Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitva v kleci o desítky milionů korun přitahuje i Iva Rittiga

  10:01
Tenisová Štvanice zažila v sobotu 27. července představení, které přilákalo 7,5 tisíce zvědavců. Podívat se přišli na turnaj bojového sportu MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění). Místa u kolbiště přitahují i vlivné postavy českého podnikatelského světa, jako je Ivo Rittig.

Oktagon na Štvanici přilákal spoustu diváků, mimo jiné i lobbistu Iva Rittiga (sedící muž vlevo). foto: Oktagon MMA

Usadil se do VIP řady a s natěšeným výrazem začal sledovat klání uvnitř klece. „Koukej, Rittig!“ vyjekl jeden z fanoušků. Ještě před několika lety by podnikatele Iva Rittiga pozorovatel očekával spíše v zákulisí sjezdu nějaké politické strany. Teď se jeho manévrovacím prostorem stalo jiné prostředí. Tenisová Štvanice zažila v sobotu 27. července po dlouhých letech představení, které nalákalo na vyprodané tribuny maximálních 7,5 tisíce zvědavců. Podívat se přišli na sílící fenomén – turnaj bojového sportu MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění).

Prominentní místa u kolbiště v poslední době přitahují i vlivné figury českého podnikatelského světa. A nejen kvůli sportovním zážitkům. Jak vyplynulo z pátrání LN, v pozadí stále populárnějšího sportu se vede neúprosná bitva o desítky milionů korun. Organizace pořádající bojová klání se chystají expandovat do zahraničí. Hybnou silou českého MMA se v poslední době stal kontroverzní lobbista Rittig, jenž se zhruba před rokem začal točit kolem organizace Oktagon MMA (dále jen Oktagon), jež je nyní tuzemskou jedničkou v pořádání akcí MMA – včetně té nedávné na pražské Štvanici.

Přestup do Oktagonu

„Cítíme šanci uspět i za hranicemi. Nejdříve však musíme potvrdit dominantní postavení v České republice a na Slovensku,“ řekl LN spolumajitel Oktagonu a promotér Ondřej Novotný. S Rittigem se seznámil před 20 lety v prostředí boxu a kickboxu, teď by se spolupráce mohla obnovit v rámci chystané zahraniční expanze. „Když Ivo položí na stůl něco, co pro nás bude zajímavé a potřebné, nevidím důvod, proč bychom ho měli odmítnout,“ poznamenal Novotný. Ještě před rokem Oktagon nebyl tak silným hráčem.

Jedničkou na tuzemské scéně bylo konkurenční uskupení XFN, jehož hlavní tváří je podnikatel a zápasník Petr Kareš. Jeho organizace však skončila v dluzích a přišla o hlavní hvězdy, které přestoupily do Oktagonu. Kareš za svým pádem vidí mimo jiné Rittiga.

Jedničkou na tuzemské scéně bylo konkurenční uskupení XFN, jehož hlavní tváří je podnikatel a zápasník Petr Kareš. Jeho organizace však skončila v dluzích a přišla o hlavní hvězdy, které přestoupily do Oktagonu. Kareš za svým pádem vidí mimo jiné Rittiga. „Je známo, že vzhledem k proměně politické situace přišel v poslední době o část svého vlivu. MMA je skvělým prostředkem, jak kontakty opět získat,“ míní. Kareš se podnikání v MMA nevzdává. Spolupracuje na projektu, s nímž chce uspět za hranicemi a který by finančně měla podpořit zbrojařská skupina. Její jméno ale uvést nechce. Ivo Rittig na otázky LN neodpověděl.

Podnikatel Ivo Rittig (56) má dar: ať přijde, kam přijde, je středem pozornosti. V uplynulém desetiletí „proslul“ zejména svým zákulisním vlivem ve vysoké politice. K jeho nelibosti se na něho zaměřili vyšetřovatelé, kteří ho v několika kauzách obvinili – šlo o případy pražských jízdenek, údajného tunelování olejářské firmy Oleo Chemical a trestní stíhání vyfasoval i ve spleti Nagygate. U soudů však zatím vítězí.

Odchod Karlose Vémoly

Rittig se v průběhu let, alespoň se to tak jeví, z politického prostředí stáhl a nyní se etabluje v bojovém umění. Ostatně tíhl k němu již v devadesátých letech, kdy se pohyboval v prostředí kickboxu a boxu. Stejně jako v politice si jeho působení kolem MMA nelze nevšimnout. Tak jako v sobotu 27. července na pražské Štvanici, kde se „vyhříval“ na čestném místě v první řadě. Prominentní usazení podtrhovali lidé, kteří se kolem něho promenovali. Tím hlavním byl „Jaromír Jágr českého MMA“ a v současnosti superstar tuzemských klecí Karlos Vémola.

Pro fanoušky MMA to byl šok, když letos v únoru Karlos Vémola oznámil, že končí spolupráci s do té doby dominantní organizací XFN a bude startovat pod hlavičkou konkurenčního Oktagonu. Jedním z důvodů byl údajný dluh XFN vůči Vémolovi za zápasy v roce 2018. Má jít o více než dva miliony korun. Hlavní tvář XFN Petr Kareš se nařčení z nezaplacení peněz brání.

Se zápasníkem, kterému se přezdívá Terminátor, Rittig navázal blízký vztah. Podnikatel na svém Instagramu zveřejňuje fotografie a videa – tu spolu jezdí po Pařížské ulici, tu ho pozve na palubu svého tryskového letadla. Na otázky LN ke svému vztahu k MMA však Rittig neodpověděl. Právě ruch kolem „Terminátora“ v uplynulém roce zažehl podnikatelskou bitvu, která přeskupila vliv tuzemských organizací pořádajících největší turnaje MMA. Vzduchem létají tvrdá slova, ostrá obvinění a nemalé peníze.

Pro fanoušky MMA to byl šok, když letos v únoru Vémola oznámil, že končí spolupráci s do té doby dominantní organizací XFN a bude startovat pod hlavičkou konkurenčního Oktagonu. Jedním z důvodů byl údajný dluh XFN vůči Vémolovi za zápasy v roce 2018. Podle informací LN má jít o více než dva miliony korun. Hlavní tvář XFN Petr Kareš se nařčení z nezaplacení peněz brání. „Mám doklady, že jsme Karlosovi peníze vyplatili,“ řekl Kareš LN. Navíc tvrdí, že má důkazy o finančním smíru s Vémolou. Své přesvědčení opírá o soukromou komunikaci s Vémolou či o platební stvrzenky.

Personálně propojené firmy

Vémolu ve sporu zastupuje advokát Michal Dittrich, který zatím s dalším postupem vyčkává. „Právní spor zatím nevedeme. Čekáme na vývoj situace kolem XFN. Nebylo jasné, jaké jsou majetkové poměry této organizace. Není ani zřejmé, jakým majetkem XFN disponuje,“ řekl LN partner advokátní kanceláře Dittrich & Co. Advokát tím narážel na nepřehlednou firemní strukturu kolem organizace XFN. Smlouvy s bojovníky měla organizace XFN napsané na firmu Luxury Concept, provoz turnajů obstarávala společnost Best Rating.

Smlouvy s bojovníky měla organizace XFN napsané na firmu Luxury Concept, provoz turnajů obstarávala společnost Best Rating. Obě firmy byly personálně propojené, do letošního března byl Kareš jejich jednatelem. Pro přežití XFN byla dle něho klíčová společnost Best Rating, která podle Kareše stále disponuje majetkem ve výši zhruba šesti milionů korun.

Obě firmy byly personálně propojené, do letošního března byl Kareš jejich jednatelem. Pro přežití XFN byla dle něho klíčová společnost Best Rating, která podle Kareše stále disponuje majetkem ve výši zhruba šesti milionů korun. Podíl v ní má jak on, tak firma Amira Group, za níž podle Kareše stojí podnikatel Jan Brčák. Mezi akcionáři vypukl v uplynulém roce konflikt.

„Celé to začalo odchodem Karlose Vémoly do Oktagonu. Vznikla kolem toho silná mediální kampaň, naštvali jsme fanoušky. Během měsíce jsme přišli o finanční rezervy, vraceli jsme za vstupenky a zároveň žádné neprodávali. Pak došlo k problémům na vlastnické úrovni, v březnu jsem byl odvolán z pozice jednatele,“ líčí Kareš. Tím prý ztratil možnost ovlivňovat chod firmy.

„Nový jednatel neučinil žádný právní či mediální úkon ve prospěch XFN. Mám pocit, že do funkce jednatele přišel pouhý bílý kůň, jehož jediným úkolem bylo zcela utlumit provoz organizace XFN. Po deseti dnech od svého zvolení tento jednatel rezignoval. V rejstříku se jeho pozice vymazala až na začátku července. Když jsem ale chtěl v mezidobí provést nějaké úkony, neměl jsem se na koho obrátit,“ dodal Kareš.

Insolvenční řešení

Hřebíkem do rakve XFN byl zrušený červnový zápas a odchod další klíčové hvězdy Machmuda Muradova, který stejně jako Vémola a další významní bojovníci přestoupili do Oktagonu. Kareš přiznává, že XFN bylo vybudováno na křehkých nestabilních základech. Je ale přesvědčený, že na pozadí celého pádu XFN byl konkurenční boj.

„Karlos Vémola říká to, co se po něm chce. Není tajemstvím, že mu Ivo Rittig pomáhal s přípravou odchodu do Oktagonu. Znají se všichni společně, i s Vémolovým advokátem. U nás dostával půl milionu za zápas, tam má milion. Šel za lepším, to chápu. Mohl ale odejít buď po dohodě, nebo bez plivání kolem sebe. Vždyť XFN mu pomohlo stát se hvězdou,“ lituje Kareš.

Pro mnoho fanoušků českého MMA se stal padouchem Kareš. Jeho organizace dluží fanouškům peníze za lístky na neuskutečněný zápas a peníze nevystačily ani na výplaty několika bojovníků. Situaci by podle něho pomohlo vyřešit, kdyby firma Best Rating skončila v insolvenci a situaci zpřehlednil insolvenční správce. Svůj štít by teď Kareš rád očistil.

Pro mnoho fanoušků českého MMA se stal on sám padouchem. Jeho organizace dluží fanouškům peníze za lístky na neuskutečněný zápas a peníze nevystačily ani na výplaty několika bojovníků, mezi nimi i rapera Rytmuse z akce Marpo versus Rytmus z loňského prosince. Situaci by podle něho pomohlo vyřešit, kdyby firma Best Rating skončila v insolvenci a situaci zpřehlednil insolvenční správce. Svůj štít by teď Kareš rád očistil.

„Snažím se napravit, co zůstalo po XFN. Chci očistit své jméno a vysvětlit, že v rámci XFN jsem nemohl po mém odstavení z pozice jednatele nic dělat,“ uvedl. Podnikáním v oblasti MMA se nadále hodlá živit. „Druhou mou náplní je spolupráce s akcionáři na vznikající organizaci The Fight Arena. Mají podobné myšlení jako já, především v oblasti šíření MMA do jiných evropských států,“ dodal.

Pro tyto cíle již připravuje skupinu investorů, kteří projekt finančně podpoří. Mezi nimi má být zbrojařská skupina, jejíž jméno zatím nechce uvést. „Vytváříme konsorcium investorů, kteří vnímají MMA jako příležitost. Ukázal jsem jim účetnictví firem spojených s XFN, aby viděli, že jsem nic nevykradl. Mají teď reálnou představu o tom, k čemu v XFN došlo. Máme vycvičený tým, jsme schopní uspořádat turnaj kdekoliv v zahraničí,“ věří Kareš.

Nesmiřitelní kohouti

S tím, jak v uplynulém roce uvadala XFN, bujela organizace Oktagon, která je nyní domácím hráčem číslo jedna. Promotéři obou jsou nesmiřitelnými kohouty. Klíčovou tváří Oktagonu je Ondřej Novotný, který je předním televizním komentátorem a moderátorem bojových sportů. Z Kareše se mu dělá tma před očima, s odkazem na pohádkový příběh Harryho Pottera a jeho nejtemnější postavu nenazve Kareše jinak než jako Voldemorta. „Pro mě představuje zlo, které poškodilo kluky a MMA jako sport. Voldemort dodnes dluží peníze. Naštěstí je (XFN) lži dohnaly a padli,“ řekl LN Novotný.

S tím, jak v uplynulém roce uvadala XFN, bujela organizace Oktagon, která je nyní domácím hráčem číslo jedna. Promotéři obou jsou nesmiřitelnými kohouty. Obě organizace vzájemným soupeřením pak vyhnaly platy za vystoupení bojovníků v kleci do horentních výšin.

Obě organizace vzájemným soupeřením pak vyhnaly platy za vystoupení bojovníků v kleci do horentních výšin. Zápasníci ze špičky typu Vémoly či Muradova se mohou v současnosti při velkých turnajích dostat zhruba na milion korun. „Kluci dostávají momentálně životní peníze. Těžko říct, zda to půjde ještě nahoru. Je to spojené s tím, co se nedávno na MMA scéně odehrálo. Lidem kolem organizace XFN nešlo o sport, ale o podvodné podnikání, jehož cílem nebylo vybudovat primárně reálnou sportovní organizaci,“ míní spolumajitel Oktagonu, který vlastní se Slovákem Pavolem Nerudou.

Uspořádat akci, jakou byla nedávná Štvanice pro 7500 diváků, podle Novotného přijde na jednotky milionů. Listopadové klání „Česko-slovenský zápas století: Végh vs. Vemola“ v O2 areně, kam může zavítat až 20 tisíc fanoušků, už se pohybuje v rozpětí deseti až patnácti milionů korun. Oktagon pak podle svého promotéra čerpá peníze hlavně z prodaných lístků. Raketový nárůst organizace Oktagon v uplynulých několika měsících a zejména přetáhnutí klíčových bojovníků z konkurenční XFN vybízí k otázce po finančním podloží nákladných operací.

