Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Brazílie: Stane se korupční exprezident Lula svou karikaturou?

  17:46
Když odcházel do politického důchodu, Brazilci ho milovali, ale nyní exprezidentu Luizi Ináciu Lulovi da Silvovi vyčítají, že svými rozhodnutími přivedl Brazílii do hospodářské krize.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová gratuluje bývalému prezidentovi Luizi Inacio Lulovi da Silva. foto: Reuters

V polovině září předvedl brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva jednu ze svých etud, jimiž si po dlouhá léta získával srdce Brazilců. Vystoupil před veřejností, aby se vyjádřil k obviněním z korupce, kterých se podle policie dopouštěl, když byl prezidentem. Vše popřel, přičemž se rozplakal. „Kristus se také nezamlouval všem a bez důkazů skončil na kříži,“ prohlásil 71letý Lula mezi vzlyky.

Před soud ho žene vyšetřující soudce, podle kterého hrál Lula hlavní roli v korupční síti okolo státní ropné společnosti Petrobras, z níž v uplynulém desetiletí kvůli úplatkářství a zneužívání vlivu odteklo do stranických pokladen a kapes politiků a jim spřízněných podnikatelů okolo dvou miliard dolarů. A nazval ho „o comandante máximo“.

Tvrdý pád

Obvinění Luly nejsou žádnou novinkou. Letos v březnu v jeho rezidenci v Guarujá udělala policie překvapivý zátah, když hledala důkazy, zda ji nezaplatil Petrobras. Lula udělal ze svého předvedení na policejní stanici show a aktivizoval své stoupence.

Kvůli korupčním aférám Lula tvrdě spadl z monumentálního podstavce, který pro sebe vybudoval nejen vlastním zbožšťováním, když se srovnává s Ježíšem

Poté byl obviněn, že pro stavební firmu Odebrecht díky svému vlivu postranními cestami vyjednal pro jednoho z příbuzných své první manželky finanční podporu Brazilské rozvojové banky na projekty v několika afrických zemích. Majitel společnosti, která patří k největším globálním hráčů v odvětví, už je ve vězení. Detaily kauz nejsou podstatné, důležité je, že kvůli korupčním aférám Lula tvrdě spadl z monumentálního podstavce, který pro sebe vybudoval nejen vlastním zbožšťováním, když se srovnává s Ježíšem.

Navštívil jsem Brazílii čtyřikrát a viděl jsem, jak se Lulova pozice ve společnosti mění. Poprvé v roce 2005, kdy se už vzpamatovala z šoku poté, co v říjnu 2002 odborový předák z metalurgických závodů v São Paulu vyhrál volby. Kvůli jeho dřívějším radikálním výrokům či nošení trička s portrétem Che Guevary se totiž část společnosti obávala, že pod jeho vedením se země vydá chávezovskou cestou postupných kroků k levicové diktatuře jako Venezuela.

Lula, který v dětství kvůli chudobě své početné rodiny místo školy na ulici prodával pomeranče, však všechny překvapil tím, jak dokázal svou rétoriku i činy obrousit, aniž by ohrozil fungování hospodářství a odcizil se svým stoupencům.

Osmiletka úspěchů

Při mé druhé návštěvě v roce 2010 byl Lula na vrcholu, byť mu právě končil druhý mandát a podle Ústavy už nemohl znovu kandidovat. Odcházel jako superstar, již milovaly čtyři pětiny Brazilců navzdory korupčním skandálům spojeným s jeho Stranou pracujících. Díky sociálním programům se z chudoby do střední třídy vyšvihly miliony Brazilců, ekonomika šlapala natolik, že země zvládla splatit dluhy, v pobřežních vodách se našla ložiska ropy.

Osmiletku Lulových úspěchů zdůraznilo to, že pro Brazílii vylobboval fotbalové mistrovství světa i letní olympiádu. Charismatický muž jezdil po rozvojovém světě, kde svou domovinu představoval jako novou, ale přátelskou velmoc.

Osmiletku Lulových úspěchů zdůraznilo to, že pro Brazílii vylobboval fotbalové mistrovství světa i letní olympiádu. Charismatický muž jezdil po rozvojovém světě, kde svou domovinu představoval jako novou, ale přátelskou velmoc. Stal se globálně nejznámějším brazilským politikem všech dob (pomineme-li skvělé fotbalisty Zica a Pelého v křesla ministra sportu).

Dozvuky této slávy byly cítit ještě v roce 2014, kdy už Brazílie ekonomicky zpomalovala. Vládní garnituře přibývalo skandálů, které jeho nástupkyně Dilma Rousseffová, již si vybral navzdory všem zasloužilým spolustraníkům, nezvládala řešit. Tato chladná technokratka bez osobního kouzla si však nezískala Brazilce, kteří proti ní i zbytku politické scény vystoupili v květnu 2013 největšími demonstracemi od návratu demokracie v osmdesátých letech.

