Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bude Katar zachraňovat evropské banky?

  6:22

Odhaduje se, že katarský suverénní fond – Qatar Investment Authority – má aktiva ve výši zhruba 70 miliard dolarů.

Na finančních trzích se začaly objevovat spekulace, že do oslabujícího evropského bankovního systému by mohly investovat státy Perského zálivu. Především se hovoří o Kataru, který disponuje vysokými částkami v hotovosti.

V červnu však například španělská banka Santander popřela zprávu, že jedná s Katarem, aby nakoupil její akcie. Totéž učinila v září francouzská banka BNP Paribas. Nejnověji se spekuluje, že Katar se zaměřuje na francouzsko-belgickou finanční skupinu Dexia. Minulý týden se na finančních trzích objevila zpráva, že Katar je součástí mezinárodního konsorcia, které diskutuje o možnosti nákupu lucemburské pobočky skupiny Dexia za zhruba 1,2 miliardy dolarů.

Někteří analytici se domnívají, že Katar bude investovat do evropských finančních institucí poměrně nízké částky – ve výši jen několika set milionů eur. Například Rachel Ziembová, ředitelka londýnské pobočky firmy Roubini Global Economics, která se zaměřuje na ekonomické a finanční analýzy, prohlásila: „V případě Kataru není vůbec jisté, že významně kapitálově podpoří evropský finanční systém. I investoři, jako je Katar, totiž pozorně sledují, zda jim makroekonomické prostředí a politické reakce zajistí návratnost jejich investic.“

Oficiální údaje sice nejsou dostupné, ale odhaduje se, že katarský suverénní fond – Qatar Investment Authority (QIA) – má aktiva ve výši zhruba 70 miliard dolarů. V současnosti však není známo, jaká část z nich v něm zůstává a je možné ji použít k novým transakcím. V minulých letech QIA investoval v zahraničí víc než 20 miliard dolarů do nákupu podílů německé automobilky Porsche, Agricultural Bank of China, banky Santander Brasil, španělské elektrárenské společnosti Iberdrola či německé stavební firmy Hochtief. Ve Velké Británii koupil obchod s luxusním zbožím Harrods a v červnu 2008 společně s katarskou vládnoucí rodinou emíra Hamáda Ibn Chalífy as-Sáního podíl v britské bance Barclays v hodnotě zhruba 2,8 miliardy dolarů.

Letos v srpnu pak QIA koupil 17 procent společnosti, která vznikla fúzí dvou řeckých bank – Alpha Bank a Eurobank, a vložil do ní 500 milionů eur. Ani z této finanční podpory fúze však nevyplývá, že by byl Katar ochotný riskovat vyšší investice do evropských bank. „Domnívám se, že se Katar bude nadále snažit nakupovat levně a tak, aby se mu jeho investice zhodnotily,“ řekla Ziembová.

Je tedy možné, že naděje finančních trhů ve formě přísunu financí z Kataru do skomírajících evropských bank zůstanou nenaplněné. Může totiž považovat investice do nich za příliš riskantní a nevyhovující jeho investiční strategii.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!