Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečnostní riziko: Čínské trvalé pronikání do vyspělých technologií

Čína a umělá inteligence. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Číňané loni investovali v EU necelých 12 miliard eur, což je meziroční pokles o téměř třetinu, ale stále dvojnásobek oproti Severní Americe. I když řada členských zemí zkoumá některé rizikové transakce, třeba z oblasti vyspělých technologií, čínským firmám se stále daří uzavírat i tento typ akvizic.
  10:53

Největší čínská ocelářská společnost Jiangsu Shagang Group, jež patří mezi Fortune Global 500, tedy největší společnosti na světě, loni navýšila svůj podíl v britské společnosti Global Switch, která vlastní, provozuje a vyvíjí datová centra v Evropě a v Asii. Číňané proto mají bezmála polovina firmy. I když se loni přímé čínské zahraniční investice směřující do členských zemí Evropské unie propadly o téměř třetinu, akvizice Global Switch ukazuje, že se Číňanům stále daří pronikat i do oblastí vyspělých technologií, což může představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Jak vyplývá z analýzy Přímé zahraniční investice Číny v Evropě za rok 2019 německého think tanku Mercator Institute for China Studies (MERICS), investovali loni Číňané v EU necelých 12 miliard eur. To představuje meziroční pokles o téměř třetinu. Přímé investice směřující z Číny do EU se tak dostaly na hladinu srovnatelnou s rokem 2013. „Čínské přímé zahraniční investice v Evropě se stále drží na více než dvojnásobné úrovni oproti Severní Americe a proudí do mnohem více odvětví,“ uvedl Thomas Gilles z advokátní kanceláře Baker McKenzie.

Pokles od roku 2016

Poprvé v historii se v EU zaměřili Číňané především na severní Evropu, kam loni přiteklo více než 53 procent z celkových investic v rámci unie. Severní Evropa předstihla takzvanou velkou trojku, která byla pro čínské investory tradičně nejatraktivnější: Velkou Británii, Německo a Francii. První místo dle objemu čínských investic patří za loňský rok Finsku. To za svou pozici vděčí zejména čínské firmě Anta Sports, která koupila finského výrobce sportovního vybavení Amer Sports. Anta za 4,6 miliardy eur získala do svého portfolia značky, jako je Atomic, Salomon či Wilson.

Největšího objemu dosáhly čínské investice do EU v roce 2016 – více než 37 miliard eur. Od té doby jsou na sestupu. Začátkem loňského roku schválili europoslanci, že podezřelé investice ze zemí, jako je Čína, bude moci Evropská komise prověřit a případně zakázat.

Dalším významným obchodem uzavřeným Číňany na severu Evropy je koupě 51procentního podílu ve švédské automobilce NEVS. Majoritní balík akcií získala skupina China Evergrande. Největšího objemu dosáhly čínské investice do EU v roce 2016 – více než 37 miliard eur. Od té doby jsou na sestupu. Narážejí totiž na dvě bariéry. Na jedné straně Čína preferuje, aby firmy utrácely doma, navíc zavedla řadu restrikcí pro čínské firmy, které chtějí v zahraničí investovat třeba do nemovitostí, sportovních klubů či zábavního průmyslu.

Kontrole ovšem podléhají čínské investice také v řadě evropských zemí. Začátkem loňského roku schválili europoslanci, že podezřelé investice ze zemí, jako je Čína, bude moci Evropská komise prověřit a případně zakázat. „Bude to znamenat konec evropské naivity,“ prohlásil při schvalování francouzský europoslanec Franck Proust, který byl v Evropském parlamentu zpravodajem návrhu. Návrh zákona o prověřování zahraničních investic schválila v dubnu i česká vláda a čeká ho projednávání ve sněmovně.

Pokud projde, Česko se postaví po bok zhruba poloviny členských států EU, které už nějakou formu prověřovacího mechanismu mají. Podle MERICS se čínským investorům stále daří dostat i do citlivých oblastí, jako jsou informační a komunikační technologie (ICT). Co do objemu investic dokonce patří ICT druhá příčka za odvětvím spotřebního zboží a služeb. „Ukazuje to na přetrvávající zájem čínských firem o evropské technologické firmy a know-how,“ píše se v analýze.

Důkladnější zkoumání investic

Největší transakci z oblasti ICT uzavřela loni čínská ocelářská společnost Jiangsu Shagang Group. Za 1,8 miliardy liber získala více než čtvrtinový podíl v britské společnosti Global Switch, která vlastní, provozuje a vyvíjí datová centra v Evropě a v Asii. Číňané tedy v Global Switch drží bezmála polovinu akcií a jsou největším akcionářem. Vzápětí australský daňový úřad oznámil, že proto opustí datová centra patřící Global Switch.

Pokud evropští lídři berou vážně riziko spojené s přístupem čínských investorů k citlivým technologiím a know-how, je třeba jejich investice důkladněji zkoumat. Analytici, ať ve společnostech, či na univerzitách, musejí investovat do lepšího porozumění čínským firmám a politikám, aby mohli lépe identifikovat a zmírnit rizika.

Ve Velké Británii se vlna kritiky vůči transakci zvedla teprve nedávno. Konzervativní poslanec Bob Seely k čínské akvizici v polovině března poznamenal: „Je nám jedno, kam jdou naše osobní údaje? Nevadí nám, kdo tyto údaje kontroluje? Zdá se, že jsme si tyto otázky vůbec nekladli.“ A pokračoval: „Čína se posunuje do digitálního prostoru a je to součástí její dlouhodobé ambice ovládnout globální vyspělé technologie. Potřebujeme dobré vztahy s Čínou, ale ne za každou cenu.“

Global Switch není jediným loňským technologickým „úlovkem“ Číňanů v Evropě. Společnost Goodix Technology sídlící v Šen-čenu koupila za 165 milionů dolarů nizozemskou společnost NXP Semiconductors, která nabízí hlasová a zvuková řešení. Alibaba, čínská obdoba Amazonu, získala za 90 milionů eur berlínský startup Data Artisans, který se zabývá zpracováním datových toků.

Analytici MERICS jsou přesvědčeni, že pokud evropští lídři berou vážně riziko spojené s přístupem čínských investorů k citlivým technologiím a know-how, je třeba jejich investice důkladněji zkoumat. „Analytici, ať ve společnostech, či na univerzitách, musejí investovat do lepšího porozumění čínským firmám a politikám, aby mohli lépe identifikovat a zmírnit rizika,“ doporučují v analýze odborníci.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat