Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj bez rukaviček: Sleduje Vaše svoboda novináře?

  12:13

Iniciativa se chlubí, že brojí proti nelegálnímu sledování. Jenže si na web pověsila fotky ze schůzky novinářky s Karlem Randákem.

Spoluvlastníci advokátní kanceláře Šachta & Partners Marek Stubley (vlevo) a David Michal. Jejich kancelář brzy změní název. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Iniciativa Vaše svoboda, která je projektem Advokátní kanceláře Šachta & Partners, na svých internetových stránkách tvrdí: „Bojujeme proti nelegálním odposlechům a sledování.“ Ve čtvrtek ale svým záměrům nedostála a učinila pravý opak: na web pověsila fotky ze schůzky novinářky z Mladé fronty Dnes s analytikem Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karlem Randákem!

Připomeňme, že mezi NFPK a projektem Vaše svoboda jde o šarvátku na otevřené scéně. Iniciativa si na mušku vzala především bývalého šéfa civilní rozvědky Randáka. Protikorupční fond loni v prosinci odpálil sérii kauz kolem pražského dopravního podniku, v nichž jméno „Šachtovců“ figuruje.

Vaše svoboda teď vykonstruovala absurdní zápletku: před rokem prý Randák na MF Dnes zanevřel kvůli nedorozumění v kauze Toskánsko. Postupně však prý hrdost překousl a ke spolupráci s novinami se vrátil. „Za sparing partnera si v případě MF Dnes vybral Adélu Paclíkovou, donedávna bezejmennou novinářku, jež texty pouze koncipovala svým kolegům a na kauze jízdenek Dopravního podniku hl. m. Prahy, kterou sleduje od počátku, si konečně tzv. udělala jméno. Symbióza jim funguje dokonale,“ píše se na jejím webu.

David Michal, spolumajitel advokátní kanceláře, ČESKÉ POZICI řekl, že fotky iniciativě poslali lidé, kteří „mají Randáka za jeho aktivity plné zuby“. Randák uvedl, že ti, kdo ho sledují, jsou amatéři, a že je lze vždy snadno odhalit. „Proto se mých zdrojů vždy ptám, zda se chtějí sejít tak, že o schůzce bude vědět ‚každý‘, nebo tak, aby o tom nikdo nevěděl,“ prohlásil.

Podle Michala píše novinářka na objednávku bývalého šéfa civilní rozvědky Randáka. Odvozuje to prý ze způsobu informování o domnělých kauzách v pražském dopravním podniku. „Nelze říci, že ve svých článcích lže, ale v každém svém příspěvku na nás nesmyslně chlejstne kbelík hnoje. Proti tomu není šance se právně bránit. Vždycky vás tak trochu ušpiní, vytváří nesmyslná spojení různých firem, což nás pak ve výsledku poškozuje. Proto si myslíme, že ji úkoluje Randák,“ říká Michal. A vylučuje, že by jejich iniciativa jakkoliv sledovala či odposlouchávala novináře.

Michal se v telefonátu několikrát pohoršil nad článkem Adély Paclíkové nazvaným V zakázkách pražského Dopravního podniku se opakují stále stejná jména. V něm se mimo jiné píše o firmě Peskim, která pro DPP připravovala některá výběrová řízení. Ponechme teď stranou obsah článku, a položme si spíše otázku, zda je správné kritizovat kvalitu článků formou tajně pořízených fotek ze schůzek novinářů. „Prostě je to boj bez rukaviček,“ řekl k tomu právník Michal.

Jestliže Vaše svoboda kritizuje protistranu za údajné sledování, měla by se takto „nevkusných“ věcí vyvarovat především ve svém táboře.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!