Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bohuslav Svoboda: Nejsem poklop na smrdutý kanál

  14:23

Podle primátora se ODS podařilo odstřihnout od Hrdličkovského centra. Připustil také kandidaturu do celostátního vedení strany.

Pražský primátor v Otázkách Václava Moravce: Kroky, které jsme udělali, už nikdo nedokáže zvrátit. foto: © repro Česká televize, www.ct24.czČeská pozice

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) v neděli vystoupil ve vysílání Otázek Václava Moravce. „Jsem si vědom toho, že pokud se vyskytne politikovi možnost a pokud je mu nabídnuta možnost, aby se posouval v hierarchii, měl by se posunovat. Mám tu ambici.“ Těmito slovy připustil primátor možnost své budoucí kandidatury do celostátního vedení občanských demokratů. To se stalo hlavní zprávou Svobodova vystoupení.

Kromě toho však za připomenutí stojí na Svobodu nezvykle razantní vymezení se vůči komunálnímu politikovi Tomáši Hrdličkovi. A také příslib dalších změn ve statutárních orgánech pražských městských podniků a nižších odměn pro členy dozorčích rad ve společnostech, které patří hlavnímu městu.

Odstřihnutí od Hrdličky

„Nemyslíte si, že jste se stal fíkovým listem Ondřeje Palounka, o kterém referoval týdeník Reflex, a jasně popisoval vazby, které jsou mezi vámi, loajálními zastupiteli a radními, a mezi Ondřejem Palounkem, který se rozhádal s Tomášem Hrdličkou?“ zeptal se Moravec primátora. (Ondřej Palounek je šedou eminencí v Praze 4. Zastupitelem této městské části je mimochodem člen Rady hlavního města Radek Lohynský z ODS. Podle časopisu Reflex například Palounek navštěvuje Lohynského přímo na pražském magistrátu.) 

Svoboda to důrazně popřel a dodal: „Nemohu s tím souhlasit. To je stejné, jako když novináři říkali, že budu poklop na smrdutý kanál. Já prostě něco takového dělat nebudu. Nevnímám jména jako taková. Vnímám výsledky. Výsledek, který bude, pevně věřím, že splníme, co jsme si na začátku předsevzali. Kroky, které jsme pro to udělali, už nikdo nedokáže zvrátit, to už nejde dát zpátky.“Učinili jsme nezvratné kroky, říká primátor.

Nezvykle adresně se Svoboda vyjádřil k podnikateli a komunálnímu politikovi Tomáši Hrdličkovi (ten v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že to byl on, kdo gynekologa Svobodu před loňskými volbami do místních zastupitelstev pro ODS „objevil“). „To, co teď proběhlo, je reflexe, kterou nastolil Petr Nečas. Jsem přesvědčen o tom, že odstřihnutí od Hrdličkovského centra, tedy od centra, které řídí Prahu zezadu s nějakými vlastními zájmy, které nemusí být pro Prahu dobré, že je to krok, který znamená, že takto budeme pokračovat i nadále,“ řekl primátor.

(Rýpavý pozorovatel by mohl namítnout, jak do Nečasovy údajné „reflexe“ zapadá nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.)

Rošáda v Pražské plynárenské

Moravec primátorovi připomenul jeho loňský slib, že pražští zastupitelé budou jen v pražských městských podnicích působit jen jako členové dozorčích rad. Moderátor narážel na podnikatele a zastupitele za ODS Pavla Hurdu (který je též zastupitelem na Praze 3), který je stále předsedou představenstva Pražské plynárenské a též členem dozorčí rady dopravního podniku. „Výjimka je jedna jediná a je smluvně domluveno, že skončí v prosinci tohoto roku,“ řekl primátor.

„Pražská plynárenská je pro Prahu velmi významný podnik. Byly nachystány určité kroky, se kterými nesouhlasíme, které nechystalo předcházející vedení radnice (myšlena koalice ODS a ČSSD po volbách v roce 2010 - pozn. red.) a potřebovali jsme mít velmi silnou páku, abychom byli schopni určité kroky blokovat,“ upřesnil Svoboda. Hurda patřil do skupiny zastupitelů ODS, kteří primátora podporovali. Svoboda ale důrazně odmítl, že by Hurdu ponechal ve funkci kvůli loajalitě; podpora z Hurdovy strany byla naopak rizikem, nevědělo se, jak se celý spor uvnitř pražské ODS vyvine.

Nižší odměny pro členy dozorčích rad

„Máme nachystaný zásadní a základní krok, který bude říkat, jaká bude výše odměny toho, kdo ve statutárním orgánu podniku hlavního města Prahy pracuje. Tento materiál jsme nebyli schopni prosadit ve staré koalici,“ řekl primátor a uvedl, že při vyjednávání s TOP 09 by to problém již být neměl. V zásadě by však mělo podle Svobody dojít k výraznému snížení odměn pro členy dozorčích rad podniků ve vlastnictví hlavního města. Z této pasáže by neměla zapadnout Svobodova slova o tom, že někteří představitelé minulé koalice ODS a ČSSD nechtěli, aby odměny za práci ve statutárních orgánech byly stanoveny jasně. ČESKÁ POZICE informovala o přidělování pašalíků v režii pražské velké koalice ve dvou pokračováních.    

K razantním změnám v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Prahy primátor řekl, že David Vodrážka (ODS, starosta Praha 13) a Miloslav Ludvík (ČSSD) zůstali ve svých funkcích proto, „aby rada měla kontinuitu“. A kdo bude nástupcem Martina Dvořáka, který minulý čtvrtek rezignoval na post šéfa dopravního podniku? Výběrové řízení by prý mělo být vypsáno do konce roku, samotný výběr by však mohl trvat dva až tři měsíce. Primátor popřel, že by se Dvořákovým nástupcem měl stát zastupitel za ODS a bývalý vlivný manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz