Česká ekonomika se v Evropě řadí k těm nejúspěšnějším. Ukazují to čísla, která 16. února zveřejnil statistický úřad. Z 19 zemí, které dosud představily výsledky toho, jak si vedly v posledních třech měsících, se podařilo předběhnout Česko jen Rumunsku. Zatímco naše ekonomika meziročně vzrostla o 5,1 procenta, ta rumunská dosáhla dokonce sedmiprocentního náskoku.
„Pomáhá nám stabilní makroekonomické prostředí. Zároveň máme politiky, kteří sice nepomáhají, ale ani neškodí,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Zpočátku jsme využili levnou práci a oslabenou korunu, nyní sklízíme ovoce nastimulované spotřeby domácností a oživení ve světě,“ vysvětluje Horská.
Za celý loňský rok pak dosáhl růst tuzemského hospodářství 4,5 procenta, což je bezmála dvojnásobek předloňského výsledku; tehdy ekonomika rostla pouze 2,5procentním tempem. |
Za celý loňský rok pak dosáhl růst tuzemského hospodářství 4,5 procenta, což je bezmála dvojnásobek předloňského výsledku; tehdy ekonomika rostla pouze 2,5procentním tempem.
„Pokud zanedbáme rok 2015, který byl výjimečný z titulu dočerpávání evropských fondů, půjde tak o nejrychlejší růst HDP za posledních deset let,“ konstatuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.
Česko těží z nejnižší nezaměstnanosti v EU, lidé se nebojí utrácet. Pomáhá i oživení světového hospodářství, z čehož těží domácí vývozci i průmysl. „Růst je tažen jak poptávkou českých domácností, které se cítí komfortně díky rychlému růstu mezd i neustálému zvyšování zaměstnanosti, tak firemními investicemi. Jistou roli má i růst cen nemovitostí, který se v případě nových bytů a domů promítá do investic také,“ říká Michal Skořepa, analytik České spořitelny.
Lepší čerpání z fondů EU
Velkou roli sehrává i čerpání evropských dotací. „Hlavním rozdílem v porovnání s rokem 2016 byl vývoj investičních výdajů. Ty v roce 2016 klesly a vliv zde měl výpadek v čerpání fondů z rozpočtu EU, v roce 2017 naopak došlo k obnovení růstu těchto výdajů,“ vysvětluje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.
Letos se však čeká, že Česko zpomalí. Například Česká národní banka v únorové prognóze přišla s odhadem růstu pro letošní rok ve výši 3,6 procenta. |
Letos se však čeká, že Česko zpomalí. Například Česká národní banka v únorové prognóze přišla s odhadem růstu pro letošní rok ve výši 3,6 procenta. „Jsme na vrcholu a z vrcholu se vždy míří dolů. Dolů ale půjdeme pomalu. Volné zdroje hlavně na trhu práce docházejí a firmy musejí hledat úspory, zvyšovat efektivitu,“ nastiňuje Horská s tím, že oživení v Evropě i ve zbytku světa nám přeje.
„Stále díky vysoké zaměstnanosti, růstu příjmů, investic a zahraniční poptávce ekonomika poroste. Jen ty přírůstky budou pomalejší,“ předpovídá Horská. A zdůrazňuje, že stále půjde o dvojnásobné tempo růstu oproti průměru za posledních deset let, který činí 1,6 procenta.
Nejsou lidé, zpomalíme
Skvělé výsledky české ekonomiky však může podkopat vývoj na tuzemském trhu práce. „Nedostatek lidí a zvyšování mezd může domácí ekonomiku hodně zbrzdit,“ varuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Náš hlavní scénář je, že si tím domácí podnikatelé poradí díky investicím a lepší organizaci práce, ale riziko, že produktivita poroste pomaleji, než se domníváme, je velké a roste,“ dodal.
Nedostatek lidí dnes vede k růstu mezd, jehož příliš rychlé tempo může pro některé podniky znamenat i ztrátu konkurenceschopnosti. |
Nedostatek lidí dnes vede k růstu mezd, jehož příliš rychlé tempo může pro některé podniky znamenat i ztrátu konkurenceschopnosti.
„Za hlavní riziko nynější konjunktury pokládám možnost, že růst mezd bude trvat déle nebo nabere vyšší tempo, než je třeba pro návrat trhu práce do rovnováhy, a Česko se tak z nynější pozice příliš konkurenceschopné ekonomiky překlopí do pozice opačné,“ myslí si Skořepa z České spořitelny.
Problémy však mohou podle odhadů vyvstat i na trhu bydlení. „Růst cen nemovitostí je nezdravě rychlý. Ten sice postihuje menší segment ekonomiky než mzdy, může ale zafungovat jako katalyzátor problémů při zhoršení finanční situace domácností,“ upozorňuje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.