Nedostatečné krytí

Prvotní příčinou bylo malé zvýšení cen jízdného hromadné dopravy v São Paulu, ale hnutí bez vůdců se přelilo v kritiku vládní třídy kvůli neschopnosti zajistit kvalitní školství, zdravotnictví a bezpečnost. Socialisté tehdy volali, aby se Lula spasitelsky vrátil do čela Brazílie, protože po čtyřleté pauze by ho už Ústava neomezovala. Média spekulovala, že se neoblíbená Rousseffová dalšího mandátu s odvoláním na zdravotní problémy vzdá a její mentor se zase ujme žezla. Proč se to nestalo, je jednou ze záhad moderní brazilské historie.

Některým stíhaným parlamentním spojencům prezidentky Rousseffové se zdálo, že je dostatečně nekryje, a proto pod záminkou manipulace s rozpočtovými údaji odstartovali kampaň za její odvolání

Prezidentka s vypětím všech sil i díky Lulově podpoře sice mandát uhájila, ale brzy poté se hospodářství ze stagnace začalo propadat do záporných čísel, čímž se dostala do ještě větších problémů. Kromě nich ji trápilo, že prokuratura začala vyšetřovat korupci okolo Petrobrasu, jež byla natolik obrovská, že to zarazilo i Brazilce, kteří úplatky považují za součást společenských vazeb.

Některým stíhaným parlamentním spojencům prezidentky Rousseffové se zdálo, že je dostatečně nekryje, a proto pod záminkou manipulace s rozpočtovými údaji odstartovali kampaň za její odvolání. Kvůli „blbé náladě“ brazilského národa se toto tvrzení chytlo i mezi lidmi, kteří její odvolání vzali jako potrestání všech politiků.

Podpora pětiny Brazilců

Do této složité situace jsem přijel do Brazílie v květnu 2016 zatím naposled, kdy už byla z Luly padlá superstar. Počátkem roku ho chtěla za svého zachránce použít Rousseffová, když ho nominovala na kancléře (zhruba premiér). Měl svou výmluvností a bodrostí zákonodárce všech politických stran i veřejnost „ukecat“, aby ji, jež tyto vlastnosti postrádá, nechali dokončit mandát.

Pětina Brazilců považuje Lulu za člověka, který jim dal naději, že i z nejnuznějších poměrů se lze v jejich zemi dostat na vrchol. Navíc jim pomohl k lepšímu startu, když zavedl sociální dávky pro ty, kdo posílají své děti do školy a očkovat.

Když však nastoupil, pustili vyšetřovatelé do médií nahrávku telefonického rozhovoru obou politiků, z níž vyplynulo, že hlavním účelem jeho jmenování je zajistit exprezidentovi imunitu před stíháním. Lula, který se v sedmdesátých letech nebál otevřeně vystupovat proti vojenské diktatuře, najednou vypadal jako zbabělec, který se schovává za svou nadřízenou.

Poté protesty proti Rousseffové zesílily, spojenci jí vypověděli službu a její odvolání se stalo nevyhnutelným. Nahradil ji viceprezident Michel Temer, který se kvůli tomu pro Brazilce stal novodobým Brutem. Lula bojuje za sebe. Neustále opakuje, že je nevinen, obviňuje všechny kolem sebe, že vyšetřování je jen fintou politických protivníků, jak ho – nejsilnějšího soupeře – vyštípat z prezidentských voleb v roce 2018.

Navzdory ostudě kvůli obviněním z korupce i hospodářské krizi, do které Brazílie zabředla pod vedením jeho strany, zůstává Lulovi pětina Brazilců věrná, především na chudém severovýchodě země, odkud pochází. Považují ho za člověka, který jim dal naději, že i z nejnuznějších poměrů se lze v jejich zemi dostat na vrchol. Navíc jim pomohl k lepšímu startu, když zavedl sociální dávky pro ty, kdo posílají své děti do školy a očkovat.

Revoluce v mezích zákona

Kdyby nyní v politicky rozložené Brazílii byly volby, mohl by Lula s 20 až 25 procenty vyhrát první kolo, ale pak by podle průzkumů veřejného mínění prohrál s kýmkoliv z protikandidátů, o kterých se mluví. Většina Brazilců už ho má stejně jako jeho Strany pracujících dost. Ta nedávno v městských volbách utrpěla drtivou porážku, protože jí Brazilci spočítali všechny hříchy za 14 let vlády. Z 644 starostovských postů jí zbyla třetina a žádné ve velkém městě.

Lula po špatných zkušenostech s Rousseffovou nikomu organizaci revoluce v mezích zákona předat nehodlá

Proto její členové mluví o tom, že by měl přijít nový lídr, kterým by se strana odstřihla od minulosti. Existuje však? V Jižní Americe jen výjimečně přežívají strany své velké zakladatele, kteří nedokážou včas odejít a zašlapávají všechny schopné potenciální vyzyvatele. Poté, co alfa samec zemře, se jeho smečka rozloží.

Zdá se, že to bude i osud Strany pracujících, protožeLula po špatných zkušenostech s Rousseffovou nikomu organizaci revoluce v mezích zákona předat nehodláa při příští mé návštěvě za dva roky bude v prezidentských volbách testovat, zda platí jeho prohlášení z dobrých časů: „V Brazílii mě v oblibě porazí jen Ježíš Kristus.“ Otázkou je, zda nebude vypadat jako vlastní karikatura.

Autor: