V následujících měsících si připlatíme zejména za potraviny a bydlení, dražší je také alkohol a tabák. Růst spotřebitelských cen totiž v červnu zrychlil meziročně na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. „V porovnání s loňským červnem nejvýrazněji přispěl k růstu cenové hladiny zdražující alkohol a tabák. Tyto neřesti zdražují zejména kvůli letošnímu znatelnému navýšení spotřební daně. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 12 procent,“ řekl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Vedle toho pivo a víno zdražilo o více než pět procent.
„I když je červnový meziroční výsledek výrazně ovlivněn růstem cen v oddílech tabákové výrobky a alkoholické nápoje, předpokládám, že bude nadále pokračovat také růst cen potravin,“ uvedla Jana Mücková, ředitelka investiční platformy Bondster. Ve srovnání s loňským červnem zdražilo mezi potravinami zejména ovoce. Za kilogram jahod zaplatíme asi 140 korun, tedy o 23 korun víc. A cena citronů stoupla za 12 měsíců o více než 27 korun na 76 korun za kilogram. Celkem ovoce za rok zdražilo zhruba o 27 procent.
Ohrožené skupiny
Hlouběji do peněženky než loni museli sáhnout i zákazníci v uzenářství. Za kilo Poličanu platili letos v červnu téměř 244 koruny, o zhruba 34 korun více. Anglická slanina zdražila o 18 korun na 193 koruny za kilogram. „Problémy budou mít zejména lidé, kteří nemají úspory, mají snížený příjem nebo o něj v důsledku koronavirové krize úplně přišli. Ohroženou skupinou jsou také důchodci, jejichž příjem je většinou celý rok fixní. Ceny však nadále rostou,“ vysvětlil Křeček.
Kromě potravin vydávali lidé v červnu více peněz také za bydlení. Ceny nájmů bytů stouply meziročně přibližně o tři procenta. Za elektřinu lidé platili o 7,6 procenta více. Vyšší byly i ceny vodného a stočného či plynu. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny mělo v červnu také stravování a ubytování. Ceny stravovacích služeb stouply podle statistiků o 5,5 procenta.
Ceny v České republice rostly výrazně rychleji než v ostatních členských zemích Evropské unie. Problémy budou mít zejména lidé, kteří nemají úspory, mají snížený příjem nebo o něj v důsledku koronavirové krize úplně přišli. Ohroženou skupinou jsou také důchodci, jejichž příjem je většinou celý rok fixní. Ceny však nadále rostou. |
„Obecně jsme předpokládali, že budou majitelé restaurací snižovat ceny, aby nalákali české zákazníky, když tady nejsou turisté. To se ale nestalo, a naopak zdražují. Snaží se pravděpodobně dohnat měsíce, kdy měli zavřeno. Roli v tom hrají také zmíněné rostoucí ceny potravin,“ upřesnil Křeček. A dodal, že ceny v České republice rostly výrazně rychleji než v ostatních členských zemích Evropské unie. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby.
Červnová inflace překonala očekávání analytiků i odborníků České národní banky. Obecně se počítalo s meziročním růstem cen zhruba v pásmu od 2,5 do tří procent. „Inflace skončila vysoko nad prognózou ČNB, což jí dává do rukou další argument neuvažovat předčasně o dalším uvolňování už tak extrémně uvolněné měnové politiky. Na druhou stranu je současný inflační pohyb dočasný a ve druhé polovině roku již inflační tlaky výrazně zeslábnou,“ předpovídá Petr Dufek, analytik ČSOB.
Po zbytek letoška by však měla podle analytiků celková meziroční inflace klesnout, i když nejspíš zůstane viditelně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a bude se spíš nacházet na úrovni tří procent. Analytik Generali Investments Radomír Jáč za celý rok 2020 čeká průměrnou inflaci kolem 3,2 procenta. V roce 2021 by v důsledku předchozího poklesu ekonomické aktivity měla podle něj inflace klesnout do oblasti dvouprocentního cíle ČNB a přechodně zřejmě i pod dvouprocentní úroveň.