Lidovky.cz

Češi prý neumějí demonstrovat

  12:15

Může se najít příznačnější obraz, že Holešovská výzva se v uplynulých dnech stala marginální záležitostí?

Časné středeční ráno, třetí den obležení vlády. Vypadá to asi tak, že zhruba patnáct až dvacet demonstrantů s vlajkami a trumpetami postává přes silnici proti budově Úřadu vlády. Kvůli policejním zátarasům nemají šanci dostat se do bezprostřední blízkosti Strakovy akademie a teoreticky tím ministrům zabránit ve vstupu do budovy.

Může se najít příznačnější obraz toho, že Holešovská výzva se v uplynulých dnech stala marginální záležitostí? Na nedělní demonstraci na Václavském náměstí holešovští nalákali zhruba tisíc lidí, od pondělka se iniciativa kolem aktivisty Jaroslava Popelky snaží přinutit vládu Petra Nečase k demisi „blokádou“ Strakovy akademie, což vyhlíží víc než beznadějně. Jednou za pět minut kolem Úřadu vlády projede Popelka v dodávce, ze které se linou zvuky české a slovenské hymny. Brzdí provoz automobilů i tramvají, čímž otravuje život hlavně lidem, kteří kolem pouze projíždějí a nemají na počinech české vlády faktický podíl. (Snad se ani nelze divit, že Popelka byl dle informací facebookového profilu Holešovské výzvy zadržen policií.)

Když jsem se přítomných aktivistů zeptal, jak si vysvětlují nezájem, krčili rameny a mínili, že jednak je to chyba pořadatelů nedělní demonstrace, že lid důrazněji nevyzvali k blokádě vládních budov, a pak prý kvůli tomu, že Češi neumějí demonstrovat.

Nepřipouštějí si, že by to mohlo být proto, že Holešovská výzva je svým způsobem nebezpečná záležitost – viz popravy politiků, radikální změny v politickém systému... Především nemá podporu odborů ani levicových stran, o tom však aktivisté slyšet nechtěli.    

Pro ilustraci uveďme bez dalšího komentáře status Holešovské výzvy na Facebooku: „Vážení všichni občané, kteří jste spokojení s touto nelegitimní vládou ČR, vzhledem k tomu, že jste se nezúčastnili demonstrace, asi Vám je zcela lhostejný budoucí život Váš a Vašich potomků. Takže ve stručnosti, jak se věci mají: S největší pravděpodobností přijdete brzy i o českou vlast. Nechává-li Vás v klidu skutečnost, že Kalousek vydává dluhopisy českého státu a vykupuje je Evropská banka, která je poslušně zase prodá Číně, tak jste prostě imunní ke všemu, co se v naší republice doposud stalo a děje s mottem „ Po nás potopa“ Česká identita se pomalu, ale jistě vytrácí, až se ztratí úplně. Hrdost, vlastenectví, morálka a čest českého národa již vymizely úplně. Během krátké doby zmizí i Česká republika a stane se tak pouhou historií…“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.