Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou se svým životem spokojení. Slabinou je zdraví.

Evropa

  18:53
Podle studie OECD, která se zabývá úrovní života lidí v členských zemích, vidí Češi svůj život stále optimističtěji. Může za to vývoj ekonomiky i generační obměna. Nejvýrazněji Česko naopak zaostává v příjmech domácností, v úrovni zdraví, ve správě věcí veřejných nebo v občanské angažovanosti.

Český dům foto: Reprofoto

Spokojenost Čechů s životem dosáhla hodnoty 6,6 z deseti možných. To je hodnota, kterou může většina zemí na západ od českých hranic jen závidět. ČR se také vyhoupla o jednu desetinu nad průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), přestože v předchozích letech byla pod ním.

Například podíl zaměstnanců, kteří pracují více než 50 hodin týdně, je jen necelých šest procent. Naopak na koníčky a péči o sebe mají Češi 15 hodin denně. Česko zároveň patří mezi jednu z nejvzdělanějších zemí. Středoškolské vzdělání má 93,2 procenta pracující populace, což je vysoko nad průměrem 76,4 procenta. Velmi dobře si vede také v oblasti osobní bezpečnosti.

Nejvýrazněji za průměrem ČR zaostává v příjmech domácností, ve správě věcí veřejných nebo občanské angažovanosti.

Nejvýrazněji za průměrem ČR zaostává v příjmech domácností, ve správě věcí veřejných nebo občanské angažovanosti. Například dobrovolnou činnost pro společnost vykonává necelých 18 procent Čechů, což je spolu se Španělskem nejméně v OECD. Nejslabší je rovněž zájem mladých Čechů o veřejný život. Možnost jít k volbám plánuje využít jen 49,6 procenta čtrnáctiletých.

Největší slabinou je patrně zdraví. Zatímco průměrně se lidé v zemích OECD dožívají 79,9 roku, v Česku je to 78,3. Jako dobré nebo lepší než dobré pak své zdraví hodnotí jen necelých 60 procent lidí, což je rovněž jeden z nejhorších výsledků. Celkový průměr činí 69 procent.

Kde se tedy bere spokojenost Čechů? „Každý národ má svá specifika. Když budeme porovnávat index důvěry spotřebitelů, budou výsledky v ČR téměř vždy horší než v ostatních zemích, protože jsme od přírody pesimisté. To se může změnit. Dochází ke generační obměně a s mladými lidmi přichází nový životní styl a pohled na svět. Rostoucí spokojenost tedy může souviset i s tím,“ říká David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Reálná ekonomická data ale potvrzují, že česká populace má ke spokojenosti dobrý důvod. Nezaměstnanost je nejnižší v celé EU. Rozdíly v příjmech populace rovněž patří k nejnižším a i ona kritizovaná výše mezd nabírá růstový charakter. Do budoucna je přitom ČR podle Marka z pohledu ekonomické stability jednou z nejlepších zemí na světě.

Jak se žije lidem v Česku

Češi jsou podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) stále spokojenější se svým životem. Zatímco dříve bylo Česko pod průměrem, teď je o 0,1 procentního bodu nad ním.

Česká republika má rovněž jednu z nejvyšších úrovní dosaženého vzdělání v zemích OECD.

Spokojenost s životem v Česku je vyšší než ve všech ostatních východoevropských zemích.

Mezi tři nejvíce ceněné hodnoty v České republice patří zdraví, životní spokojenost a vzdělání.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...