Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banky v Česku automatizují proces schvalování odkladů splátek

  11:47
Banky už evidují desítky tisíc žádostí o odklad splátek. Nejvíce o ně žádají lidé, kteří si půjčili na vybavení bytu či dovolenou. Při jejich vyřizování pak stále více používají roboty, respektive chatboty, chytrý software, jenž nahradí bankovního úředníka. Stačí mu k tomu vyplněný elektronický formulář žádosti o odklad z webu banky.

Data a umělá inteligence. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Banky při vyřizování odkladu splátek stále více angažují roboty, respektive chatboty. Jde o chytrý software, který dokáže nahradit bankovního úředníka. Postačí mu k tomu vyplněný elektronický formulář žádosti o odklad z webu banky. „Zhruba pětinu žádostí automaticky zpracovává náš chatbot. Díky tomu jsme schopni vyřídit tisíce žádostí denně. A většinu z nich zvládneme schválit do 48 hodin,“ řekl Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Počet těch, kdo chtějí splátkovou pauzu, přitom každý den narůstá. Banky většinou samy začaly splátkový pardon s klienty dojednávat v půli března. V úterý 7. dubna pak poslanci odhlasovali plošné moratorium na splácení úvěrů. Jednotlivci i firmy by mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit splátky buď na tři, nebo šest měsíců. Délku přerušení by si mohli vybrat.

Několik hodin až dnů

Banky už evidují desítky tisíc žádostí o odklad splátek. Nejvíce o ně žádají lidé, kteří si půjčili třeba na vybavení bytu či dovolenou, na druhém místě jsou hypotéky. V případě jednotlivců má být podle předlohy odložen odklad splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. „Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na banky se vztahuje i další přijaté opatření. Sankce za nesplácení úvěru budou omezené.

Zatímco dosud stačí úvěr nesplácet tři měsíce, aby banka přistoupila k dalším krokům, nově by měl být přístup volnější, a cesta k exekutorovi delší. Cílem je, aby se lidé a firmy nedostali do dluhové pasti. Banky žádosti přijímají prostřednictvím formulářů na svých webových stránkách i bankovních poboček. Slibují jejich vyřízení do 48 hodin. Česká spořitelna (ČS), věřitel s nejvíce dlužníky v Česku, je s 650 tisíci individuálních a 50 tisíci firemních klientů jedničkou na úvěrovém trhu. K dalším z největších peněžních ústavů patří Komerční banka.

Skutečnost, že nejvíce lidí má problémy se spotřebitelskými úvěry, které si lidé mohou vzít na cokoliv bez uvedení účelu, potvrzuje průzkum České bankovní asociace. Žádosti banky vyřizují během několika hodin až dnů. Na pomoc chatbotů, speciálního softwaru, který pracuje s vyplněnými formuláři, spoléhá vedle České spořitelny i Air Bank.

„Poměr hypotečních a spotřebitelských úvěrů je přibližně stejný,“ řekl mluvčí banky Michal Teubner. Raiffeisenbank požádalo nejvíce klientů o spotřebitelské úvěry, stejně jako Air Bank. „Někteří žádají o odklad více úvěrů, které u nás mají, takže reálně se žádostí zpracovává daleko více,“ řekla mluvčí banky Jana Karasová. Moneta Money Bank také přijala nejvíce žádostí o odklad spotřebitelských úvěrů. Skutečnost, že nejvíce lidí má problémy se spotřebitelskými úvěry, které si lidé mohou vzít na cokoliv bez uvedení účelu, potvrzuje průzkum České bankovní asociace (ČBA).

Mluvčí ČBA Monika Petrásková informovala, že většina žádostí již byla vyřízena. „Tedy zadána do systému a žadatelé jsou o odložení informováni,“ upřesnila. Žádosti podle ní banky vyřizují během několika hodin až dnů. Na pomoc chatbotů, speciálního softwaru, který pracuje s vyplněnými formuláři, spoléhá vedle České spořitelny i Air Bank. „Celý proces schvalování jsme více zautomatizovali,“ uvedla mluvčí banky Karasová. Většina z 49 bank a poboček zahraničních bank v Česku nabízí odklad splátek od půlky března.

Řada lidí už má splátkový pardon nastavený či dohodnutý, a to u individuálních půjček na tři měsíce, jak bankám doporučila i ČBA. A zvažují, co s klienty, kteří už získali tříměsíční odklad. Zda jim nabídnou přechod do režimu plošného odkladu. Třeba Air Bank avizovala, že ty, kdo o odklad požádali už dříve, bude před uplynutím oddychového času kontaktovat s nabídkou na jeho prodloužení.

Mohlo by vás zajímat