„Od začátku máme sponzory a partnery. V číslech, která jsou pro tento sport neobvyklá. Obcházíme je pět let, klepeme jim na dveře a jako vojáci vysvětlujeme, proč se jim vyplatí s námi být spojován. Spolupracujeme s americkou firmou Monster Energy, která ve svém kodexu uvádí, že mohou spolupracovat jen s těmi nejlepšími. Když manažeři vidí, že máme Monster, začnou se ostatní sponzoři nabalovat,“ vysvětluje Novotný.

Za hranicemi vlasti

Množstvím prodaných vstupenek se chce Oktagon vytáhnout na světovou špičku. Přesnější čísla ukáže za několik měsíců výroční zpráva za rok 2019. Klíčovou firmou organizace Oktagon je slovenská společnost Neruda Production, kterou Novotný spoluvlastní právě s Pavolem Nerudou, který v obchodním rejstříku oficiálně používá příjmení Šipkovský. V České republice mají Novotný s Nerudou ještě registrovanou firmu 2NP production, která v popisu činnosti uvádí prodej lihovin. Novotný se s Rittigem potkal již na konci devadesátých let, kdy začínal s televizním komentováním bojových sportů.

„Známe se 20 let. Ivo Rittig tu pořádal různé zápasy. Potkávali jsme se pak i v zahraničí. Má neuvěřitelný přehled a slovo v kategorii K-1 (mezinárodní kickboxerská organizace – pozn. red.). Dokáže zvednout telefon a v zahraničí cokoliv domluvit. Spousta lidí se z K-1 přetransformovalo do MMA. Poprvé se byl na nás podívat před rokem na Štvanici. Říkal: ‚Kamaráde, pozor, klobouk dolů, to je světový.‘ Má na byznys nos a asi ho v něm štíplo. Takže si asi řekl, že je příležitost se do této sportovní branže vrátit a oprášit své zkušenosti,“ vzpomíná Novotný.

Přetahovanou na domácí úrovni zatím vyhrál Oktagon. Je však pravděpodobné, že znepřátelení muži zanedlouho zkříží kordy za hranicemi vlasti. Množstvím prodaných vstupenek se chce Oktagon vytáhnout na světovou špičku. Přesnější čísla ukáže za několik měsíců výroční zpráva za rok 2019.

Rittig se v centru pozornosti MMA scény ocitl mimo jiné navázáním blízkého kontaktu se zápasníkem Vémolou. „Ivo nikdy nebyl skoupý, je přátelský a umí pomoct. Není to tak, že si vás koupí. Je to jeden z mála lidí, který podá ruku a drží slovo. V našem prostředí je to něco velmi neobvyklého. Ivo chápe, že bychom v našem úsilí neměli skončit v regionu Česka a Slovenska,“ doplňuje populární promotér a komentátor. Jasnou představu o Rittigově případném angažmá v organizaci Oktagon zatím nemá. Výhledově by však mělo jít o zahraniční projekty.

„Velké a úspěšné firmy přebírají akcionáře a investory. Když Ivo přinese něco na stůl, co pro nás bude zajímavé a potřebné, nevidím důvod, proč bychom měli odmítnout,“ dodává Novotný. Na dotaz, zda Rittig pomohl Oktagonu s přetahováním zápasníků z konkurenční XFN, Novotný odpovídá, že to byl naopak promotér Kareš, kdo chtěl lobbistovi svou organizaci prodat. „Byl to Voldemort, kdo se snažil dostat Ivo Rittiga do hry. Byl to on, kdo za ním šel a chtěl po Ivovi peníze. Lidé z XFN nabízeli firmu k prodeji, věděli, že mají špatná čísla,“ líčí svůj pohled.

S tím Kareš nesouhlasí a přichází s verzí, která dle něho potvrzuje, že Rittig již nějaký čas sondoval, jak byznysově do světa MMA proniknout. „Potkali jsme se v hotelu Intercontinental. Rittig tvrdí, že jsme se sešli, aby si koupil VIP stůl na akci Marpo versus Rytmus. Zajímal ho mezinárodní rozvoj XFN, říkal, že by chtěl evropský formát byznysu. Ptal se mě na placené televizní vysílání zápasů (takzvané pay per view – pozn. red.). Dál jsme v kontaktu nebyli,“ dodal Kareš. Přetahovanou na domácí úrovni zatím vyhrál Oktagon. Je však pravděpodobné, že znepřátelení muži zanedlouho zkříží kordy za hranicemi vlasti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!