Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel opět kritizoval Kalouskovy auditory

Evropa

  10:37

Evropská komise zpochybnila spolehlivost údajů od českého ministerstva financí o míře chyb a podvodů ve dvou operačních programech.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

V posledních týdnech by se mohlo zdát, že auditoři ministerstva financí „přitvrdili“ a začali odhalovat machinace s evropskými dotacemi – jejich nasazení vyvrcholilo ve druhé polovině března pozastavením pěti operačních programů. Jenže dle dopisu z Bruselu ze 7. března, jehož kopii má ČESKÁ POZICE k dispozici, to vypadá, že z pohledu Evropské komise byl resort Miroslava Kalouska ještě moc mírný.

Ve zmíněném dopise prominentní euroúředník varoval, že ze strany Bruselu hrozí pozastavení plateb dokonce u šesti operačních programů. A zaznívají v něm nové informace, které Kalouskovým auditorům na pověsti zrovna nepřidávají – Evropská komise totiž zpochybňuje data, která jí poskytli.

Nespolehlivé informace

Dle Bruselu bylo více problémů, než Češi přiznali, u dvou operačních programů: „Co se týká Integrovaného operačního programu a Operačního programu Podnikání a inovace, Evropská komise považuje – jak informovala auditní orgán v dopise z 21. února 2013 – oznámenou roční míru chybovosti za nespolehlivou,“ stojí v inkriminovaném dopise adresovaném českému velvyslanci při EU Martinu Povejšilovi. České auditory v něm pokáral Walter Deffaa, šéf generálního ředitelství pro regiony a městskou politiku Evropské komise, jenž se v nejvyšších postech EU pohybuje přes třicet let a má vzdělání interního auditora.

Dle Bruselu bylo více problémů, než Češi přiznali, u dvou operačních programůProč se českým auditorům ani přes deklarovanou snahu o nápravu nedaří odhalovat dotační švindly tak, jak by si Evropská komise představovala? A co Kalouskovi podřízení říkají na to, že Brusel nevěří jimi reportované míře chybovosti v Integrovaném operačním programu (v gesci ministerstva pro místní rozvoj) a Operačním programu Podnikání a inovace (v gesci ministerstva průmyslu a obchodu)?

„Odmítáme tvrzení o nespolehlivosti dat u těchto dvou operačních programů. Jak je zcela běžné, Evropská komise si vyžádala k některým bodům vysvětlení a upřesňující informace. Ty budou auditním orgánem Evropské komisi poskytnuty do konce března. S ohledem na požadavky Evropské komise očekáváme, že toto vysvětlení bude akceptováno jako dostatečné,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí.

Jednání běží dál...

Další výtka v dopisu se týkala Regionálního operačního programu Střední Morava, kde se dle Deffaa rovněž vyskytla vyšší míra chybovosti než dvě procenta ročního objemu proplacených peněz (přitom je pravidlem, že přesáhne-li počet chyb a podvodů ve finančním vyjádření tuto míru, Evropská komise automaticky žádosti o proplácení výdajů v daném operačním programu zastaví). Je zajímavé, že Regionální operační program Střední Morava nechává ministerstvo financí běžet dál.

Je zajímavé, že Regionální operační program Střední Morava nechává ministerstvo financí běžet dálProč ho v druhé polovině března nezastavilo s dalšími pěti programy? „Evropská komise chce ještě výši chybovosti se zástupci auditního orgánu ministerstva financí projednat. Tato jednání v tuto chvíli probíhají,“ uvedl minulý pátek mluvčí Haas.

O reakci jsme požádali rovněž Úřad regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava. „Čekáme na výsledek jednání ministerstva financí s Evropskou komisí. Unijní úředníci mají jiný pohled na způsob výpočtu míry chybovosti. Dle zprávy ministerstva financí z loňského prosince měl ROP Střední Morava chybovost 1,7 procenta,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí úřadu Renata Škrobálková.

Ode zdi ke zdi

Že má Evropská komise vážné pochyby o kvalitě řízení a způsobu kontroly unijních miliard, které přicházejí do Česka, není nic nového. První hororové vysvědčení nám vystavil Evropský účetní dvůr loni v listopadu – tehdy bruselští úředníci zjistili, že Češi jsou na tom v kvalitě odhalování nepravostí a podvodů při čerpání eurodotací hůře než Sicílie.

Opakované zpochybňování kvality práce českých auditorů nabourává důvěru v systém kontroly rozdělování unijních dotacíDalší rána do pověsti českých auditorů přitom nepřišla osamoceně, do práce ministerstva financí si dloubla i mluvčí Evropské komise Shirin Wheelerová: Českému rozhlasu minulý čtvrtek řekla, že za chyby v Regionálním operačním programu Severozápad, jež tvoří Ústecký a Karlovarský kraj, nese spoluodpovědnost úřad, který měl projekty v severních Čechách kontrolovat, tedy ministerstvo financí (její výrok přišel ve chvíli, kdy se ministerstvo financí hádá s regionálními politiky o to, kdo má zaplatit pokutu 2,6 miliardy korun). Ministr financí Kalousek nicméně v oficiální reakci na postoj Evropské komise prohlásil: „Činit auditora spoluodpovědným, je logika stejně třeskutá, jako požadovat po revizorovi jízdenek, aby zaplatil pokutu za černého pasažéra, kterého nepřistihnul.“

To už jsme zažili...

Připomeňme, že jedním ze zásadních důvodů, proč se bruselský penězovod zastavil loni na jaře, byla právě skutečnost, že unijní představitelé zpochybňovali systém kontroly čerpání eurodotací. Kvůli kritice, která se následně promítla do pozastavení několika operačních programů, museli Češi vypracovat akční plán nápravných opatření. Jedním z nich bylo zlepšení práce auditorů. Ministerstvo financí zareagovalo tím, že auditory v krajích, kteří spadali do personální kompetence představitelů regionálních operačních programů, od Nového roku řídí přímo.

Opakované zpochybňování kvality práce českých auditorů nabourává důvěru v systém kontroly rozdělování unijních dotací. A v nich rozhodně nejde o zanedbatelné částky. V současném finančním rámci platném na léta 2007 až 2013 můžeme vyčerpat okolo 750 miliard korun. V dalším sedmiletém období, jež začne příští rok, máme k dispozici více než 500 miliard.

Ministerstvo financí proto musí prokázat, že svěřenou kontrolní roli tohoto zásadního objemu veřejných financí, jež protečou přes české úřady ke konečným příjemcům, bude plnit spolehlivě. Abychom se po tunelech bankovních a solárních nedočkali i tunelu dotačního...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!