Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Česká státní služba potřebuje etická pravidla

Etika, jež vznikla dříve než stát, pomalu mizí ze slovníku českého jazyka nebo je vykládána „moderně tržním způsobem“. Přitom je základním předpokladem dobře fungující moderní státní správy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V.Hricák

Když dva dělají totéž,

není to vždy totéž.Proč umožňují naše zákony naprosto rozdílný přístup státních úředníků při řešení stejného problému.Proč nemajetnému a bezvýznamnému důchodci dokážou strhnout kozí chlívek-nepovolenou stavbu,která v podstatě nikomu,krom oněch úředníků nevadila, a naopak dokážou dodatečně zlegalizovat nepovolenou stavbu různým zbohatlíkům.Proč někomu dokážou vyjít vstříc a někoho zaříznou dřív,než vezme za kliku jejich kanceláře.Jak je možné,že úředník,na kterého chodí jedna ztížnost za druhou,dokáže ustát svou pozici a jiný je odejit okamžitě po tom,co šlápne na kuří oko někomu vlivnému.Spousta otázek,ale žádná logická odpověď.

0/0
9.6.2014 6:36
Foto

J54i48ř64í 10K23o10p92i52s 1986517633831

Etika a morálka

V současné době jsou tyto neoddělitelné pojmy vnímány spíše jako překážka, než nutnost k udržení společenské pospolitosti. Uvědomme si, že od jistých politiků desítky let posloucháme floskule o nutnosti upřednostnění individualizace za každou cenu před společností a v tom případě je morálka a etika vážnou překážkou. Výhoda atomizace společnosti je pro politiky především v její snazší ovladatelnosti, než kdyby lidi "táhli za jeden provaz" (většinou ten uvázaný politikovi na krku). Jenže to mentálně slabší jedinci nepochopí, zvláště když se jim patřičně vsugeruje myšlenka, že právě oni jsou ti vyvolení (myslím, že krize jim ukázala jejich velký omyl). Návrat společnosti bude těžký, až možná nemožný!

0/0
7.6.2014 11:40