97 milionu korun. To ukazuje, že se růst cen nemovitostí nezastavil ani za pandemie. Dle Eurostatu se jen ve třetím čtvrtletí loňského roku zvýšily ceny bytů o 2,6 procenta, zdražovaly rychleji než v předchozích čtvrtletích. V meziročním srovnání dosáhl růst cen bytů na tuzemském trhu 8,4 procenta.

I když se předpokládá, že letošní rok nepřinese nový rekord co do objemu poskytnutých hypoték, banky o klienty mít nouzi nebudou. „Můžeme očekávat mírnou korekci v řádu deseti procent, zájem o úvěry na bydlení bude ale nadále velmi silný,“ věří Sadil. „Ceny nemovitostí rostou také kvůli pomalé výstavbě a zdražujícím vstupům,“ uvedla Hegrová. A dodává, že určité zlevnění se může týkat jen nemovitostí v nejužším centru Prahy či naopak těch v neatraktivních lokalitách se špatnou občanskou vybaveností.