Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi prohrají na webu miliardy ročně. Stát z toho moc nemá.

Evropa

  13:53
Podle odhadů prohrají Češi načerno až pět miliard korun ročně na online sázkách. Nový zákon má umožnit nelegální weby firem blokovat. Způsob, jakým se tak má dít, ale vadí obráncům svobody internetu.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Zkusit štěstí v ruletě nebo roztočit válec hracího automatu v pohodlí domova, tedy online na svém počítači, tabletu či mobilu? Tomuto trendu propadá stále více českých hráčů. Podle odhadů ministerstva financí rozdíl mezi tím, co vsadili a co nakonec vyhráli, činí pět miliard korun za rok. Z této prohrané sumy nemá Česko ani korunu. Většina firem, které na internetu cílí na české gamblery, totiž podniká načerno.

„Předpokládáme, že státu utíká v ilegální sféře na internetu okolo jedné miliardy korun na daňovém odvodu. To by znamenalo, že rozdíl mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami se pohybuje někde okolo pěti miliard korun,“ řekl v rozhovoru pro LN náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má regulaci loterijního byznysu na starosti.

Hazardní problém

Z legálních sázek a hraní na webu má státní pokladna podle Závodského pár stovek milionů korun ročně.

Z legálních sázek a hraní na webu má státní pokladna podle Závodského pár stovek milionů korun ročně. Podle současné právní úpravy totiž není možné v Česku provozovat internetové kasino nebo hernu bez toho, aby firma měla v zemi také sídlo.

To se však nelíbí Evropské unii. Stát navíc nemá v této chvíli zákonné páky, jak tyto společnosti účinně trestat. Řada zahraničních firem přitom na české hráče přímo cílí – třeba českou jazykovou verzí svých stránek nebo vedením hráčských účtů v korunách – daně v tuzemsku ale neodvádějí.

Pokuty i zablokovaný web

Stát si umí v této chvíli spíš došlápnout na hráče, kteří na zahraničních webech hrají načerno. Může jim udělit pokutu až do výše deseti milionů korun. Před dvěma lety i první takový případ zveřejnil, když internetovému gamblerovi udělil sankci 850 tisíc.

Jak rozpor s Evropskou unií, která chce, aby u nás zahraniční sázkové firmy podnikat mohly, tak postihy má vyřešit nový komplex zákonů regulujících hazard.

Díky nové úpravě, která by měla platit od příštího roku, bude moci ministerstvo financí v krajním případě blokovat webové stránky firem, které se zákonu nepodřídí. Loterijní byznys s tímto krokem zásadní problém nemá. Vidí ovšem jiné nástrahy, které platí jak pro kyberprostor, tak pro kamenné herny.

Díky nové úpravě, která by měla platit od příštího roku, bude moci ministerstvo financí v krajním případě blokovat webové stránky firem, které se zákonu nepodřídí.

„Pokud chce stát donutit zahraniční provozovatele online hazardu platit v Česku daleko vyšší daně než v jiných státech Evropské unie a dodržovat přísnou regulaci, musí zároveň dostat i represivní nástroj, kterým je blokace stránek. Daleko větší zásah do svobod a práv představuje systém registrace hráčů, která se týká i hazardu v kamenném prostředí,“ uvedl pro LN Andrej Čírtek, sekretář Unie herního průmyslu.

Český stát tak podle něj bude mít přístup k databázi s každou hrou každého občana na jakémkoliv videoloterijním terminálu po celé republice a bude ho moci osobně identifikovat. „Možná je to potřebné, ale zásah do soukromí lidí to je obrovský,“ dodal Čírtek.

Internet se bouří

Blokační paragraf naopak velmi vadí obráncům svobody internetu. Nejsilněji proti němu vystupuje sdružení internetových firem SPIR, kam patří třeba i T-Mobile, Microsoft nebo Seznam. cz, spolu s Českou pirátskou stranou. V únoru vyzvaly poslance, aby jej ze zákona odstranili a svolaly kvůli tomu demonstraci. Alespoň prozatím ale jejich akce podporované třeba i Stranou zelených skončily bez odezvy v paragrafovém znění zákona.

„Zablokování přístupu k internetové stránce je závažným zásahem do ústavně zaručených práv uživatelů internetu vyhledávat informace,“ kritizovala návrh zákona výkonná ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová. Ministerstvu totiž podle sdružení dá zákon možnost zablokovat přístup k jakékoliv internetové stránce, na které bude dle názoru úřadu provozována nepovolená internetová hra, a tím znemožnit fungování celé internetové stránky, včetně částí, které s internetovým hazardem nemají nic společného.

„Zablokování přístupu k internetové stránce je závažným zásahem do ústavně zaručených práv uživatelů internetu vyhledávat informace.“

Úředníky pohlídá soud Ministerstvo ale kritiku odmítá. „Půjde o klasické správní řízení, tedy ne nějaké svévolné vypínání pomocí imaginárního červeného knoflíku. Na jeho konci může být legalizace podnikání nebo vycouvání z českého trhu a případné dodatečné zdanění. Anebo také blokace jako nástroj poslední instance. A jako v každém dvoustupňovém správním řízení jsou klasické opravné prostředky včetně správní žaloby k nezávislému soudu,“ hájí vládní návrh Závodský.

Aktuálně veřejné rozpočty získávají z loterijních odvodů něco přes osm miliard ročně, které se dělí mezi státní pokladnu a obecní kasy. Od letošního roku pak byla dvacetiprocentní sazba, jíž je zatížen rozdíl mezi vsazenými a vyplacenými částkami, zvýšena na 23 a 28 procent podle druhu hry.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...