Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čepru se daří. Loňský zisk přesáhl miliardu korun.

  13:43
Bez rozšíření byznysu budou výkony státního distributora pohonných hmot klesat, tvrdili před lety manažeři společnosti Čepro. Jenže teď je vše jinak.

Čepro profituje. Jeho zisk převýšil miliardu. foto: Česká pozice

Propad cen benzinu a nafty a oživení poptávky už druhým rokem ženou profit Čepra vzhůru. Loni dokonce k číslu 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 400 milionů. Takový skok firma ještě nikdy nezažila. „Náš loňský hospodářský výsledek je kombinací makroekonomické situace na trhu a efektivní optimalizace. Mám radost za celou společnost,“ vyjádřil se k výsledkům generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Vlivem loňského výrazného propadu cen ropy, a tedy i pohonných hmot, které Čepro skladuje, prodává jako distributor i maloobchodník ve své síti benzinek Euro Oil, spadly tržby z předloňských 71 miliard korun na padesát miliard.

Roste odbyt, roste zisk

Čepro, jedna z firem, co se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku Czech TOP 100, už od roku 2007 pravidelně dosahuje trojciferných zisků. Nejvyšší profit dosud vykázala za rok 2010 – tehdy vydělala necelou miliardu hrubého.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol.

Podrobnější údaje o svém loňském hospodaření zatím Čepro nezveřejnilo. V roce 2014 zvýšilo velkoobchodní prodej (pumpařům a dalším distributorům) o 10 procent a maloobchodní prodej ve vlastních pumpách Euro Oil o 8 procent.

Ukazuje se, že rok 2015 byl ještě lepší. Další příjmy má firma z přepravy paliv a ze skladování – patří jí u nás kolem 80 procent všech skladů na benzin a naftu.

Čepro plně ovládá stát, respektive ministerstvo financí, a firma mu odvádí část zisku prostřednictvím dividend, ale na konci roku 2014 měla na účtu 2,7 miliardy nerozděleného zisku.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol. V případě, pokud by většinový akcionář Unipetrolu, polský koncern PKN Orlen, kývl na nabídku odkupu aktiv, o která oficiálně usiluje skupina J&T coby menšinový akcionář Unipetrolu, spolu s PPF, mohlo by Čepro (případně se společností MERO) od nových majitelů odkoupit rafinerii v Kralupech. Roky diskutovaná transakce by vyhovovala státu, který by prostřednictvím ministerstva financí v rámci ropné bezpečnosti získal pro sebe celý petrolejářský řetězec od dopravy ropy, výroby pohonných hmot po jejich distribuci a maloobchodní prodej.

Dařilo se nejen Čepru

Výhodné makroekonomické prostředí, především laciná ropa a díky nízké ceně taky vyšší odbyt pohonných hmot loni výrazně vytáhly nahoru hospodaření i dalších petrolejářských firem. Včetně do té doby ztrátového Unipetrolu. Holding po půlmiliardové ztrátě v roce 2014 vydělal loni sedm miliard korun čistého.

Unipetrolu pomohl kromě levné ropy a většího prodeje paliv (tedy vyšších marží) také nákup třetinového podílu v České rafinérské od italské společnosti ENI, a tedy ovládnutí celé produkce a celé kapacity rafinerií v Litvínově a Kralupech.

Unipetrol dosáhl výrazného zisku, přestože loni jeho prodeje směrem dolů tlačily důsledky srpnové havárie litvínovské chemičky.

„Podařilo se nám využít příznivého makroprostředí, především velmi dobrých rafinerských i petrochemických marží, a také zvýšit prodeje rafinerských produktů po dokončení akvizice akciového podílu v České rafinérské,“ uvedl nedávno generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Unipetrol dosáhl výrazného zisku, přestože loni jeho prodeje směrem dolů tlačily důsledky srpnové havárie litvínovské chemičky, a tím i snížený provoz sousední rafinerie. To na druhé straně mohlo pomoci Čepru, které je ve velkoobchodu s pohonnými hmotami dvojkou na trhu za lídrem Unipetrolem a které řešilo vzniklý nedostatek nafty na českém trhu zvýšeným dovozem a vlastním vyšším prodejem nafty.

Sklady a produktovody Čepra

1945,v tomto roce začala výstavba potrubní sítě

1100 kilometrů rour (většinou pod zemí) dopravuje dnes naftu a benzin po celém Česku

3 rafinerie jsou napojeny na produktovody (Litvínov, Kralupy a bratislavský Slovnaft)

3 miliardy litrů benzinu a nafty přepraví za rok celá síť produktovodů (roční spotřeba pohonných hmot v Česku je 7 miliard litrů)

650 nádrží o celkové kapacitě 1,8 milionu kubických metrů má Čepro k dispozici v 18 skladech po Česku

cca 80% veškerých skladů pohonných hmot v Česku patří Čepru

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...