Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červnová inflace překonala očekávání analytiků i odborníků

Jaký je vztah mezi nezaměstnaností a inflací? foto: Česká pozice

Růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil meziročně na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Nárůst cenové hladiny v červnu ovlivnil zejména zdražující tabák a alkohol, a to kvůli letošnímu navýšení spotřební daně. Vedle toho zdražily i potraviny, pivo, víno, bydlení či elektřina. Ke konci roku by však měla inflace opět zpomalit.
  11:13

V následujících měsících si připlatíme zejména za potraviny a bydlení, dražší je také alkohol a tabák. Růst spotřebitelských cen totiž v červnu zrychlil meziročně na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. „V porovnání s loňským červnem nejvýrazněji přispěl k růstu cenové hladiny zdražující alkohol a tabák. Tyto neřesti zdražují zejména kvůli letošnímu znatelnému navýšení spotřební daně. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 12 procent,“ řekl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Vedle toho pivo a víno zdražilo o více než pět procent.

„I když je červnový meziroční výsledek výrazně ovlivněn růstem cen v oddílech tabákové výrobky a alkoholické nápoje, předpokládám, že bude nadále pokračovat také růst cen potravin,“ uvedla Jana Mücková, ředitelka investiční platformy Bondster. Ve srovnání s loňským červnem zdražilo mezi potravinami zejména ovoce. Za kilogram jahod zaplatíme asi 140 korun, tedy o 23 korun víc. A cena citronů stoupla za 12 měsíců o více než 27 korun na 76 korun za kilogram. Celkem ovoce za rok zdražilo zhruba o 27 procent.

Ohrožené skupiny

Hlouběji do peněženky než loni museli sáhnout i zákazníci v uzenářství. Za kilo Poličanu platili letos v červnu téměř 244 koruny, o zhruba 34 korun více. Anglická slanina zdražila o 18 korun na 193 koruny za kilogram. „Problémy budou mít zejména lidé, kteří nemají úspory, mají snížený příjem nebo o něj v důsledku koronavirové krize úplně přišli. Ohroženou skupinou jsou také důchodci, jejichž příjem je většinou celý rok fixní. Ceny však nadále rostou,“ vysvětlil Křeček.

Kromě potravin vydávali lidé v červnu více peněz také za bydlení. Ceny nájmů bytů stouply meziročně přibližně o tři procenta. Za elektřinu lidé platili o 7,6 procenta více. Vyšší byly i ceny vodného a stočného či plynu. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny mělo v červnu také stravování a ubytování. Ceny stravovacích služeb stouply podle statistiků o 5,5 procenta.

Ceny v České republice rostly výrazně rychleji než v ostatních členských zemích Evropské unie. Problémy budou mít zejména lidé, kteří nemají úspory, mají snížený příjem nebo o něj v důsledku koronavirové krize úplně přišli. Ohroženou skupinou jsou také důchodci, jejichž příjem je většinou celý rok fixní. Ceny však nadále rostou.

„Obecně jsme předpokládali, že budou majitelé restaurací snižovat ceny, aby nalákali české zákazníky, když tady nejsou turisté. To se ale nestalo, a naopak zdražují. Snaží se pravděpodobně dohnat měsíce, kdy měli zavřeno. Roli v tom hrají také zmíněné rostoucí ceny potravin,“ upřesnil Křeček. A dodal, že ceny v České republice rostly výrazně rychleji než v ostatních členských zemích Evropské unie. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby.

Červnová inflace překonala očekávání analytiků i odborníků České národní banky. Obecně se počítalo s meziročním růstem cen zhruba v pásmu od 2,5 do tří procent. „Inflace skončila vysoko nad prognózou ČNB, což jí dává do rukou další argument neuvažovat předčasně o dalším uvolňování už tak extrémně uvolněné měnové politiky. Na druhou stranu je současný inflační pohyb dočasný a ve druhé polovině roku již inflační tlaky výrazně zeslábnou,“ předpovídá Petr Dufek, analytik ČSOB.

Po zbytek letoška by však měla podle analytiků celková meziroční inflace klesnout, i když nejspíš zůstane viditelně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a bude se spíš nacházet na úrovni tří procent. Analytik Generali Investments Radomír Jáč za celý rok 2020 čeká průměrnou inflaci kolem 3,2 procenta. V roce 2021 by v důsledku předchozího poklesu ekonomické aktivity měla podle něj inflace klesnout do oblasti dvouprocentního cíle ČNB a přechodně zřejmě i pod dvouprocentní úroveň.

Mohlo by vás zajímat