Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny chat a chalup se meziročně v průměru zvýšily o 30 až 40 procent

  12:01
Dlouholetou českou chalupářskou tradici koronavirová pandemie ještě umocnila. Zájem pořídit si rekreační nemovitost se zvedl již loni na jaře, kdy začalo být jasné, že vládní restrikce zkomplikují cestování za hranice. Chuť nakupovat neopadla ani letos. Obchody lámou rekordy. Poptávka značně převyšuje nabídku, což táhne ceny nahoru.

Chalupa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Co Čech, to chalupář. Dlouholetou tradici pandemie ještě umocnila. Zájem pořídit si rekreační nemovitost se zvedl již loni na jaře, kdy začalo být jasné, že restrikce zkomplikují cestování za hranice. Chuť nakupovat ale neopadla ani letos. Obchody lámou rekordy. Poptávka značně převyšuje nabídku, což táhne ceny nahoru. Například v Libereckém kraji rekreační objekty meziročně podražily o více než 80 procent.

Stalo se pravidlem, že zájem o chaty a chalupy se zvedá na jaře, kdy začíná hlavní prodejní sezona, jež končí na podzim. „Poptávka je stále velmi silná, silnější než ve stejném období loni,“ komentuje současnou situaci Petr Makovský, výkonný ředitel portálu Reality.idnes. cz. Obdobně hovoří i Ondřej Mašín, výkonný šéf společnosti Bidli. „Nyní pozorujeme zvýšenou poptávku oproti minulému roku zhruba o 30 procent,“ říká.

Jako byty a domy

Důvodů, proč jdou chaty a chalupy doslova na dračku, je ale víc. „Je to kombinace ‚obrody chalupaření‘ v Česku, levné alternativy k vlastnímu bydlení a v době koronaviru poskytovala chalupa i jakési bezpečné útočiště,“ soudí Makovský. S tím, že obchodům nahrávají i levné hypotéky. Zájemci o rekreační nemovitosti se musejí připravit, že nabídka je v porovnání s předchozími roky značně omezená. Chat a chalup je dle společnosti Bidli aktuálně na trhu zhruba jen kolem 900, loni v létě to bylo ještě okolo dvou tisíc.

Poptávka proto nabídku značně převyšuje. „Letošní zájem o chaty a chalupy pokles ekonomiky výrazně neovlivní. Ceny půjdou nadále nahoru, protože je nedostatek nabídky a nové projekty postupují jen velmi pomalu,“ tvrdí Mašín. Z dat Reality.idnes.cz vyplývá, že v Česku se nabídkové ceny chat a chalup meziročně v průměru zvýšily o 30 až 40 procent. Narazíme ale i na extrémy. Například v Libereckém kraji rekreační objekty meziročně podražily o více než 80 procent, ve Zlínském kraji o bezmála 77 procent.

Vzhledem k enormnímu zájmu o chalupy se děje to samé co u bytů nebo domů. Ty levnější, dostupnější mizí z trhu tak rychle, že zůstávají v inzerci především ty dražší, které vytvářejí pocit rychle rostoucí ceny chalup a chat. Nových rekreačních objektů je ale ještě mnohem méně než bytů v novostavbách.

„Vzhledem k enormnímu zájmu o chalupy se děje to samé co u bytů nebo domů. Ty levnější, dostupnější mizí z trhu tak rychle, že zůstávají v inzerci především ty dražší, které vytvářejí pocit rychle rostoucí ceny chalup a chat,“ podotýká Makovský. Konkrétní zkušenosti popisuje Mašín. „Loni na podzim nám na inzerát jedné chalupy na Plzeňsku zavolalo neuvěřitelných téměř 200 zájemců během jediného týdne,“ říká. Nemovitost se prodala velmi rychle. Podobných případů prý v Bidli měli desítky.

Třeba inzerát k rekreačnímu objektu v Kozlově u České Třebové za 2,3 milionu korun poptávalo na 80 lidí. Kupec se našel do týdne a zaplatil dokonce o půl milionu víc. Nejlépe se prodávají kvalitní domy s napojením na vodu i kanalizaci a v oblíbených rekreačních oblastech. „Zájemci dávají přednost spíše objektům po rekonstrukci než těm, které vyžadují větší či menší zásahy, ale jejich nabídka je velmi malá. Situace se dá přirovnat k té na trhu s novými byty,“ říká Mašín.

Nových rekreačních objektů je ale ještě mnohem méně než bytů v novostavbách.„Nabízejí se tak převážně starší chaty a chalupy,“ tvrdí Mašín. A kupující proto nemusejí najít nemovitost, již si vysnili. „Zájemci slevují z některých svých nároků,“ potvrzuje Jan Martina, manažer společnosti M&M Reality. Jako příklad uvádí prodeje dvou chat na pronajatých obecních parcelách. I ty nakonec našly kupce.

Mohlo by vás zajímat